Kolmoishermosärky

KoomaanKiitos

Eikö päivystyksessä tosiaan ole mitään keinoa lievittää pahinta kipujaksoa?
Vietän elämäni toista trige- jaksoa. Ensimmäinen oli keväällä, ja luulin jo että siitä pääsin. Silloin hampaat ja leuat kuvattiin ja syynättiin, ja kun sieltä ei mitään löytynyt, epäiltiin sylkirauhastulehdusta/kilpirauhastulehdusta, ja sain tietty terveen paperit. "Ota buranaa ja panadolia"
Tämän kertainen onkin tauoton versio. Eka kerralla kohtauksia oli 2 kk ajan noin joka tai joka toinen päivä, 20 minuutista neljään tuntiin. Nyt on jatkuva hermojuilinta jonka päälle tulee ne säväykset noin minuutin välein. Onneksi edes vaihtaa alaleuasta välillä yläleukaan. Ensiavussa kyllä tunnistettiin vaiva tällä kertaa, mutta sanottiin että miksi ihmeessä tulin päivystykseen, etteivät voi mitenkään auttaa, pitää vaan varata aika neurologille kunhan pääsee ensin yleislääkärille. Varmaan siksi kun perjantaina alkoi, eikä ole hellittänyt. Kaksi kymmenminuuttista olen saanut torkahdettua koko viikonloppuna kun ei kestä laittaa päätä tyynylle mitenkään päin. Eikä nojata mihinkään tyynyihin.. Alkaa olla pelimerkit käytetty... Panacodia kirjoitti, mutta se auttoi ihan yhtä vähän kun buranat ja panadolit. Aspiriini auttaa vähän jos sietää sen mielettömän tuskan jonka se ensin aiheuttaa.
Nyt täällä odotan aamua kuin kuuta nousevaa että pääsen sinne terveyskeskuksen ajanvaraukseen. Nyt on siedettävä asento niin etten henno liikkua mihinkään ettei ala taas ulina.
Kerro rakas kohtalotoveri saako ne tätä millään katkaistua? Se, että odottaisi neurologille pääsyä ja lääkekokeiluja näissä tuskissa puoli vuotta on aivan käsittämätön ajatus.

1

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trige

      Moi, kauhulla luen kärsimyksistäsi. Itselläni on trgestä kokemusta 16-vuoden ajalta ja lopulta pääsin kivuista eroon leikkauksen avulla v. 2000. Leikkauspääröstä edelsi kolmenkuukauden sairaalassa tehty lääkekokeilu. Totesivat lopulta, että elimistö ei kestä enempää lääkkeita ja pääsin leikkaukseen.

      Elämä tuon kivun kanssa on helvettiä ja vahvimmatkaan kipulääkkeet eivät vie kipua pois. Terävimmän kärjen kyllä vie, mutta sitten on sekaisin kuin sieniä syönyt.

      Olet siinä onnellisessa asemassa, että diagnoosi on tehty. Itselläni diagnoosin saanti kesti 15 vuotta. Lopulta pääsin kipupolin kautta hoitoon, jonne ohjasi hammaslääkärini. Hammaslääkäri kun ei suostunut tekemään pyynnöstäni juurihoitoa enää kun kaksi tervettä hammasta oli jo tappanut. Tuo kuvastaa kipua hyvin, sillä ilolla menin aina juurihoitoon kun toivoin siitä olevan apua.

      Koita päästä kipupolin asiakkaaksi, niin pääset paremmin suunnittelemaan kivun hoitamista. Tsemppiä ja jaksamista sinulle trigen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7316
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4058
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3575
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3110
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2279
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2265
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2238
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe