Auttakaa tietävät!

Tyttönenvain

-79 rakennettu kaksikerroksinen paritalo, johon juuri muutimme haisee homeelta. Haju on selvästi mikrobiperäinen ja homekoira on merkannut alakerrassa ilmavuotokohdat, jotka jälkikäteen myös merkkiaineella tutkittu paikkansa pitäviksi.
Talossa ja sen alapohjassa on selvästi puutteellinen ilmanvaihto ja osa korvausilmasta tulee luonnollisesti ihanan tuoksuisesta savimaasta.

Taloyhtiön kaikkia alapohjia on muutama vuosi sitten kunnostettu, kaivamalla umpisokkelista alapohjaan käynti, jonka kautta poistettu käsin lahoa rakennusjätettä, ?desinfioitu? alapohjaa, sekä asennettu kaksi tuuletusputkea lisää.

Alapohjan saneerauksesta kertovassa raportissa mainitaan valokuvien kera, alapohjan ontelobetonilaatan pinnalla olevasta mikrobikasvustosta, sekä puutteellisesta salaojien toimivuudesta ja maaperän kapillaarisuudesta. Maa talon ympärillä viettää myös voimakkaasti suoraan taloamme kohti.

Kysymys kuuluukin nyt voiko Velco-APT http://www.terveysilma.fi/fi/alapohjan_tuuletus
laitteistolla saada asunnon asumiskelvolliseen kuntoon, kun alapohjassa on jo mikrobivaurioita, joita sieltä ei ole onnistuttu kunnostuksen yhteydessä poistamaan?

Voiko alapohjan kuivumista tehostamalla hajuongelma hävitä asunnostamme ja saastuneesta irtaimistostamme, tekemättä sen kummempia tutkimuksia?

Kiitos jo etukäteen asiasta tietäville.

5

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • döfä

      Jos maaperä kallistuu taloon päin ,pitää salaojitus olla kunnossa ja toimia,samoin sadevesien käsittely.Alapohjan täyttö ei saa olla kapilaarista maata,jos on,sitä voi poistaa ja korvata sepelillä.
      Jos noi perusasiat ei oikein kunnossa,ei taida laitteesta isoa apua olla.

    • rane2

      Alipaine pitää sinne alapohjaan saada aikaiseksi auttaa jo paljon, tuo kuvassa oleva kallis ratkaisu, aukkoja kun sinne on jo lisätty niin tavallinen seinäpuhallin ajaa saman asian, esim. alipaineiseksi radon imurilla, ajaa saman asian.

    • rakentaja2

      Vaikuttaa siltä että rakennusvaiheessa on tehty jo pahoja virheitä joita on myöhemmin vaikea korjata. Tällaisia taloja on paljon. Katolta tulevat vedet saatava menemään talon vierestä etemmälle, ei salaojiin. Kannattaa tarkistaa salaojien toimivuus. Jos maa viettää taloon päin; voiko pintamaata muotoilla uudelleen. Eli pintavedet sivuille, talosta poispäin. Savimaa ei kuulu ryömintätilaan, se tila saatava kuivaksi.
      Kannattaa pyytää joku pätevä henkilö tutkimaan asiaa. Ehkä ei saada enää täysin kuntoon.
      Toivottavasti olet osannut jo huomioida tämän hinnassa.

    • Taavi-Tumperoinen

      Jos on talon alla oikea ryömintätila, niin voisi ajatella puhdistaa vanhoista rakennusjätteistä ja laittaa vaikka karkeaa soraa kapillaarisen vedennousun estämiseen. Soran päälle 50 mm routaeristyslevyt estämään vesihöyryn tulo maaperästä. Kunnon tuuletusaukot pitää myös olla perusmuurissa. Mutta onko rakennuksen perustus routasuojattu kunnolla rakennusaikana? Routaruojauksen tulee olla riittävä. Keväällä ensimmäisillä helteillä monet ontelolaattapohjat kondensoivat vettä alapohjaan, ilmiö häviää kun alapohja on lämmennyt riittävästi tai lämmitetty vaikka sähkölämmityksellä ulkolämpötilaa vastaavaksi.

    • BauHerr

      Itse pistäisin ryömintätilaan ilmankuivaimen ja kosteusmittarin.

      Esimerkiksi: http://www.biltema.fi/fi/Koti/Siivoaminen-ja-peseminen/Koneet/Ilmankuivain-2000021206/

      Yleensä homeen tappamiseen riittää, että ilman suhteellisen kosteuden saa tasolle 40 %. Jos hometta ei vielä ole, niin suhteellisen kosteuden pitäminen alle 80 %:ssa riittää.

      80 % - 100 % on se kosteus, mistä homeet aivan erityisesti pitävät.

      Jos kosteus %:n saa hallintaan, ei ilmanvaihdolla, salaojilla yms ole merkitystä. Tulipaloihin ja homeeseen pätee sama periaate: riittää, että yhden kasvutekijän saa poistettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      22
      2347
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      89
      1466
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1238
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1120
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      929
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      842
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      841
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      830
    9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      18
      821
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      785
    Aihe