BX 14 polttoaineenkulutus?

Törmäsin surffaillessani sivuun http://www.citroenz.com/BX/Spec2.html
jossa kerrotaan että BX 14RE vie bensaa 8,1 litraa satasella mutta BX 14 Leader hotkisi samalla matkalla jopa 10,4 litraa! Mikä voisi selittää näin suuren eron uudemman mallin tappioksi?
6772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

olisin suositellut erästä sivua jossa oli hyvää tietoa bx:stä (BX-klinikka) mutta sitä sivua ei enää löytynyt, jos joku tietää minne se on mennyt niin voipi ilmoitella.
Mutta mitä tuossa plarasin vanhaa BX:n omistajan käsikirjaa niin ymmärtääkseni 14RE:ssä ja perus-14:ssa on eri moottorityypit, 14RE:ssä on moottoria käsitelty hiukan tehokkaammaksi ja paremmaksi kuin perusmoottoria joka on Leaderissa.

Itse omistin n. 5v sitten vm 88 14RE:n ja hiukan sitä ennen vm 87 14RE:n. Molemmilla kulutus oli sitä 7-8l/100km.

Äänestä
  • joskus tuossa välissä. 14 RE:ssä oli Horizonissa ja Visassakin käytetty makaavassa asennossa oleva kone. Leaderissä taas myöskin AX:ssä tavattu pystyasentoinen.

    Ihmetyttää kyllä että uudempi kone vaatisi 2,3 litraa enemmän bensaa sadalla?? Onkohan mittaustapa jotenkin muuttunut tuossa välissä?

    Vanhemman RE:n ja perusBX:n ero oli virityksessä, perusmotti 62 hv ja RE 72 hv.

    Äänestä

  • "14RE:ssä on moottoria käsitelty hiukan tehokkaammaksi ja paremmaksi kuin perusmoottoria joka on Leaderissa."

    Tuossa linkin taulukossa 14RE:n kone oli 72 hp ja Leader 75 hp. Ja Leader tosiaankin hirmuinen bensasyöppö tuon mukaan.

    Äänestä

  • Mulla oli ostikon peli vm -89.7,5-8,2 l oli kulutuslukemat, tarkasta kirjanpidostani lunttasin. 5 v askilla ja lyhyin välityksin.120 km/h:ssa alkoi moottori kiljua ikävästi, vitonen olisi saanut olla pitempi välityksinen.Olisikohan niin että 4 vaihteisia olisi myös markkinoilla? Muistaakseni leader I oli vaakakoneinen, mulla oli jo pystymallinen. Auto oli vissiin vielä "myrkkymalein" maalattu, ruostetta ei puskenut mistään esiin. Porokolari jäi myös mieleen, lasikuituinen konepelti meni pill...päreiksi, ei tuo kolari turvallisuus ollut vielä niin muodissa tuoloin, keveys taisi olla pääasia. Kyseisen auton moottori oli muuten lujaa tekoa. Ajoin 440 tkm, ainoastaan venttiilinohjurin kumit uusittiin 210 tkm kohdalla. Kone oli pienehkö autonkokoon nähden ja ostaessani auton käytettynä 150 tkm ajettuna luulin että moottoriremppa tulee nopeasti eteen. Ohjurin kumieremontilla selvittiin, 1000 mk näytti maksaneen. Onko nyky sitikat yhtä lujaa tekoa??

    Äänestä

  • tmex kirjoitti:

    Mulla oli ostikon peli vm -89.7,5-8,2 l oli kulutuslukemat, tarkasta kirjanpidostani lunttasin. 5 v askilla ja lyhyin välityksin.120 km/h:ssa alkoi moottori kiljua ikävästi, vitonen olisi saanut olla pitempi välityksinen.Olisikohan niin että 4 vaihteisia olisi myös markkinoilla? Muistaakseni leader I oli vaakakoneinen, mulla oli jo pystymallinen. Auto oli vissiin vielä "myrkkymalein" maalattu, ruostetta ei puskenut mistään esiin. Porokolari jäi myös mieleen, lasikuituinen konepelti meni pill...päreiksi, ei tuo kolari turvallisuus ollut vielä niin muodissa tuoloin, keveys taisi olla pääasia. Kyseisen auton moottori oli muuten lujaa tekoa. Ajoin 440 tkm, ainoastaan venttiilinohjurin kumit uusittiin 210 tkm kohdalla. Kone oli pienehkö autonkokoon nähden ja ostaessani auton käytettynä 150 tkm ajettuna luulin että moottoriremppa tulee nopeasti eteen. Ohjurin kumieremontilla selvittiin, 1000 mk näytti maksaneen. Onko nyky sitikat yhtä lujaa tekoa??

    No, vähän sivuun menee nyt tämäkin. Mutta tänä aamuna tuli rusakko eteen ja siinä oli sitten hetken ilma sakeana niin rusakon kuin 16Gti:n spoilerin, sumarien ja eturitilän ynnä puskurinkin kappaleita...murenevat kivasti tämmötti pakkasella.
    Vuosimalli on -90, ruostetta ei ole, ajettu 300tkm ja tekniikka pelaa, syö 8-10l ajosta riippuen. En ainaskaan ihan heti ole pois vaihtamassa.
    Kuusikin tuli haettua auraamattoman metsätien päästä, senkun nosti mahan ylös ja meni.
    Että hyvää jatkoa kaikille BX -kuskeille !

    Äänestä

Harhautuu aiheesta, mutta ainaskin kone saman kokoinen. Elikkä BX premier(ykspisteruikkija) meni aikas vähällä liemellä, maantievoittoisesssa ajossa 6,2l ja sekalainen 7 tasan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Törmäsin surffaillessani sivuun http://www.citroenz.com/BX/Spec2.html
jossa kerrotaan että BX 14RE vie bensaa 8,1 litraa satasella mutta BX 14 Leader hotkisi samalla matkalla jopa 10,4 litraa! Mikä voisi selittää näin suuren eron uudemman mallin tappioksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu