Derealisaatio kokemuksia?

wertuers

Minä sain Derealisaation koulutappelun jälkeen. Kesti noin 1 viikko ennenkuin oireet alkoivat.

Eräänä päivänä kun pyöräilin kouluun, ajattelin yhtäkkiä että "Missä oiken olen? Onko tämä universumi?", ja meinasin heti pyörtyä. Koulussa minulla oli todella outo olo. Kaikki näytti aika sumealta, puheet kuulostivat oudoilta ja se kuitenkin helpottui päivän aikana.

Eräänä päivänä ennen kesälomaa Heräsin kello 1 yöllä pelottavaan tilaan. Se ei siis ollut mikään uneen liittyvä painajainen, vaan todella pelottava tunne, jossa et erota todellisuutta kunnolla. Menin vessaan aika pian ja olin aivan kauhuissani. Sitten menin takaisin sänkyyn ja olo helpottui, mutta tärisin todella paljon. En saanut nukuttua kunnolla.

Seuraavana päivänä oli päättäjäiset. Minua väsytti paljon, ja epätodellisuuden tunne oli taas tullut. Pelkäsin että sekoaisin sinne ja melkein meinasin lähteä sieltä ennenkuin pyörtyisin. En onneksi kuitenkaan pyörtynyt.

Koko kesäloman tätä jatkui. Kuitenkin eräänä päivänä kun kävin lenkillä niin minulle tuli voimakas Vestibulaarineuroniitti. Luulin täysin että kuolisin siihen. Kaaduin maahan ja pyörryin. Joku oli soittanut ambulanssin ja heräsin siihen kun olin ambulanssin kyydissä kohti sairaalaa.

Tämä ei kuitenkaan loppunut tähän. Tämä kesti noin 5 kuukautta, ja en ole vieläkään täysin parantunut tästä. Se oli ehdottomasti elämäni pelottavin ja kammottavin kokemus ikinä.

Loppu.

10

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wertuers

      Onko samoja kokemuksia?

    • Irtikatki

      Ei noin vahvana. Oireet alkoi ala-asteen ensimmäisillä luokilla kotona minuun kohdistuvan väkivallan myötä. Ikinä en ole päässyt "takaisin" "normaalitilaan". Tiedän kuitenkin semmoisen olevan olemassa. Ehkä sinulla on paremmat mahdollisuudet uinua takaisin elämään kiinni, koska väkivaltakokemus on ollut rajattu ja kertaluonteinen vaikkakin vahvoin oirein. Toivon niin. Hyvää alkutalven jatkoa.

      • wertuers

        Kyllä sinäkin varmaan pääset siitä eroon joskus. Kiitos paljon!


    • vaikeetaonyhä

      Ja kukaan lääkäri ei ole diagnosoinut sinua, vaan se on ihan sinun oma diagnoosisi itsestäsi!!!!
      Ja mulla on kans skolophirsyndrooma, ku opettajat oli niin hirveitä koulussa!
      En ole vieläkään toipunut, vaikka olen jo 40-kymmppinen.

    • gjfjfjg7

      Sain derealisaatio-jaksoja kun sairastuin masennukseen muutama vuosi sitten. Kaikki tuntui jotenkin kaukaiselta ja unenomaiselta. Kuin en olisi oikeasti nykyisessä hetkessä ja kuin kaikki tapahtuisi oman pään sisällä. Tämän jälkeen sairastuin vuoden kuluttua psykoosiin ja derealisaatio oli jo paljon voimakkaampi mutta hieman epämääräisempi. Lääkkeiden ja osastohoidon avulla kuntouduin, mutta ennen kaikkea selviydyin myönteisen ajattelun sekä läheisten tuen avulla.

