Apua kaivataan

anssi888889

Olen 17-vuotias poika ja hakemassa tammikuusta alkaen opintotukea. Minulla ei ole omaa tiliä vaan käytän isän vanhaa tiliä omiin raha-asioihini. Voinko hakea opintotukea tuolla tilillä vai pitääkö olla tili omalla nimellä? Entä tarvitsenki opintotuen hakemiseen verkkopankkitunnukset?

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8754

      Opintotuki maksetaan sille tilille, minkä ilmoitat hakemuksessa. Tilin omistajalla ei ole väliä. Voit toki kirjoittaa hakemukseen (kohtaan "Lisätietoja"), että ko. tili on isäsi nimissä. Opintotukea voi hakea paperilomakkeella, et tarvitse verkkopankkitunnuksia. Voit tulostaa lomakkeen Kelan sivuilta tai hakea sen toimistolta.

      • anssi889

        Kiitos paljon! (:


    • Avaavainsetili

      Sinuna minä kuitenkin tässä vaiheessa avaisin pankkiin oman tilin. Verkkopankkia saatat joutua odottamaan 18-vuoden ikään asti, mutta debit-kortin saat jo heti omalla nimelläsi.

      On outoa, jos sinun henkilökohtainen opintotukesi tulee isäsi tilille, eli isälläsi on oikeus käyttää sitä. Sinulla taas ei oikeasti ole virallista oikeutta käyttää isäsi tiliä, ellei niin ole tilin tietoihin merkitty (mitä epäilen). Et esimerkiksi saa nostettua pankissa omaa rahaasi ilman, että isäsi on mukana virallisena nostajana. Pankkiautomaatiltakin nosto on vähän arveluttavaa, turvakamerahan kuvaa nostajan, ja sinun nuori ikäsi ei sovi yhteen tilin omistajan iän kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      92
      2499
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2436
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      194
      2346
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1831
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1149
    Aihe