Miestä ei kiinnosta hääjuhla

grrrrrrrr

Onko muilla sama tilanne, että miestä ei omien sanojensa mukaan voisi vähempää kiinnostaa hääjuhlan järjestely jne? Ymmärrän kyllä että naiset yleensä näitä juhlia päsmäröivät, mutta minulle tuli täytenä yllätyksenä ettei miestä kiinnosta OLLENKAAN. Hänen puolestaan voitaisiin vain mennä maistraattiin allekirjoittamaan paperit ja that's it. Ei minua nyt varsinaisesti häiritse se, ettei hänellä ole ajatuksia pöytäkoristeista yms., mutta täytyy myöntää että hiukan loukkaannuin kun hän sanoi juhlien olevan vain minua ja sukulaisia varten ja häntä ei kiinnosta ollenkaan... olisi mieluummin sitten pysynyt hiljaa kun kerran osallistuminen juhliin ei haittaa häntä.

Nyt pelkään, että mietinkö juhlapäivänä vaan että mieheni jotenkin kärsii juhlissa olemisesta tai jotain... Vaikka hän on vakuutellut ettei näin ole.

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tätinen

      Mä olen ihan samaa mieltä, vaikka nainen olenkin. En erityisesti pidä häähössötyksestä, olenkin menossa naimisiin maistraatissa läheisten läsnäollessa. Juhlat sitten joskus...

    • miesjotaeikiinnostanut

      Minua ei kiinnostanut myöskään mielettömät hääjuhlat, kun pienemmälläkin selviää. Miksi se siitä muuttuu, jos järjestää suuret juhlat ja nekin vielä menee täysin överiksi, (kuten useimmilla menee). Tehtiin kuitenkin yhteinen päätös hääjärjestelyistä.
      Me käväistiin papin vihittävänä oikeassa kivikirkossa, jossa oli tosi hyvät urut, valittiin hyvät kappaleet soitettavaksi uruilla, lähimmät kaverit todistajiksi. Pienimuotoinen tilaisuus kaveriporukalla yhden kaverin veneellä, häävalssi tanssittiin laiturilla ennen lähtöä. Mukana hyvää ruokaa ja mieltä, kivaa oli! Hääkuvat otettiin luonnon helmassa. Sukulaiset me heivattiin kokonaan pois kuvioista.

    • vejätetty-ressukki

      Onhan se ylettömän harvinaista, että miehet ovat kiinnostuneita muistakaan kuin hääjuhlista. Kyllä ne ovat naisten juttuja, joissa mies on vain pakollisena koristeena.

      Minulle häät olivat ensimmäinen juhla, jossa olin mukana juhlakaluna. Vaimo oli luvannut kyseleville sukulaisilleen, että kyllä hän sitten kutsuu, kun se aika tulee, ja hän piti lupausta velvoittavana. Esitin siis ajatuksen, että kutsutaan heidät, mutta en minä kutsu omia sukulaisiani. Vaimoni taas sanoi, etteihän niin voi tehdä. Niin jouduin kutsumaan korpit ja varikset sun muut haaskalinnut, joiden kanssa minulla ei ollut muuten ollut mitään tekemistä.

      Hääjuhla on jonkinlainen kompromissi, mutta useimmin vaimon haluja enemmän noudattava. Ei sille mitään voi, olemme sukupuolet erilaisia, mutta ei siitä nyt sentään loukkautua saa, että olemme erilaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe