Puukkomies järkytti koulussa!

http://www.kp24.fi/uutiset/399647/Sekava-mies-tunkeutui-kouluun-puukko-repussa-poliisi-muutamassa-minuutissa-paikalla Kyllä kouluihin tarvittaisiin ainakin yksi ovivahti, etteivät kaiken maailman sekoilijat pääse sinne eikö totta?
1450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Totta, vähintään koulujen porteilla sais olla iso kyltti missä lukee, että ampujilta ja miekkamiehiltä pääsy ankarasti kielletty.

Äänestä

Ovet lukkoon opetuksen ajaksi ja välituntivalvojille pippurisumuttimet.

Äänestä

Lailliset välineet; viiltohansikkaat ja kumipamppu ainakin.

Äänestä

Kumma miten helposti kuka vaan voi edelleen tepastella aseistettuna kouluun sisään kaikkien näiden raakojen koulusurmien jälkeen :((

Äänestä

Oliko se huumeissa vai muuten vaan hullu ?

Äänestä
  • TVssä oli dokumentti noista desingnerhuumeen käyttäjistä kun jengi vetää niitä ihan simona eikä tajua että ovat vahvaa kamaa tutkimattomien sivuoireiden kera.

    Äänestä

  • Katsoin sen kyllä.

    Äänestä

Tuskin auttaa pamppu ja viiltohanskat osaamattoman käsissä pamppu tarjoaa vain aseen hyökkääjälle.
Ihan sama on myös jos ovelle laitetaan parikymppinen vartijan peruskurssin käynyt pojankossi tai tytönhupakko ei ne paljon mielenterveys ongelmaista kouluampujaa pidättele.
Jokelan kouluampumistapaksessa Poliisilla oli ampuja tähtäimessä mutta ei raukka uskaltanut ampua kun pelkäs että jos osuu sivullisiin. Näin tämä sankari poliisi mahdollisti kouluampujan verityöt. Jos tällä sankarilla olisi ollut munaa ampua niin viisi ihmistä olisi vielä elossa.
Ehkä olisi viisainta keskittyä ennalta ehkäisyyn ja saada ne mielentervys ongelmaiset pois kuleksimasta ennen kuin ne ehtii tehdä niitä veritekoja.

Äänestä
  • Aseen hyökkääjälle? Siis vaaraton kumipamppu jolla voi iskeä puukon pois? Selitääpäs miten viiltohanskaa voi käyttää aseena muka? No voihan sillä iskeä, mutta niin voi tavallisellakin hanskalla.

    No siihen hommaan tarvitaan varmaan mielestäsi kaltaisesi yliegolla varustettu supermies tietenkinkin.

    Ihmisiä ei ammu poliisi lain mukaan muuta kuin viimeisenä vaihtoehtona vaikka olisi murhamies kyseessä.

    Katsos kun sellaista kojetta ei ole vielä keksitty millä näkeee ihmisen mieleen eikä tuollaisia tekoja aina ennalta suunnitella vaan joku vaan napsahtaa yhtäkkiä päästänsä.

    Hyvää ennalta ehkäisyä olisi kun menisit itse testaamaan pääsi sillä juuri äsken tuli ilmi ettet kunnioita ihmiselämää mikä viittaa sosiopatiaan ja että omaat maanisen mielen selvästi luullessasi itsestäsi liikoja ja narsissikin olet väheksyessäsi ammattimiehiä eli poliiseja ja vartijoita.

    Äänestä

  • Tarkoitin siis narsisti eikä narsissi ettei tarvi siitä ruveta kinaan kun huomaan heti luonnetyyppisi. Lievästi paranoidinen olet myös kun pelkäät jopa kumipamppua ja viiltohanskoja aseeksi vaikka ne ovat vaarattomia voimankäyttövälineitä joilla ei saa merkittävää vahinkoa aikaan.

    Äänestä

  • Ei viiltohanskat mitään merkkaa kö päähän puukotetaan.

    Äänestä

  • äglämölö kirjoitti:

    Ei viiltohanskat mitään merkkaa kö päähän puukotetaan.

    Miksi sitten vartijat pitävät viiltohanskoja? Miksiköhän? Raavippas päätäs vähäsen?

    Äänestä

  • äglämölö kirjoitti:

    Ei viiltohanskat mitään merkkaa kö päähän puukotetaan.

    Oliskohan se helpompi ottaa se puukko pois kaksin käsin viiltohanskojen kanssa kuin ilman viiltohanskoja? Suojaiskohan nuo viiltohanskat myös siinä tilanteessa kun lyö pampulla puukkoa pois kädestä ettei saa itse viiltoa käsiin ja pystyisköhän noilla viiltohanskoilla suojaamaan paremmin myös kasvoja pitämällä kämmeniä puukon tiellä?

    Äänestä

Länsirantalaiset ei kykene enempään. Ei valehdellakaan enää enempää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuraattori-Käppi kirjoitti:

http://www.kp24.fi/uutiset/399647/Sekava-mies-tunkeutui-kouluun-puukko-repussa-poliisi-muutamassa-minuutissa-paikalla Kyllä kouluihin tarvittaisiin ainakin yksi ovivahti, etteivät kaiken maailman sekoilijat pääse sinne eikö totta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu