Auttakaa tietävät!

Tyttönenvain

-79 rakennettu kaksikerroksinen paritalo, johon juuri muutimme haisee homeelta. Haju on selvästi mikrobiperäinen ja homekoira on merkannut alakerrassa ilmavuotokohdat, jotka jälkikäteen myös merkkiaineella tutkittu paikkansa pitäviksi.
Talossa ja sen alapohjassa on selvästi puutteellinen ilmanvaihto ja osa korvausilmasta tulee luonnollisesti ihanan tuoksuisesta savimaasta.

Taloyhtiön kaikkia alapohjia on muutama vuosi sitten kunnostettu, kaivamalla umpisokkelista alapohjaan käynti, jonka kautta poistettu käsin lahoa rakennusjätettä, ?desinfioitu? alapohjaa, sekä asennettu kaksi tuuletusputkea lisää.

Alapohjan saneerauksesta kertovassa raportissa mainitaan valokuvien kera, alapohjan ontelobetonilaatan pinnalla olevasta mikrobikasvustosta, sekä puutteellisesta salaojien toimivuudesta ja maaperän kapillaarisuudesta. Maa talon ympärillä viettää myös voimakkaasti suoraan taloamme kohti.

Kysymys kuuluukin nyt voiko Velco-APT http://www.terveysilma.fi/fi/alapohjan_tuuletus
laitteistolla saada asunnon asumiskelvolliseen kuntoon, kun alapohjassa on jo mikrobivaurioita, joita sieltä ei ole onnistuttu kunnostuksen yhteydessä poistamaan?

Voiko alapohjan kuivumista tehostamalla hajuongelma hävitä asunnostamme ja saastuneesta irtaimistostamme, tekemättä sen kummempia tutkimuksia?

Kiitos jo etukäteen asiasta tietäville.

5

522

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • döfä

      Jos maaperä kallistuu taloon päin ,pitää salaojitus olla kunnossa ja toimia,samoin sadevesien käsittely.Alapohjan täyttö ei saa olla kapilaarista maata,jos on,sitä voi poistaa ja korvata sepelillä.
      Jos noi perusasiat ei oikein kunnossa,ei taida laitteesta isoa apua olla.

    • rane2

      Alipaine pitää sinne alapohjaan saada aikaiseksi auttaa jo paljon, tuo kuvassa oleva kallis ratkaisu, aukkoja kun sinne on jo lisätty niin tavallinen seinäpuhallin ajaa saman asian, esim. alipaineiseksi radon imurilla, ajaa saman asian.

    • rakentaja2

      Vaikuttaa siltä että rakennusvaiheessa on tehty jo pahoja virheitä joita on myöhemmin vaikea korjata. Tällaisia taloja on paljon. Katolta tulevat vedet saatava menemään talon vierestä etemmälle, ei salaojiin. Kannattaa tarkistaa salaojien toimivuus. Jos maa viettää taloon päin; voiko pintamaata muotoilla uudelleen. Eli pintavedet sivuille, talosta poispäin. Savimaa ei kuulu ryömintätilaan, se tila saatava kuivaksi.
      Kannattaa pyytää joku pätevä henkilö tutkimaan asiaa. Ehkä ei saada enää täysin kuntoon.
      Toivottavasti olet osannut jo huomioida tämän hinnassa.

    • Taavi-Tumperoinen

      Jos on talon alla oikea ryömintätila, niin voisi ajatella puhdistaa vanhoista rakennusjätteistä ja laittaa vaikka karkeaa soraa kapillaarisen vedennousun estämiseen. Soran päälle 50 mm routaeristyslevyt estämään vesihöyryn tulo maaperästä. Kunnon tuuletusaukot pitää myös olla perusmuurissa. Mutta onko rakennuksen perustus routasuojattu kunnolla rakennusaikana? Routaruojauksen tulee olla riittävä. Keväällä ensimmäisillä helteillä monet ontelolaattapohjat kondensoivat vettä alapohjaan, ilmiö häviää kun alapohja on lämmennyt riittävästi tai lämmitetty vaikka sähkölämmityksellä ulkolämpötilaa vastaavaksi.

    • BauHerr

      Itse pistäisin ryömintätilaan ilmankuivaimen ja kosteusmittarin.

      Esimerkiksi: http://www.biltema.fi/fi/Koti/Siivoaminen-ja-peseminen/Koneet/Ilmankuivain-2000021206/

      Yleensä homeen tappamiseen riittää, että ilman suhteellisen kosteuden saa tasolle 40 %. Jos hometta ei vielä ole, niin suhteellisen kosteuden pitäminen alle 80 %:ssa riittää.

      80 % - 100 % on se kosteus, mistä homeet aivan erityisesti pitävät.

      Jos kosteus %:n saa hallintaan, ei ilmanvaihdolla, salaojilla yms ole merkitystä. Tulipaloihin ja homeeseen pätee sama periaate: riittää, että yhden kasvutekijän saa poistettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      2107
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      130
      1195
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1135
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      981
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      958
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      58
      892
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      727
    8. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      76
      727
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      687
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      674
    Aihe