Pakokaasupäästö MaMazda626

Ymmällään

Mitä kannattaa tehdä, että seuraavassa katsastuksessa vuodenpäästä pakokaasjenosalta autoni menisi katsastuksessta läpi.
Nyt oli hilkulla. Lambda 1,003.
Onko sillä merkitystä, kun jouduin ajamaan 100km. yhden pytyn ollessa pimeänä tulpanjohdon rikkoutumisen takia.
Pääsikö palamatonta pensaa katalisaattoriin, jolloin kata vaurioitui.Tämä on oma arvioni, vai jokin muu syy. Autolla ajettu 130000km.

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RMB

      Lambda-arvo pitää olla 0,97 - 1,03 eli arvo autossasi on hyvä.

    • 626_GC_20_GLX
    • Caleb82

      1,03 on vielä hyvä arvo, joten älä turhia murehdi. Toki jos haluat joka tapauksessa yrittää pienentää pakokaasupäästöjä ilman katalysaattorin vaihtoa, niin yksi keino on irroittaa katalysaattori. Sitten puhdistaa katalysaattori laittamalla katalysaattori ämpärilliseen lämmintä pesuaineliuosta ja jättämällä katalysaattori kokonaan "uimaan" vahvaan pesuaineliukseen( esim. noin 500ml nestemäistä pyykinpesuainetta ämpärilliseen vettä sekoitettuna sopii hyvin pesuhommaan) noin 11-24 tunniksi. Jos katalysaattori ei mahdu ämpäriin tai muuhun astiaan kyljelleen, vaan katalysaattorin joudutaan jättämään pystyasentoon niin katalysaattori tulisi kääntää niin että katalysaattorin imu/pakokaasujen sisääntulo puoli on ylös päin eikä alas päin, että irtoava lika pääsisi pois katalysaattorista. Tämän jälkeen katalysaattori huuhdellaan vedellä puhtaaksi suihkuttamalla vettä katalysaattorin sisäpuolelle katalysaattorin pakopuolelta/pakokaasujen ulostulo puolelta. Huuhtelun jälkeen katalysaattori kuivataan paineilmalla tai vaihtoehtoisesti portaattomasti säädettävällä kuumailmapuhaltimella käyttäen mielellään alle 350c lämpöä ja mahdollisimman suurta puhallus asetuksta, puhaltaen katalysaattorin sisäpuolelle pakopuolelta/pakokaasujen ulostulon puolelta. Kuivauksen jälkeen katalysaattori on valmis asennettavaksi takaisin paikalleen.

      Huuhtelua ja kuivausta ei tehdä lainkaan ensin katalysaattorin imu/pakokaasujen sisäänmenon puolelta, koska muuten osa liasta jää katalysaattorin sisäpuolelle eikä likaa juurikaan tule pois katalysaattorista. Katalysaattorin puhdistuksesta harvoin kuitenkaan on mitään hyötyä alle 250tkm ajetuissa autoissa.

      Joissakin tapauksessa tämä puhdistusmenetelmä toimii myös ratkaisukeinona uudemmissa autoissa joskus mahdollisesti esiintyvää P0420 vikakoodia vastaan.

      Autoissa missä ei ole suoraa polttoaineen ruiskutusta sylinterin palotilaan. Voi myös joskus olla hyötyä polttoainejärjestelmän puhdistusaineen käyttämisestä ennen katsastusta.

    • hethtteth

      Ainakin eri merkissä vahva palaneen metallin haju bensa-asemalla ja piti hetken jäähdytellä kun hirvitti tankata ja pauke ja naksuminen kun sitten jäähtyi.
      Palamaton bensa siten syö reikää kattiin ja irronneet palat sitten helisee takapöntössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe