On eräs, naapurini. On erikoinen, kun löytyi hyvän uhrin, joka ei pysty puolustautumaan kun juttuja ei uskota todeksi uhrin terveyden vuoksi, niin tautien muuttaa joka paikkaan perästä viereen asumaan, saadakseen elää ilmaiseksi. Varastaa uhrin poissa ollessa, mutta ei jää asuntoon pidemmäksi aikaa. Muut naapurit pitävät luonnollisena asiana, josta ei puhuta ääneen, että naapuri vierailee toisen asunnossa uhrin poissa ollessa. Esimerkki: 1,79 euroa maksava kahden litran mäntysuopaliuos, puolet hävisi varkaan taskuun pullosta. Puolet leivissä uudesta paketista lähtee varkaan taskuun, puolet kahvista, oli kyse mistä kahvista tahansa, puolet kaikesta. Varas pitää sitä, että vierailee uhrien asunnossa, itsestään selvyyttä, josta kukaan ei saa huomauttaa. Jos sanotaan, varas jatkaa naapuriin ja tulee takaisin vaaran mentyä ohi. Jos joskus saatte samanlaisen iilimadon kimppuun, tiedätte, mitä tuhannen euron eläkkeellä varkaan ja koiran elättämisen on. Laskuja joka kk 850-900 ja lopulla käyttörahaksi ja ruokarahat. Sossikka ei myönnä avustusta liian suuren eläkkeen vuoksi, joka on 1063 euroa. Miten siis elän. Olen ajatellut paastoa loppukuusta, jos ruoka ei riitä. Toivon parasta ja sanon olevani laihdutuskuurilla. Varas haukkuu huokasi ja lupauksia. En ole laskenut huoneistoon miehiä kymmenen vuoden aikana, kuin sukulaisia. Olen yksinäisen yksin elävänä naisena, joka ei seurustelee eikä pidä päiväkahviseuraa, ihmeissäni tämän varkaan kanssa. Olen hänelle äiti ja naapuri, hyvä elättää. Kertokaa, mitä voisin tehdä. Järjestä körttiopistoa rotan myrkyn.
näppitauti
2
273
Vastaukset
- josnyttämänkerran
Jotain hyvää tapahtui ja siksi näppitauti en saa tällä erää anteeksi kaiken. Rahaa löytyi, olin sen itse piilottanut, vorojen ei ollut vienyt, vaikka keksinyt varmasti oli. Rehellinen ihminen, syö nälkä
Ässä eikä muuta. Onhan se sallittava tällä erää. - sossuunvarkaisiin
Kyllä on mukavaa, että asiasi järjestyi. Minäkin laitan sivuun pieniä rahamäärä aina tilin tullessa. Kun on tarve, aina löytyy pikkusummia tarpeeseen. Niin tekee viisaat. Vorollekkin pitää jättää syötävää. Jätä kaikki vanhat ruoaksi, ne herkut, jääkaappiin, että saa raukka ruokaa syödäkseen, jos ei muuta hae. Joku hänestäkin huolta pitää, jos ei muut, niin sossu. Ei kuulu muille ihmisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033772Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii582362Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912276- 462170
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321511Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131277Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 651107
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211083