Starttaa ja pyörittää laiskasti

focuksenstartti

Elikä vuosimallia 2011 Focus mk2 pyörittää starttia välillä huonosti. Tätä tapahtuu noin pari-kolme kertaa kuussa. Säällä, lämpötilalla eikä koneen lämpötilalla ole ollut mitään merkitystä. Ainut mitä olen huomannut, että jos pitää sytytysvirtoja päällä bensapumpun hurinan jälkeen kymmeniä sekunteja tai muutamia minuutteja, niin tämän jälkeen startti on ollut laiska. Elikä tuntuu, ettei lähde edes pyörittämään, sekunin avaimenväännön jälkeen pari pyöräytystä, ja sitten hörähtää käyntiin ja valot syttyy. Käy aivan tasaisesti, ei haise bensa tai muutakaan outoa. Ei nyi tms huomautettavaa ajossa ei ole. Kun sammutan ja starttaan samantien uudestaan, ei mitään ongelmaa, lähtee kuin pitääkin.

Voisiko akku olla syypää? Eikö tuollainen 4-6 vuotta ole ihan normaali kestoikä akulle.
En ole joutanut testaamaan akkua vielä.

Startin hiiliä tai solenoidia olen myös miettinyt, mutta eikö tuo silloin oireilisi enemmän ja useammin? Jos hiilet loppu tai solenoidi rikki niin silloinhan jokaisen käynnistyksen pitäisi olla heikko?

Paljonhan näitä Focuksen starttiongelmia näkyy olevan, mutta en ole löytänyt juuri samanlaista mitä itsellä.

5

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jrjjyrjr

      Odottaa hetken kunnes pörinät loppuu ennekuin käynnistää kylmänä..

      • focuksenstartti

        Niin on tapana, en suoriltaan starttaa vaan odotan bensapumput sun muut ensin. Jos teen jotain säätöjä tai venytän muusta syystä käynnistystä sytytysvirrat päällä, auto starttaa huonosti ja hörähtää käyntiin laiskasti.


    • Akku_lopussa

      Tai ei ole latautunut täyteen. Pieni virrankulutus tyhjentää kokonaan.

      • focuksenstartti

        Akkutesterillä akku on täydessä varauksessa, akussa ja jännitteissä ei näytä olevan sittenkään häikkää. :/


      • kiiltäväksi

        Akun napojen putsaus tekee namia foordille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22562
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      99
      9839
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7733
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6502
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6237
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      65
      5847
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5340
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5233
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4873
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4574
    Aihe