Soome kulutab pagulastele miljon eurot päevas

Velirand

Soome riik kulutab varjupaigataotlejatele miljon eurot päevas



Soome on tänavu saabunud ligi 24 000 varjupaigataotlejat, kellele kulub riigil juba miljon eurot päevas.

Arvestuslikult kulub ühele varjupaigataotleja vastuvõtuteenustele keskmiselt 43 eurot päevas. Kuna käesoleval aastal on Soome tulnud ligi 24 000 varjupaigataotlejat, kulub nende peale ühtekokku umbes miljon eurot päevas, vahendas Yle.

Umbes sama palju maksab riik õpperaha kõrgema astme õpilastele (ülikoolid ja ametikõrgkoolid).

Ainuüksi septembris saabus Soome ligi 11 000 varjupaigataotlejat, oktoobris on registreeritud umbes 6000. Enamik saabujatest on pärit Iraagist.

Soome siseministeerium prognoosib aasta lõpuks ühtekokku 30 000-35 000 varjupaigataotlejat, mis on mullusega võrreldes ligi kümnekordne kasv.

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena.m

      Mutta hei, samaan aikaan Suomen hallitus aikoo säästää ensi vuonn peräti 60 miljoonaa euroa kurjistamalla Suomen eläkeläisten asemaa! Jopa pelkän takuueläkkeen saajilla (n. 750 €) saattaa asumistuki ensi vuonna pienentyä 60 eurolla/kk.

      Pitäähän hallituksen repiä rahaa köyhimpienkin kantasuomalaisten kukkarosta kaikin keinoin irakilaisten nuorten miesten eli "pakolaisten" elättämiseen.

      Eestiläiset, varautukaa siihen että 20-30 vuoden kuluttua teillä on pohjoisena naapurina muslimimaa, tai ainakin maa jossa islam on toinen pääuskonto!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4121
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      133
      4002
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      58
      3594
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3445
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3437
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3291
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2866
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2785
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2544
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2264
    Aihe