turhaan potkiskelette pistintä ja tutkainta vastaan?
Apt. 26:14 (1992 raamatunkäännös):
Paha sinun on potkia pistintä vastaan.
1933 raamatunkäännös:
Työläs on sinun potkia tutkainta vastaan
Apt. 26:14 (1992 raamatunkäännös):
Paha sinun on potkia pistintä vastaan.
1933 raamatunkäännös:
Työläs on sinun potkia tutkainta vastaan
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllähän sinä avaaja tiedät, että SRK ja vl-puhujat opettavat haisevaa ja saatanallista Raamatun vastaista hengellistä PASKAA!
ottanut kantaa noihin tutkaimiin ja pistimiin?
Alkutekstissä sana pistin on, pistin (kentra) ja samasta pistimestä Paavali mainitsee uskoon tulon jälkeen usein.
Hän paljastaa sen vasta myöhään, mikä on Hänen ”pistimensä lihassaan” joka vaivaa lähes koko ajan.
Pistimeksi on maallikot maininneet vaikka minkä, köyry selkä, pieni koko ja huono näkö?
Kaikki on harhaa.
Paavali ilo kääntymyksen tilassa, kun Jeesus sanoi Hänelle 26;
13 näin minä, oi kuningas, tiellä keskellä päivää taivaasta valon, auringon paistetta kirkkaamman, leimahtavan minun ja matkatoverieni ympärillä,
14 ja me kaaduimme kaikki maahan, ja minä kuulin äänen sanovan minulle hebreankielellä: 'Saul, Saul, miksi vainoat minua? Työläs on sinun potkia tutkainta vastaan.'
Tässä 26 luvussa Hän kertaa parannuksensa Kuningas Agrippalle, jolla oli sama VIKA KUN Paavalilla, tiedostamaton kylläkin, Kuninkaan mielestä.
Kääntymyshän oli tapahtunut huomattavasti aikaisemmin, josta APt 9 luku kertoo.
Miksi et pannut koko jaetta, vaan tempaisit vain muutaman sanan jakeesta, itse tajuamatta sitä? pahoittelen.
Kysyt kuitenkin pistimestä, ja panin taustaa.
Paavalin pistin oli Hänen ylpeytensä, josta Hän varoittaa Kuningas Agrippaa.
Paavali ei paljasta Roomalaisille, ei juutalaisille omaa pistintään, ainoastaan Korinttiin.
2. Kor. 12:7
Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, saatanan enkeli, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
Eli siinä se on.
Paavalin siis oli turha taistella ylpeyttään vastaan (alkutekstissä/ Korinttilaiskirjeessä) vaan nöytyä tekemään parannuksen/ kääntymisen Jumala uskosta Jeesuksen seuraajaksi.
Se oli ylpeälle juutalaiselle piispalle kova nöyrtyminen.
Et avauksessasi kysynyt varsinaisesti mitään, viistelit vain jakeen pätkillä, mutta väännän siihen vastauksen, josta voit puhua seuroissa.
Kes.
vastannut tuohon toisessa aloituksessa esitettyyn kysymykseen, että miksi Sinä olet pesiytynyt nimenomaan tälle palstalle, vaikka esim. Suomi24:ssä olisi tarjolla kymmenittäin muitakin uskontopalstoja?
Lopeta dokaaminen, niin löydät vastauksen.
Riittäkö edes kahteen sanaan enään pääsi vastata, mitä yllä kirjoitin, vai joko sammuit?
Minä vastaan: "Miksi evankeliumia saarnataan epäuskoisille? Siksi, että he sen kautta löytäisivät Jeesuksen Kristuksen. Siksi sitä evankeliumia pitää saarnattavan vanhoillisille ja tämä palsta on yksi lähetyskenttä siihen.
"Siksi sitä evankeliumia pitää saarnattavan vanhoillisille ja tämä palsta on yksi lähetyskenttä siihen."
Ateistien ohella kovimmat ja kivisimmät kentät saada evankeliumin OIKEA sana perille täällä Suomessa ovat jehovalaisuus ja vanhoillislestadiolaisuus.
Nämä molemmat on SAATANA kietonut niin kovilla omilla köysillään, että ne köydet eivät hevillä katkea.