Suomeen tulleet irakilaiset pulskat miehet ovat monien vatimusten lisäksi asettaneet ehdon etteivät syö tainnutetun eläimen lihaa. Heillä päin eläimen kaula viilletään auki että veri vuotaa kuiviin. Salliiko Suomen eläinsuojelulaki tällaisen julmuuden? Mielestäni heidän on oltava maassa maan lainsäädännön mukaisesti. Possu on hyvää ruokaa jos on nälkä.
Lisäisin irakilaisten tulijoiden tietoihin, että he lienevät suurimmalta osalta maan vähemmistönä olevia sunneja, jotka hallitsivat julmasti maan enemmistöä siioja. Sunnit olivat Saddam Husseinin aikaan etuoikeutettuja, jolta ajalta heijastuu heidän parempi taloudellinen asema, joka mahdollistaa maastamuuton. Etuoikeuksiin tottuneet osaavat vaatia myös Suomessa kohtuuttomia etuja. Isisin sotilasjohtajat ovat niin ikään sunneja
Irakilaisille elävältä nyljettyjen lihaa?
6
100
Vastaukset
- Possua.lautaselle
Irakiin ja muuallekin on viestitettävä vahvasti, että Suomessa kaikkiin liharuokiin laitetaan vähintään 20 % tainnuttamalla teurastettua sianlihaa.
- EtNäyTuntevanTermejä
Kyllä se eläin kuolee veret laskemallakin, että ei sitä 'elävänä' nyljetä. Kun taas tainnutettukaan ei ole kuollut, ennenkuin veri lasketaan tai jollain keinoin sydän lakkaa lyömästä.
- Raakimukset.irakista
Mitä sanoo Suomen eläinsuojelulaki?
- öyghzick
Mitä Suomen eläinsuojelulaista? Tärkeintä on monikulttuurisuus!
- JotainMuistelenKuulleeni
Raakimukset.irakista kirjoitti:
Mitä sanoo Suomen eläinsuojelulaki?
Muistaakseni eläin täytyy tainnuttaa ennen teurastusta Suomen lain mukaan, mutta saattaa siellä olla sallittu tietyt poikkeukset hyvin perusteltuna ja mahdollisimman vähän laista silti poiketen.
- teurastus
Olisi hyvä jos joku oikea asiantuntija aukaisisi suunsa ja kertoisi kuinka paljon eläin kärsii kun se teurastetaan laskemalla veret pois. On tutkimuksissa tultu siihen tulokseen että eläin ei kärsi sen enempää kuin että sille posautettaisiin niinsanotusti haulit hattuun. Olen nähnyt telkassa kun naudalta päästetään veri ilman tainnutusta ja äijä siinä ohjelmassa väitti ettei eläin tule kidutetuksi.
Jouko Turkan seitsemän veljestä elokuvassa veljekset ampuivat muistaakseni Viertolan sonneja. Kuvauksessa näytettiin luotien osuminen nautoihin ja katsojat pitivät sitä kohtausta hirveänä. Jouko Turkka vastasi tuohen että syötte kuitenkin lihaa ettekä halua tietää miten eläin tapetaan. Kurkun auki viiltäminen on yksi tapa teurastaa eläin. Jos se tapa olisi Suomesta lähtöisin niin sitä sanottaisiin maailman parhaaksi teurastustavaksi ja olisi ainakin sata vuotta aikaansa edellä.
Veri lasketaan teurastuksessa pois ettei liha pilaannu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2802554Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001374- 1081251
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971188Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797