    • mulla lähti itsetuntemus ja itsetunto lapasesta 2 vkoa sitten. Arkipäivisin hoidan sitä liikunnalla, terveellisellä ravinnolla, muilla ihmisillä ja elokuvilla ja lukemalla sekä ketiapiinilla, mutta nyt vkonloppuna käytän myös alkoholia ja itsetyydytystä. Tätä ennen oli ollut "terve" mielenterveyskuntoutuja vuosia, kunnes viimeisin ihmissuhde (ihmissusi) loppuessaan teki minusta syyllisen ja kusipään. On myös sairaalloisia mustasukkaisuuden tunteita ja harha-ajatuksia. Mitään ei minulla ole muuta kuin surkea ajatus: älä tapa itseäsi. älä tee typeryyksiä. älä panikoi. Älä käytä muita hyväksesi.

      • wertuers

        Juu, pahinta siinä on se kun luulee että sinulla on skitsofrenia/psykoosi.


      • tsemppiä-sulle

        "Mitään ei minulla ole muuta kuin surkea ajatus: älä tapa itseäsi. älä tee typeryyksiä. älä panikoi. Älä käytä muita hyväksesi."

        Mitä surkeaa noissa ajatuksissa on? Juuri noinhan kaikkien pitäisi ajatella.

        Tärkeän ihmissuhteen päättyminen on kova paikka. Mustasukkaisuuden tunteet ovat todella voimakkaita ja hallitsemattomia, tiedän kokemuksesta. Vaikka kuinka järkeilisit tilanteen itsellesi ja se olisi ihan selvä, ne vain nousevat pintaan ihan yhtäkkiä, samoin kuin raivon tunnekin. Mutta niiden avulla voit oppia tuntemaan itseäsi ja ihmisen ajatustoimintaa ylipäätään.

        Alkoholi on huono lääke. Se yhdistettynä noihin vahvoihin tunteisiin voi saada tosi pahoja aikaan. Eli ota hyvin harkiten ja miedosti.

        Se, että kirjoitat tänne, kertoo sinusta paljon. Nimittäin sen, että haluat selvitä ja selviät. Elämä heittelee sinua, mutta ei voi kaataa. Sillä olet nähnyt sitä ja tiedät siitä tarpeeksi. Se, mitä sanoit, kertoi sen.


      • tsemppiä-sulle kirjoitti:

        "Mitään ei minulla ole muuta kuin surkea ajatus: älä tapa itseäsi. älä tee typeryyksiä. älä panikoi. Älä käytä muita hyväksesi."

        Mitä surkeaa noissa ajatuksissa on? Juuri noinhan kaikkien pitäisi ajatella.

        Tärkeän ihmissuhteen päättyminen on kova paikka. Mustasukkaisuuden tunteet ovat todella voimakkaita ja hallitsemattomia, tiedän kokemuksesta. Vaikka kuinka järkeilisit tilanteen itsellesi ja se olisi ihan selvä, ne vain nousevat pintaan ihan yhtäkkiä, samoin kuin raivon tunnekin. Mutta niiden avulla voit oppia tuntemaan itseäsi ja ihmisen ajatustoimintaa ylipäätään.

        Alkoholi on huono lääke. Se yhdistettynä noihin vahvoihin tunteisiin voi saada tosi pahoja aikaan. Eli ota hyvin harkiten ja miedosti.

        Se, että kirjoitat tänne, kertoo sinusta paljon. Nimittäin sen, että haluat selvitä ja selviät. Elämä heittelee sinua, mutta ei voi kaataa. Sillä olet nähnyt sitä ja tiedät siitä tarpeeksi. Se, mitä sanoit, kertoi sen.

        Kiitos. Kiitos, tsemppiä-sulle, ymmärtävistä ja opastavista sanoistasi. Näillä mennään.


    • annuksnk

      Derealisaatio on tyypillinen NEUROLEPTIEN PSYYKENLÄÄKKEIDEN SIVUVAIKUTUS.

      josta mielurit eivät mitään pukahda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      205
      5084
    2. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      37
      4503
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      200
      2721
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      135
      2318
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      60
      1931
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      112
      1821
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      67
      1794
    8. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      208
      1664
    9. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      152
      1232
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      964
    Aihe