Maailma on julma paikka

senkyllätiedän

Se antaa osumaa. En halua olla osumien antaja.

9

330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä.sitten.anna

      no problem

    • minä olen ampuja ja häpeän sitä

    • Väsynytkaikkeenjo

      Totta. Elämä lätkii kahdella kädellä turpaan ja osumia satelee. Ei kenenkään elämää tarvi tarkoituksella lisää vaikeuttaa. Ei näinä aikoina ole helppoa kellekään.

    • Paljon.on

      sattunut, ja satutettu. Miksi aina minä?

    • tottatuokinon

      Varmasti näin myös on. Ajanhaaskausta jäädä sitä miettimään, jos sinussa on hyvyyttä ja näet sitä myös toisissa niin osumat on helpompi kestää ja ohittaa olankohautuksella. Ei mikään täällä ole läpeensä pahaa, hankkiudu niiden seuraan jotka näkee pahuuden keskellä hyvyyttä :)

      • Paljon.on

        Enpä ole niitä osumia joista saanut haavoja, jättänyt itseeni asumaan, vaan antanut ajan tehdä niistä sinne unohduksen suureen mustaan aukkoon oman paikkansa, sinne mistä ne ei enää loukkaa, vaan kokemuksena mistä olen saanut luotua uutta elämääni.


    • j....läheltä

      Niinhän se maailma on julma paikka mutta onneksi minä olen tämän kohtaloni aivan itse aiheuttanut ja menetin sen takia elämäni rakkauden! Kyllä tuntuu oikeesti pahemmalta kun mikään on ikinä tuntunut mutta ei ole mulla oikeutta valittaa. Mulle kyllä annettiin monta kertaa uusi mahdollisuus hoitaa ongelmani kuntoon mutta tajusinpa taas kaiken vasta kun oli liian myöhäistä! Jos te muut oikeasti löydätte elämänne rakkauden ja tunne on molemminpuolinen niin kohdelkaa puolisoanne myös niin että hän tietää oman tärkeytensä joka päivä! Loputtomiin ei katsele edes parhaimmat yksilöt paskaa ja sitten on turha valittaa! A.... Mä en sulle onnellista elämää voinut tarjota mutta toivottavasti edes jotain hyviä ja unohtumattomia muistoja. Nyt olen kaiken tuskan keskellä aivan yksin ja kaiken paskan jälkeen se on ihan oikein mulle. Rakastan sua silti yli kaiken sinä maailman kaunein r......

    • päivän_sana

      Onko joku joskus luvannut, että elämä olisi helppoa? En ainakaan itse muista saaneeni sellaista lupausta. Väliin on joutunut ryömimään voimat uupuneina, kun elämä on lyönyt hamaralla lujasti päähän, mutta eteenpäin pitää vain mennä, eikä jäädä vallan tuleen makaamaan, vaikka se joskus tuntuisikin helpoimmalta ratkaisulta.

      Ilman kaikkea tätä en olisi se, mikä tänä päivänä.

    • vaikerilaisuusonrikkaus

      totta, elämä on hankala laji jo itsessään, ei siihen tarvita lisäkapuloita rattaisiin kenenkään toimesta. En halua minäkään olla se, joka hankaloittaisi jonkun elämää lisää....enkä halua elämääni viettää sellaisien kanssa, jotka hankaloittaa elämääni tietentahtoen enkä sellaisten jotka vain ottaa itselleen, muita ajattelematta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      171
      2966
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      63
      1902
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      100
      1855
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1829
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      22
      1662
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1369
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1352
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1243
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1122
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1062
    Aihe