Onko kenellekään muulle käynyt kuin minulle: lainasin kirjastosta 700 -sivuisen kirjan ja jouduin palauttamaan sen, kun se oli liian painava. Luen iltaisin korvallani sängyssä ja kun jouduin parina iltana vetämään käsiin Mobilatia, se riitti. Kirja jäi lukematta.
Eikö tuollaisia kirjahirviöitä voitaisi jakaa kahteen osaan, että meikäläinenkin pystyisi niitä lukemaan? Nykykirjat kun pakkaavat olla yli 400 -sivuisia hirviöitä.
Lukijan ongelma
6
398
Vastaukset 6
- helpompielämä
Itselläni menee kirjan ohuudesta huolimatta niska ja hartijat aina kipeiksi. Mikään asento ei vain ole hyvä, kun löhöilen tuolilla tai makoilen sängyllä kirjaan uppiutuneena. Olen pystynyt nauttimaan lukemisesta paljon enemmän nyt, kun olen alkanut lukemaan netin kautta lähes kaikki kirjat.
- ikääntynyt_iita
Minä käytän yhä enemmän Kindleä, mutta ongelmana on, että siihen täytyy ostaa kirjat Amazonilta. Saa siihen tosin ilmaisiakin kirjoja, mutta suomenkielisistä vain Kalevalan tms. Enimmäkseen luen englanninkielistä sci-fiä.
Onko kirjastoilla olemassa lukulaitetta, jolla voisi lukea nämä paksuimmat kirjat? Ja painaako se yhtä paljon kuin paksu kirja?
- Potaaja
Ei vitun narukädet. Kuka pelle on niin heikko ettei jaksa kirjaa pitää kädessä? Nörteillä ei nouse penkistä edes kirja, EI WIDDUUUU MÄ NAURAN! Bodatkaa niitä käsiänne!
- kikkeliskokkelismies
No johan on aloittajan kunto heikko, jos ei edes kirjaa jaksa kannatella... :(
- voimaton
kokeilaa, ennenkuin mollaatte aloittajaa. Itse luen kirjat pöydän äärellä ja on kaksi kiveä kirjanpainona, pitämässä sivuja auki. Siten voi syödä tai kutoa tai tehdä himmelin samalla kun lukee.
Sängyssä lukemista varten olen ajatellut, että pitäsiolla sellainen lukuteline jonka saisi käännettyä eteensä pitämään kirjaa sopivassa kohdin. Kuka rakentaisi, saattaisi olla kysyntää. Onhan meitä huonokätisiä vanhuksiakin, jotka hädintuskin jaksaa kahvikuppia nostaa esim, nivelrikon vuoksi, mutta halausi sittenkin lukea sängyssä. (myös rannevammaiset, reumaattiset yms, heikkovoimaiset ilahtuisivat asiasta - Tiuuuuu
Monet kirjat tehdään nykyään vielä sellaisina liimasidoksisina, että ne eivät edes aukea kunnolla, vaan niitä täytyy todellakin ihan väkisin pitää käsin auki, koko ajan käsi jännityksessä. Siitä se käden kipeytyminenkin tulee, varsinkin kun lukee kirjaa sängyssä. Toisella kädellä pidät kirjaa auki ja toisella käännät sivua, kyllä siinä todella kaipaisi jotain lukutelinettä. On niitä olemassakin, ei sen puoleen. Mutta kuinka toimivia ne on, en tiedä. Liimasidoskirjaa täytyisi sitten jollain vempeleellä siinä pitää todella auki, se kun pyrkii koko ajan menemään kiinni.
Mutta nuo liimasidoskirjat on siitä hankalia, että ne tosiaan on liimattu niin tiukkaan ja "pitkälle", että rivien alut alkaa olla jo heikosti luettavissa, kun kirjaa ei saa kunnolla levälleen. Vanha kunnon ommelsidos, joka siis kestäisi ja joustaisi, on tietysti kalliimpi. Nämä liimasidotut kirjat on vielä sellaisia, että kun sieltä sivut irtoaa, niin vaikea saada korjatuksi (niin joo, olen kirjastossa töissä). Jos rupeat väkisin aukaisemaan kirjaa "levälleen," se paukahtaa irti liimauksistaan ja sen taru on siinä.
Monet uudet kirjat menee rikki jo muutaman lainauskerran jälkeen, kun taas jotkut vanhat hyvin sidotut kirjat on edelleen kuosissaan, vaikka niitä on lainattu satoja kertoja. Varastossa on 150 vuotta vanhoja kirjoja, jotka on ihan kunnossa vieläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241435
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain1011384Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1491335Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2461218Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,571076Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?
Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925181044- 711044
- 84921
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S43756- 66724
- 37666
- 42640
- 102632
Suolahden ostokeskus
Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.48612Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin15598- 34585
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28559En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40558- 67549
- 92515