Kaverini on asunut omistusasunnossa pianistin naapurissa jo kaksi vuotta ja on aivan kypsä tilanteeseen. Hänellä - kuten myös muilla kilkuttajan lähinaapureilla - on pinna todella kirerällä ainaisen metelin johdosta.
Taloyhtiö ei voi tehdä muka asialle mitään jonkun flyygeli-ennakkopäätöksen vuoksi (1969). Asunnolle on vaikeaa löytää ostajaa, sillä näyttöä on lähes mahdotonta yrittää järjestää aikaan, jolloin pianonsoitto ei kaiu asunnossa.
Kysymykseni on, voiko taloyhtiö yksiselitteisesti kieltää pianonsoiton? Riittääkö enemmistön päätös yhtiökokouksessa?
Taloyhtiö ei voi tehdä muka asialle mitään jonkun flyygeli-ennakkopäätöksen vuoksi (1969). Asunnolle on vaikeaa löytää ostajaa, sillä näyttöä on lähes mahdotonta yrittää järjestää aikaan, jolloin pianonsoitto ei kaiu asunnossa.
Kysymykseni on, voiko taloyhtiö yksiselitteisesti kieltää pianonsoiton? Riittääkö enemmistön päätös yhtiökokouksessa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
En tiedä mikä on flyygeli-ennakkopäätös. Tiedän, että erään pianistin vuorotyössä käyvä naapuri pani käyntiin prosessin, jonka seurauksena pianisti muutti pois. Taloyhtiö uhkasi lunastaa ja ottaa huoneiston haltuunsa ellei soitto lopu.
Ei voi kieltää jos soitto tapahtuu päivä aikaan.
Esimerkkinä voin kertoa kun tuttavani taloyhtiö antoi varoituksen pianonsoitosta.
Tämä pianonsoittaja tiesi oikeutensa ja palkkasi huippukalliin asianajajan hoitamaan oikeusteitse homman ja loppujen lopuksi siitä paukahti iso lasku taloyhtiön maksettavaksi oikeudenkäynti ja asianajokulujen muodossa. Muheva lisälasku tuli myös siitä kun asianajaja teetti desibelitutkimuksen naapuriasunnoissa ja rappukäytävissä. (kuulemma raja oli jäänyt alle puoleen sallitusta).
Ja pianon soitto jatkuu. Taloyhtiö ei siihen taatusti enää puutu.
Niin, ei kai sen äänen lujuus olekkaan merkitsevä, vaan jatkuvuus. Jospa sen soittajan kanssa voisi yrittää sopia äänieristyksesta. Pianon alle ja taakse ääni eristys levyt voisi auttaa pienentämään äänen siedettävälle tasolle?
Ei sitä voi kieltää, jos pianonsoitto on kohtuullista eli se esim. tapahtuu sallittuna aikana. Tuskin kukaan pianonsoittaja rupeaa omaa kämppäänsä ääniäristämään jonkun toisen pyynnöstä ellei ole ihan pakko - sehän ei ole ihan ilmaista puuhaa. Luultavasti ei olisi mitään järkeä äänieristää vain paria seinää. Äänihän kulkee rakenteissa loistavasti. Vaihtoehtona siis olisi oman kämpän huolellinen äänieristäminen kokonaan, mikä tiestysti olisi järjettömän kallista, jos asunto on muuten kunnossa. Jos epäilee, ettei talon äänieristys vastaa määräyksiä voi tutkituttaa asian ja vaatia taloyhtiötä parantamaan äänieristystä.
Häirikkö saa siis jatkaa häiriköintiään vaikka maailman tappiin. Itse en kyllä ikinä ostaisi asuntoa kerrostalosta, kun tilanne on tämä.
No vittu,lyö sitä pianistia.Väkivalta on ratkaisu.
soittotaito ei liene pakollinen.
Siinäpä se ihmiset ostaa ylihinnoiteltuja kerrostaloasuntoja. Sit kitistään kun on lainaa yllinkyllin ja naapurit häiriköi.