Moi!
Ostin uudet sisukalut koneeseen ja aluksi sain homman toimimaan, nyt kuitenkin kun starttaan koneen näyttis pimenee siinä kohdassa kun pitäisi tulla Windowsin latauskuva.
Viimeisin mitä tein oli luultavasti päivitin näyttiksen ajurit tms. ja sen jälkeen ei siis kone enää toimi kun ihan aluksi (BIOSIIN pääsee). Mulla on 550W virtalähde, minkä pitäisi riittää Radeon R9 380 Gaming näyttikselle, emolle, kovalevylle ja Dvd-asemalle, vai pitäisikö? Siinä on n miljoona liitintä, kun piti olla oma näyttikselle ja emolle 2 kpl. Ei kai ne ylimääräiset liittimet vaikuta siihen miten iso virtalähteen pitäisi olla.
Yksi asia mikä saa epäilemään, että kyseessä olisi näyttiksen vaatima virtamäärä.. on se että koneen vielä toimiessa en saanut Europa Universalista (IV) pyörimään ja näytölle tuli vaan joku display device-virhe-ilmoitus. Siis en vissiin ollut kuitenkaan päivittänyt ajureita, vaikka niin aluksi luulin. Asensin rompulta lisää näyttis-sälää ja sitten kävi näin, että näyttis pimenee jo heti aluksi. Pitääkö minun siis sijoittaa näyttikseen (onko se siis rikki?) vai virtalähteeseen? Olen köyhä, eikä olisi varaa satsata enää vääriin osiin, niin kaikki apu olisi tarpeen.
Onko tämä näyttis- vai virtalähdeongelma?
10
151
Vastaukset
Jos uudessa koneessasi on myös integroitu näytönohjain prosessorissa ja liitin sille emolla, niin vaihda näytön signaaliliitin siihen ja käynnistä uudelleen päästäksesi poistamaan vialliset ajurit. Poista siis kaikki AMD:n sälä, paitsi jos prosessorisikin on AMD: siinä tapauksessa käytä harkintaa ja lue tarkkaan, mitä olet poistamassa.
Näytönohjaimen mukana tulleelta levyltä ei asenneta mitään, vaan ainoastaan valmistajan sivustolta ja vain tarvittava: useimmiten pelkät ajurit, yhdellä näytöllä peluri tuskin tarvitsee edes Catalyst Control Centeriä mihinkään.- WalluWaan
Moi vielä!
Sain paketin toimimaan hetkeksi kun asensin Windows 7:n uudestaan. Toimi siis ilman näyttiksen ajureita, koska AMD:n sivuilta ei löytynyt ajureita tolle näyttikselle Windows 7:n. Yritin päivittää Windows kymppiin ja sama juttu, näyttö pimenee Windowsin alkukuvan jälkeen. Pitäisi jotenkin saada selville onko näyttis romuna vai eikö vaan virtallähteessä löydy potkua tarpeeksi käyttämään näyttistä. Pakkauksen kyljessä lukee että 500W pitäis riittää ainakin jollakin kokoonpanolla (ja mulla siis 550W), tosin tossa on muutakin rautaa (kovalevyä ja DVD-soitinta) kiinni, johtuisko siitä?
Tollaset osat :
https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php
Kaikki apu erittäin tervetullutta
Wallu Waan - WalluWaan
Kokeillaas vielä kerran löytyiskö apuja...
- kirpasevanirhama
Kokeillaas vastailla
Näytönohjaimella on yksi (1) 6 2 -pin liitin kiinni suoraan powerista ja emolla joko 8-pin tai 4 4 mallista riippuen siellä vasemmassa yläkulmassa
kysym vaan ettet sekoittanut noita piuhoja
Ja sitä vaan että ajurit löytyy näytönohjaimelle ihan varmasti . noi on senverran uutta sarjaa
- WalluWaan
Ei pitäis olla sekottunu piuhat. 6 2 näyttikselle ja 4 pinninen menee emoon. Lisäks näyttikselle menee 24-pinninen, kummankin pitäis olla vissiin kytkettynä...? Näyttis siis toimii mun mielestä niin kauan, kunnes sen pitäis "toimia kunnolla". Windows 7:ssa ilman ajureita ei mitään ongelmaa. Heti kun laitoin jotkut ajurit vissiin sieltä asennuslevyltä, katkaisi näyttiksestä virran...? Sama homma kun olin asentamassa Windows kymppiä. (tunnistaako se jo asennusvaiheessa näyttiksen?)
- kirjavanirhama
Näyttisajurit Radeon ; Aloituspallukasta > kaikki ohjelmat > AMD Catalyst Control Center >Ohjelmapäivitys > tarkista päivitykset >lataa uusin
- WalluWaan
Ongelma ei ole ajureiden latauksessa, vaan siinä että masiina sammuttaa koko näyttiksen , jos ajurit on ladattu. (Ainakin ymmärrän niin, että laturit latautuvat esim win10:n asennuksessa)Johtuuko sitten rikkinäisestä näyttiksestä tai liian pienestä virtalähteestä, sitä yritän selvittää.
- WalluWaan
Hello taas,
unohdin koko asian vuodeksi ja palasin siihen tänään. Kuningasideani oli se, että koska näyttikselle ei ole olemassakaan 32-bittisiä ajureita, ongelma oli siinä, että Windowsini oli liian vanha. Näyttis kyllä "toimi" Windows 7 32-bittisen kanssa, mutta vain perushommissa. Jos kokeilin peliä, niin kaatui. Win 10 32-bittisellä kaatui heti alkuunsa.
No tänään marssin kauppaan ja ostin win 10 64-bittisen , jonka asensin masiinaan ja alku näytti hyvältä, asennus sujui ongelmitta. Noin viiden minuutin windows käytön jälkeen näyttis kaatui taas ja nyt(kään) en pääse lähellekkään Windowsia, kun avaan koneen. Pari sekuntia näkyy alkulogo, mutta heti kun pitäisi näkyä Windowsin latauskuva näyttis kaatuu taas. Virtaa minulla on 550 Wattia (näyttiksen paketissa lukee, että näyttis tarvitsee vähintään 500W) - Jake_50
No ei ihme että kaatuu tuolla virtamäärällä. Isompi virtalähde koneeseen.
- Asiaa-ylös
Lapset sotkevat luokattomilla avauksilla, asialliset takasin ylös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1552725
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541689Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461674Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501411- 681370
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3091241The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut171206- 156996
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24960Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58911