Olen saanut vahvistuspyynnön spostiin, luotettava?

Tietämätönjaaivanhukassa

Hei! Olen tässä miettinyt, että onko kukaan muu saanut alla mainittua viestiä ja kuinka olette toimineet:

"23. lokakuuta 2015 kello 12:20 Suomi 24 kirjoitti:

Hei!

Tietokantamme tilien hallintatoimenpiteen aikana huomasimme, että
tiliäsi ei ole vahvistettu. Tekninen valvontamme sulkee kaikki
vahvistamattomat tilit, joten estääksesi tilisi sulkeutumisen sinun
täytyy klikata 'vastaa'-painiketta vastataksesi tähän viestiin sekä
syöttää alla olevat puuttuvat tiedot uudistaaksesi tilisi.

Nimi.......................................
Suomi24-käyttäjätunnuksen.................................
Salasana......................................................
Syntymäpäivä.........................................
Maa/alue................................................

Varoitus!!! Mikäli tilinomistaja ei suostu uusimaan tiliään viikon
kuluessa tämän varoituksen saamisesta, he menettävät sen lopullisesti.

Jos tarvitset apua, vieraile sivulla: http://www.suomi24.fi/opastus/

Ystävällisin terveisin
Suomi24 "

Ja kun tämän sain ja lähdin "vastaamaan" henkilölle, oli vastaanottajan osoite [email protected] saati tuolla mainittu Antti , Onko siis kukaan saanut tämäntapaista S-postia ja mitä pitäisi tehdä. En ole lähtenyt vastaamaan, koska uskon vahvistuksen tapahtuvan ilman SALASANAN lähettämistä kenellekään. Mitä mieltä olette?

4

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selkeä_huijaus

      Selkeä huijaus. JOS Suomi24 haluaisi jonku vahvistuksen niin sekä lähettäjä että vastauksen vastaanottaja olisi Suomi24 ja osoite siis .suomi24.fi loppuinen. Noista hotmail/gmail/outlook osoitteista tulee paljon tuollaisia huijausviestejä samoin kuin roskapostia eli kannattaa varoa niitä. Jos lähettäjä ei ole oikeasti tuttu niin viesti suoraan poistoon.

      Ja missääntapauksessa ei pidä tuollaisiin kirjoittaa sitä salasanaa, SALASANAA EI KOSKAAN KYSYTÄ SÄHKÖPOSTILLA eikä sitä pidä kertoa myöskään puhelimessa.

    • Huomasin myös, että kirjautuessa siitä varoitetan. Toivottavasti kukaan ei mene "Lankaan".

      • Aikuinen-mies

        Jos uteliaisuuden piru meni noinkin pitkälle että alkaa vastaamaan (muka) niin varmaan jo klikkasi "lähetä" ja lankaa menntiin että kapsahti ja jälkikäteen turha sitä enää muuksi muuttaa.

        Kaikki s-postit mitä ei maalaisjärjellä voi todeta itselle kuuluvaksi kannattaa unohtaa avaamatta/vastaamatta, virallisella/oikealla asialla oleva kyllä muistuttaa asiasta.


    • Japitkätwetut

      Vastaukseksi voi antaa väärät salasanat ja tunnukset tyyliin: haista ite!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe