Tällainen paketti löytyi vintiltä, vilkuilta näyttävät, missä olleet käytössä ja miten toimivat? Netistä en löytänyt mitään tietoa.
http://aijaa.com/NcPxLq
Mitäs nämä ovat?
Tietämättömänä
3
129
Vastaukset
- vilkuja
vilkuthan ne. Kai ainakin ennen 1960 kuplissa oli tällaisia, monnessa muissakin. Sähkö kun tulee vilku nousee, ja taittaa valojakin olla..
- ketunviikset
Nuohan ovat jalkoväliviikset
- re32r5
Ei nyt ihan vilkkuja mutta suuntaviittoja ovat. Tuollaisia käytettiin autoissa jostain 30 luvulta 50 luvun lopulle. Sitten vilkut korvasivat ne.
Kytkimellä käännettiin oikean tai vasemmanpuoleine viitta ylös = vaaka-asentoon jolloin siihen syttyi valo palamaan. Ei siis vilkkunut vaan paloi yhtäjaksoista valoa niin kauan kun oli ylhäällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot893712Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe403055- 792917
- 282694
- 192675
- 522382
- 192087
- 571967
- 581836
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola121768