lähetyskäskyllä "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni" mitään merkitystä, jos kerran ihminen voi itse yksinäisyydessä yksin päättää, että minä olen nyt uskovainen ja uskon Kristuksen sovitustyöhön?
Kuinka Paavali saattoi julistaa syntien sovituksen evankeliumia, koska hänhän ei koskaan edes tavannut Jeesusta?
Kuinka Paavali saattoi julistaa syntien sovituksen evankeliumia, koska hänhän ei koskaan edes tavannut Jeesusta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meidän ei tule arvioida sitä, miten joku tulee uskoon siitä, että Jeesus on Herra, vaan toteuttaa Jeesuksen käskyä, mennä kertomaan, että Hän on Herra.
Jumalan järjestämä uusi maa ja taivas toteutuu vasta silloin, kun jokainen tietää Jeesuksen, ottaako vastaan tai, se on ihmisen oma asia. (Matt 24;14)
Myös Paavali kertoo asiasta.
1. Kor. 15:24
sitten tulee loppu, kun hän antaa valtakunnan Jumalan ja Isän haltuun, kukistettuaan kaiken hallituksen ja kaiken vallan ja voiman.
Jeesuksen on luovutettava valta Isälle, jotta Isän suunnitelma toteutuu.
Ap. t. 28:23
Ja he määräsivät hänelle päivän, ja silloin tuli heitä vielä useampia hänen luoksensa majapaikkaan. Ja näille hän aamuvarhaisesta iltaan saakka selitti ja todisti Jumalan valtakunnasta, lähtien Mooseksen laista ja profeetoista, saadakseen heidät vakuutetuiksi Jeesuksesta.
Vielä Hoviherrasta. Hän luki Jesajaa, mutta totesi; Apt 8
30 Filippos juoksi vaunujen luo, ja kuullessaan miehen lukevan profeetta Jesajaa hän sanoi: "Sinä kyllä luet, mutta mahdatko ymmärtää?"
31 Mies vastasi: "Kuinka ymmärtäisin, kun kukaan ei minua neuvo." Hän pyysi Filipposta nousemaan vaunuihin ja istumaan vierellään.
Joka tarvitsee ymmärrystä, sitä on Hänelle annettava, siksi olen tällä palstalla.
Kes.
###
Joka tarvitsee ymmärrystä, sitä on Hänelle annettava, siksi olen tällä palstalla.
###
ymmärtänyt täydellisen väärin. Et Sinä ole mikään ymmärryksen antaja. Ymmärryksen antaa Jumala niille, joille antaa, jos siis antaa. Sinulle hän ei ole antanut.
Todista se.
laita esimerkki, älä runoile.
Siihen loppui veeällän viisaus!
komeasti aloittaa ja seon siinä, mitään jatkoa ei asialle tule kun sitä ei ole, ja ei ole siksi koska mitään omaa ymmärrystä ei ole, eikä just tule mieleen yhtään seurafraasia.
ja omaa ymmärrystä ei ole koska ei ole koskaan Pyhä henki päässyt muuta kuin huutoetäisyydeltä katselemaan, ovea ei ole avatu muull ekuin seurakuntaäidille, eli suomeksi, uudestisyntymä on tuntematon asia.
niinkin, että täytyy tehdä työtäkin välillä. Ei kaikilla ole mahdollisuuksia asua palstalla 24/7. Joskus väliinhän sitä voi heittää jonkun kommentin ja sitten seuraavana päivänä palata naureskelemaan, millaista säpinää se on epäuskoisten joukossa aiheuttanut.