Kyykman kyykytti itsensä Hyvinkään sairaalaan

Octavia-Mies

Ajelen normaalisti uudenkarhealla Octavialla, mutta kesäautona on käytössäni myös Hilman Imp. vm.71. Perin sen vaarivainaalta vuosia ja vuosia sitten. Auto on alkuperäiskunnossa ja kiihtyvyys 0 – 100 km/h ralliautomaisesti 30,5 s. Takaveto tietýsti. Kyllä lähtee valoista, jos vaan on rattimies puikoissa.

Olin tässä kesällä ajelemassa Hilmanilla ja käänsin Hyvinkään ABC:lle kahville. Harrasteautoni herättää huomioita ja usein ihmsiet tulevat juttelemaan, niin nytkin.
Stetsonipäinen nuori läski lylleri paikalle, kiersi autoa ja kehui autoni makeaa ulkoanäköä. Kun hän kysyi kiihtyvyyttä, kerroin, että tarvittaessa lähtee ihan riittävästi. Tästä läskipoju kiihtyi kovin ja kertoi, että hänellä on Chevy Impala siinä ja mennäänkö viivalle. Rauhoittelin läski, että minä menen vain kahville ja tämä ei ole mikään kisarata vaan ABC-kahvila.

Kun palasin kahvilat, läskipoju oli siirtänyt Chevyn viereiseen ruutuun ja pumppasi siinä simona kaasua. En antunut läskin häiritä itseäni, nousin Hilmanniin ja lähdin. Katsoin takapeilistä, kuinka Impala löi sladia, kiihdytti heittelehtien ja törmäsi kaameasti rysähtäen parkkipaikan valonheitinmastoon.

Oliko tämä sitä kyykyttämistä ja miksi läskipoju halusi kyykyttää itsensä Hyvinkään sairaalaan? Tämä minulle nyt kertokaa, kun itse en mä voi.

14

82

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LukijaSysmästä

      Hauska juttu 8 poinaa.

    • ParempienProvojenRY

      Enemmän tätä!

    • Oletlahjakaskirjoittaja

      Lahjakkaasti kynäilty. Yksi parhaista ?

    • ImpilläAjellut

      Rohkenen epäillä että yhtään hyväkuntoista Hillman (kahdella ällällä) Impiä ei ole säilynyt näihin saakka Suomessa. Hillman-merkkisiä autoja oli rekisteröitynä 54 viime vuoden lopulla, luultavasti (Super)Minxejä tai Huntereita. Impin kestoikä, vaikka rallejakin sillä ajettiin, oli käytännössä muutamia kymmeniä tuhansia kilometrejä. Alumiinimoottori oli täysi fiasko kestonsa puolesta. Maine meni niin huonoksi, että brittifirma joutui Suomessa vaihtamaan merkin nimenkin Sunbeamiksi.

      • impotentti

        Nimenmuutos johtui kylläkin brittiläisen autoteollisuuden fuusioista 60-luvulla. No oli miten oli, pääasia kuitenkin, että kyykman kyykytettiin. Toivottavasti ei tehnyt kovin kipeetä.


      • Kesäkuhmolainen

        Kuhmon Mobilistien harrasteajoneuvonäyttelyssä Kuhmossa oli kuluneena kesänä teemana brittiautot. Bongasin siellä yhden päällisin puolin siistin Hillman Impin, mutta sen kunnosta minulla ei ole tarkempia havaintoja.


      • impotentti kirjoitti:

        Nimenmuutos johtui kylläkin brittiläisen autoteollisuuden fuusioista 60-luvulla. No oli miten oli, pääasia kuitenkin, että kyykman kyykytettiin. Toivottavasti ei tehnyt kovin kipeetä.

        Ne fuusiot tapahtui varsinaisesti paljon aiemmin, silloin kun Rootes syntyi. 60-luvulla sitten Rootes päätyi Chryslerin omistukseen. Eli yhtiö siirtyi silloin amerikkalaisomistukseen eikä enää fuusioitunut toisten brittiläisten kanssa, ranskalaisen Simcan kanssa kyllä.

        Kyllä ne briteissä olivat Hillmaneja edelleen 70-luvullakin. Avengerkin oli Hillman kotimaassaan. Siellä se myytiinkin Avengerina, täällä taas mallinimenä oli pelkkä koneen koko.

        Aloittajaa kommentoiden, 1971-mallinen Impkin oli suomessa Sunbeam 900, kun englannissa se oli Hillman Imp yhä. Eli Sunbeam koneen koko, Hillman myytiin oikealla mallinimellään.


    • Octavia-Mies

      Epäile vaan. Vaarini oli saita mies ja ja Impillä vain pyhäisin kirkkomatkan.

    • autojainsinööri

      Hyvin kirjoitettu, respectiä vaan

    • aassddffgg

      Miten kyykmannille kävi, jatko-osaa pyydään.

    • Octavia-Mies

      Jatko-osa on tyrkyllä. Ole hyvä.

    • Octavia-Mies

      Kyykkänällä on maaninen vaihde silmässä. ;DDDDDD

    • kyykmankaksi

      Onks vielä sairaalassa????

    • safrghrthrhrtrhrh

      Sunbeam oli kova rallitritsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe