Kiinnostaisi ostaa Stihl 201-cm. En tee tukkia, mutta kolmemetristä koivua lähinnä.
Arvostan keveyttä, yksinkertaista laipan vaihtoa ja ketjun kiristystä ja luotettavuutta vuosien saatossa. Olisko kuitenkin Huskvarnan joku malli parempi? Huskut ovat selvästi halvempia.
Arvostan keveyttä, yksinkertaista laipan vaihtoa ja ketjun kiristystä ja luotettavuutta vuosien saatossa. Olisko kuitenkin Huskvarnan joku malli parempi? Huskut ovat selvästi halvempia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
339xp Husqvarna siinä on kevyt ja tehokas saha.
339 on poistunut valikoimasta ja tilalle tullut 439 on edeltäjäänsäkin selvemmin harrastelusaha. 201 on ammattisaha, huskilla eikä millään muullakaan valmistajalla ole vastaavaa. Huskin lähin on 543 mutta painavampi ja isompaan puuhun suunnattu.
jos olet uutta sahaa ostamassa niin
erinomainen saha suomen metsiin. Tehokas kokoisekseen erinmainen käsiteltävyys ja sanoisinko että kaikinpuolin erinomaisia ratkaisuja. Ei ole vastaavaa sahaa myynnissä muilla merkeillä. Osta se rollomatic e light laipalla , pyydä talttaketju mukaan toiseksi ( tätä tekee vain stihl ja mallinumero 63ps tai 63ps3) Tuolla sahalla sahaa tarvittaessa isojakin runkoja nopeasti , esim mitä juuri 14" laipalla saa poikki yhdeltä puolelta.
MS 200 satanen vielä vähän kompaktimpi ja sahausnopeutta voi olla vähän enemmänkin, käytettynä kannattava ostos
339xp:ssä on ok husqvarnan mallistoon verrattuna , mutta siinä on liian vähemmän ketjunopeutta verrattuna ms 200.
Ms200 huipputeho on korkeammalla kierroksalueella joka on juuri tärkeää todelliseen sahausnopeuteen " elävämpi" moottori.
Älä osta uutta 201, m-tronic ei toimi, röpeltää ja tehoton verrattuna vanhaan!
Omasta mielestäni taas aivan loistava saha tämä uusi 201, nimenomaan m-tronicilla.
Tehoton ? Kokemusta on vai? Oisko kalibroinnin puutetta?
Kalibroinnin puutetta? tuota alkeellista mötikkää voi edes ohjelmoida, kalibrointi = tyhjäkäynnillä jurnuttamista minuutin verran