Paraikaa yskin keuhkojani pellolle

SRK:n syyksi, koska se ei ole julistanut tupakanpolttoa synniksi?
2092
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

pilaamat keuhkothan voisi peittää mullalla siellä pellolla. Se olisi sitten kuin peltoon kätketty... tupakkakeuho, niin!

Äänestä
  • ole julkaissutkaan kirjaa "Peltoon kätketty tupakkakeuhko". Kunhan sellainen julkaistaan, nuoriso voisi - siis tässä kirjan kertomuksessa - tehdä opintomatkoja tälle pellolle, potkiskella multaa ja pilalle tupakoidun keuhkon havaitessaan yökätä, että perskules, ikinä en polta.

    Äänestä

  • SRK_ei_vielä kirjoitti:

    ole julkaissutkaan kirjaa "Peltoon kätketty tupakkakeuhko". Kunhan sellainen julkaistaan, nuoriso voisi - siis tässä kirjan kertomuksessa - tehdä opintomatkoja tälle pellolle, potkiskella multaa ja pilalle tupakoidun keuhkon havaitessaan yökätä, että perskules, ikinä en polta.

    hyvä! "Peltoon kätketty tupakkakeuhko".

    Äänestä

Hei, äläpäs syytä ketään, ihan itte sinä tupakkisi poltit. Multa loppu juuri rahat, ja joudun olemaan viikon polttamatta, no eipä ollut ensimmäinen kerta, tuskin viimeinenkään.

Äänestä
  • man oikeastaan voisi panna SRK:n syyksi. MIksei SRK ole järjestänyt ammattipolttajien kaartia polttelemaan savukkeita niin ettei tavallisten kansalaisten tarvitsisi itseään myrkyttää.

    Äänestä

toinen keuhko. Yhdelläkin pärjää. Meillä taannoin oli kylällä mies, jolla oli keuhkona vanha kumikinnas ja hyvin sillä kai hengitteli. Tupakasta älä luovu koska täytyyhän sitä ihmisrievulla maallisen elämänsä aikana olla jotakin nautintoa.

Äänestä
  • kymmeninä tuberkuloosi vei ihmisten keuhkot. Heille todellakin laitettiin keuhkoksi kumikinnas. Hyvinhän se toimi.

    Äänestä

Ota keuhkoiksi huoran käytöstä poistettu kohdomi.
VL kun ei saa kondomia käyttää ja hengität "kondomin avulla, spermat sisällä.
Keuhkoja kun ei enään näköjään ole, Jumala saa paskaheuhkoisen maan sisään turmelemaan luontoa.

Äänestä

Tupakointi ei ole syntiä. Ei myöskään vl-herätysliikkeen ulkopuolisten uskovaisten ivaaminen "epäuskoisiksi".

Suosittelemme molempia.

Äänestä
  • se helevetinmoinen yskä?

    Äänestä

  • on niin monta kuin on yskijöitä.

    Äänestä

paiskattu tupakkakeuhko

Äänestä

Kyllä se on ihan ihmisen oma syy, jos keuhkonsa turmelee tupakalla, ei sitä syytä voi kenenkään muun päälle laittaa.

Oma syy omaan kurjuuteen.

Äänestä
  • kantaa siihen peltoon, jonne keuhkot on paiskattu?

    Äänestä

Muistan ainakin yhden seurakuntaillan, jossa puhuttiin mm. tupakoinnista, onko se syntiä vaiko ei. Vastaajan nimeä en muista, mutta joku SRK:n "päämies" hän kaiketi oli. Tämän vastauksen mukaan tupakointi ei ole syntiä, mutta huono tai paha tapa se on.

Olisiko niin, että koska itse sarnaajatkaan eivät ole savuttomia, olisihan se melko kurjaa kun itsekin joutuisi luopumaan rakkaaksi käyneestä tavastaan...

Kuitenkin Raamatun mukaan mm. ylensyöntiä sanotaan synniksi. Oman kehonsa turmelemista tahallaan voisi myös maalaisjärjellä ajateltuna pitää syntinä, olipa se sitten ylensyöntiä, juopottelua tai tupakointia ja muita huumeita tai vaikkapa lääkkeiden väärinkäyttöä.

Jos SRK:n johdossa ja muissa tehtävissä toimivat näyttäisivät raittiudestaan esimerkkiä ja saarnoissaan myös puhuisivat mm."oman kehonsa turmelemisesta",se voisi saada yhteisliikkeen ja kampanjoinnin tupakoinnin lopettamiseksi.

Kaikista järkyttävintä ja vastuuttominta on se, kun odottavat äidit tupakoivat. Tutkimuksissakin on todettu selviä eroja tupakoivien ja tupakoimattomien äitien vauvoissa. Myös automatkoilla vanhemmat saattavat tupakoida lapsistaan välittämättä. Huolestuttavaa!

Äänestä

Kimmo Puolitaival kirjoittaa Siionin Lähetys lehdessä n:o 10. 2015 seuraava:

Tämä Siionin Lähetys lehden numero tarkastelee aihetta terveydestä monista eri näkökulmista. Yksi tärkeä näkökulma on meidän jokaisen oma vastuumme. Alkoholin suuri kulutus on erittäin suuri terveysuhka ja monien sosiaalisten ongelmien syy yhteiskunnassamme. Kristittyinä haluamme noudattaa ehdotonta raittiutta alkoholin ja huumeiden suhteen. Myös tupakka on suuri terveysriski. Vaikka tupakoitsijoiden osuus on laskenut lähes kaikissa ikäluokissa kolmen vuosikymmenen ajan, edelleen viidesosa suomalaisista polttaa. On hyvä, että uusi tupakkalaki ottaa tiukan rajoittavan kannan tupakointiin julkisilla paikoilla. Tätä on hyvä pohtia myös rauhanyhdistyksissä. Henkilökohtaista vastuuta hyvinvoinnista ja terveydestä on hyvä toteuttaa myös järkevien ruokailu- ja liikuntatapojen avulla. Niillä on merkittävä sairauksia ennaltaehkäisevä vaikutus.

Samassa lehdessä Anni Mäkinen kirjoittaa seuraavasti:

Päihteiden käyttö tuottaa käyttäjälleen hetkellistä mielihyvää, sillä päihteet vaikuttavat aivoissa mielihyväkeskukseen. Alkoholin ja huumaavien aineiden käyttö aiheuttaa kuitenkin myös riippuvuutta, ahdistusta, masennusta ja muita mielenterveyden ja fyysisen terveyden vakavia ongelmia. Tupakointi aiheuttaa fyysistä ja psyykkistä riippuvuutta. Se on vahvin yksittäinen riskitekijä useissa sairauksissa: joka kolmas syöpäsairaus aiheutuu tupakasta, joka viidennessä sydänperäisessä kuolemassa tupakka on tärkein riskitekijä ja joka toinen tupakoija kuolee tupakan aiheuttamiin sairauksiin, jos jatkaa tupakointiaan. Tupakoinnin haitoista kärsivät myös tupakoimattomat läheiset, erityisesti lapset ja nuoret. Raskaana olevan oma tai passiivinen tupakointi on riski raskaudelle ja kehittyvälle lapselle. lainsäädännön tavoitteena on suojella erityisesti lapsia ja nuoria tupakoinnin terveys haitoilta.

KOMMENTTI: Koskahan rauhanyhdistysten ovien edustat ja rakennuksen sivustat katsotaan yleisiksi tiloiksi, joissa voisi kieltää tupakoinnin. Milloinkahan aletaan voimallisemmin rauhanyhdistyksissä keskustelemaan tupakoinnista? On todella kuvottavaa katsella, kuinka rauhanyhdistysten toimitilojen ympäristöt ovat sotkuisia ja pienet lapset saavat esimerkkiä tupakoinnista näiltä piintyneiltä tupakan orjilta.Lestadiolaisten joukko tulee kaukana jälkijunassa tupakoinnin kieltämisessä, koska hirveästi pelätään sitä, että joukko jakaantuu kahteen leiriin, tupakoivat uskovaiset ja ei tupakoivat uskovaiset.

Äänestä
  • Kattelus: "Koskahan rauhanyhdistysten ovien edustat ja rakennuksen sivustat katsotaan yleisiksi tiloiksi, joissa voisi kieltää tupakoinnin."

    Kävin ns. ulkopuolisena Helsingin Ry:llä. Sali oli täynnä väkeä ja iso joukko nuoria istui ryhdikkäästi kuuntelemassa saarnaa.
    Poistuessani näin ulkona paljon nuoria, joiden määrää mielessäni ihailin.
    Sitten ihailuni koki kolauksen kun aistin selvästi tupakansavun hajun, vaikka en nähnytkään ketään tupakka "hampaissa".

    Toivon että Ry:n piirissä ja muuallakin puhuttaisiin tuosta vaarallisesta ja sivullisia sekä yhteiskuntaakin rasittavasta paheesta. Tiedetään varsin hyvin, että tupakointi, myös passiivinen aiheuttaa keuhkosyöpää ja ties mitä muitakin sairauksia.

    Tupakoinnissa kyse ei ole ainoastaan "huonosta tavasta", vaan todella vakavasta teveysongelmasta niin polttajille kuin ulkopuolisillekin.

    Tämän kirjoitin todella huolestuneena tupakoinnin vaaroista tietäen.

    Äänestä

  • Enemmän olen huolestunut grillimakkaroista.

    Äänestä

  • huolensakullakin kirjoitti:

    Enemmän olen huolestunut grillimakkaroista.

    kummallista, että ytäkkiä grillimakkarat ovatkin yhtä vaaraallisiak uin tuoakointi.

    Kirjoitan enemmän, kunhan olen saanut tupakkayskäni yskityksi ja henki taas kulkee.

    Äänestä

"Rupsahdan rakkahinpani uurna poskissa komistus on vain".
-
Vedä vaan tupakka, että
--
"tyrät rytkyy"
-
Ei keuhkosyöpä niin paha ole.
----
Kuolee vain veren pulpahdukseen, tukehtumalla........

-------
tv.n

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Panenko_sen kirjoitti:

SRK:n syyksi, koska se ei ole julistanut tupakanpolttoa synniksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu