Kaikki muut tietää jo mitä niistä tulee. Musta ei tuu varmaan mitään, mulla ei oo erikoistaitoja ja kaikki työt on vaa et jos on ihan pakko, mikään ei tunnu mielenkiintoiselta tai edes ihan kivalta. Mitäs myö nytte tehään, kohta pitäis jo hakee.
Kun mikään ei kiinnosta
8
118
Vastaukset
- mikätulee
Harvalla mitään erikoistaitoja itsestään on. Ne hankitaan. Ammatitkin opitaan. Melkein mitä vain on mahdollista oppia.
Useimmiten myöskään työ ei ole intohimo. Hankitaan koulutus, johon pääsee. Mennään töihin ja töissä käydään, jotta saadaan elämiseen tarvittavat rahat. Voi se työ ihan mukavaakin olla, ainakin ajoittain. Kivat työtoverit on rikkaus. Työpaikka tarjoaa useita etuja, joiden puuttumisen huomaa vasta, kun niitä ei ole.
Toki on niitä, jotka jo lapsena tietävät, mitä heistä isona tulee ja tähtäävät tähän koko ajan. Minä olen ollut useassa ammatissa ja nähnyt, että kaikissa on hyvät ja huonot puolensa.
Onko kukaan koskaan sanonut, mikä sinusta tulee? Ei vai? Minäpä sitten sanon: Sinusta voisi tulla oikein hyvä puutarhuri. Alahan katsella maailmaa sillä silmällä! On muuten uskomattoman mielenkiintoinen ammatti. - Mitäsmyönytte
No mä mietin sitä puutarhurii, mut en kyl pärjäis ku ei ees kaktukset pysy elossa. Ja no joo, taidot tulee harjoittelemalla vaan mä kun en osaa mitään, en oo ikinä osannukkaa. Oon varmaa kehitykses jäljes tai jotai ku viis vuotias pikkuveliki menee ohitte.
Vituttaa vaa ajatuski et seuraavat 80 vuotta teen jotai paskaa duunii mihi en oo kertaakaa ees halunnu mennä ja sit oon eläkkeellä hyvällä lykyl vuoden ja sit kuolen. Iha paskaa- Öllööl
Ei tarvi ottaa hirveetä stressiä siitä ammatista jos mikään ei kiinnosta. Menee johonkin laiskaan duuniin, tekee vaikka 30t/vko ja panostaa sitten vapaa-aikaan. Jos tulee kova tarve rahalle niin se on hyvä motivaattori, tai vapaa-ajalla kiinnostuu jostain josta voi tulla työ.
Ei kaikkien tarvi olla työn ja rahan orjia vaan elämän voi kuluttaa muutenkin kuin noita tekemällä. En väheksy kovin töitä tekeviä tai rahaa hamuavia, vaan tarkotan vilpittömästi että ei se ole ainoa tapa elää.
- Ehdotin_vain
Tuossa tilanteessa kannattaa kokeilla Irakissa tai Syyriassa Isis-taistelijan tehtävää. Tiedä vaikka se nappaisi, ja siitä tulisi elämän mittainen ura.
- Mitäsmyönytte
Tai sitten ei. Ennemmi hyppään alas Golden Gate Brigeltä (en kyl tiiä pygeeks sieltä hyppäämää) ku tapan viattomia siviileitä. Joku tyylii pääministeri ois iha kiva duuni mut vissii mua kukas äänestäisi ku en osaa valehdella.
- Näin_siinä_käy
Vaikka homma ei nappaisikaan, niin elämän mittainen ura siitä tulisi silti. Isis huolehtii parhaansa mukaan myös joukoistaan pakenevista.
- LuntaRäntääPohjoistuulta
Kokemuksen syvällä rintaäänellä sanon, että ei ihmiselle loppujen lopuksi useimmiten ole paljonkaan merkitystä sillä, mitä työkseen tekee. Työssä viihtymiseen vaikuttavat eniten työkaverit. Vaikka kyseessä ei olisikaan varsinainen tiimityö, yleensä kuitenkin ollaan monta tuntia päivässä työkavereiden kanssa. Useimmiten työkaverit ovat mukavia, heistä voi tulla elinikäisiä ystäviä. Toisinaan joukossa on joku mätämuna, mutta hänestä voi yrittää olla välittämättä.
Monillekaan ihmisille ei työ ole elämän tärkein sisältö. Sillä tienataan elatus itselle, perheelle ja lemmikeille. Minusta siinä on ihan riittävät syyt työssäkäymiseen. - Päiväkirja_tänään
Hmmm ! Uups! Hieman alamaissa tunnut olevan. Elämä on yhtä ja samaa harmaata puuroa. Kokeilepas aloittaa kirjoittelemaan päiväkirjaa. Joka päivä rustaat ylös omat tuntemukset ja fiilikset. Voit piirellä kuviakin. Heti aamusta alkaen. Ideoi ihan mitä vaan juttuja siihen omaan päiväkirjaasi. Mimmosia juttuja haluaisit tehdä ja kokea elämässäsi ja niin pois päin. Päiväkirjan kirjoittaminen (eng. journal) on hyväksi havaittu konsti ja kikka nostaa omaa mielialaa ja ideoida itselleen uusia juttuja. Samalla kirjoitustaito kehittyy ihan vahingossa paremmaksi. Opit jäsentelemään asioita, ja asettamaan itsellesi ikiomia pieniä ja isoja tavoitteita.
Tavoite ja tehtävä 1: Hae kaupasta vihko ja kynä ja aloita päiväkirjan kirjoittaminen tänään :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2174068Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112573Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382295Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801390Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861288- 481149
- 751027
- 59893
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58881- 45846