Mitä tykkäät peltimukeista juoda

ja muutenkin? Vai tykkäätkö juoda sellaisista mitään, mihin niitä mukava käyttää, ihania?

Kalliita mut ihastuttavia.


https://www.hobbyhall.fi/koti-ja-sisustus/muurla/muurla-muumi-emalimukit-riviera-muumitalo-2-kpl-37-dl-sininen?utm_source=gmoa&utm_medium=facebook&utm_campaign=jatkuva
19481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Odota.
Siili tykkää mainoksista.

H.

Äänestä

En pidä emalimukeista.

Äänestä

Joku peltimuki joskus nokipannukahvilla on polttanut huuleni, kieleni. Ei muuta tuntumaa.

Äänestä

Peltimukiin pikkulapset kerää ahomansikoita tai mustikoita. Söpöjähän ne on mutta ylihinnoiteltuja, yleensä.
Pakko oli kuitenkin Zakopanesta (!) muutama kk sitten ostaa muki tai pari. Näytti niin uskomattomalta että siellä oli myynnissä Muurlan Muumi-mukeja, pieniä ja söpöjä! Ihan siksi, ei muuten.

Äänestä

Sellaisessa on hyvä sulattaa pieniä määriä voita hellalla, niin ei tarvitse liata kattilaa.
Muuta käyttöä en niille tiedä.

Äänestä
  • Käytä mikrouunia. Siis voin sulattamiseen, sinne ei metalliesineet sovi, mutta melkein kaikki muu.

    Yleensäkin ihmiset käyttävät mikroa yllättävän vähän ruuanlaitossa. Just voin sulattaminen, tai vihannesten esikypsennys, maidon lämmittäminen, kaikenlaista, missä mikro nopein, siistein ja oletettavasti energiataloudellisesti halvinkin tapa. Ite käytän mikroa paljon enemmän, kuin liettä tai uunia. Siis normaaliin einesten lämmittelemiseen, kahvin lämmittämiseen jne. Mutta just ruuanlaitossa. Esikypsennystä jne tarvitaan usein,liesi paistamista varten ja uuni hauduttamista varten, siis viimeistelyyn. Ja noin grillistä mainiten, aika usein tulee lihat lämmitetttyä jääkaapista grillauskuntoon mikrossa jne.

    Noin aloitukseen, ei ole peltimukia kuin retkeilyvarusteissa, Sellainen kestävä ja monikäyttöinen maastossa. Voi dokata kahvit, lämmittää pikkunotskilla jauhekeitot, käyttää vaikka pesytymiseen. Mutta kotikeittiössä, eipä ole ikinä käyttöä keksinyt. Ainoa metallinen ruokastia, mitä käyttänyt joskus töissä, termosmuki. Se monikäyttöinen, pitää kahvin lämpimänä, siinä näppärä lämmittää kraanavedellä pikakeitto, toki pitää kylmän juomankin kylmänä. Mutta kotioloissa sille ei ole käyttöä.

    =DW=

    Äänestä

Viinaa juo vaikka mistä, hittu hittu viinamuki pläkkimuki, ja kortteli

Äänestä
  • 1 kortteli = 1/4 tuoppia = 4 jumprua = 0,327 15
    1 jumpru = 0,081 79

    Äänestä

Mutta juoda nestettä peltihousut jalassa. Se on taitolaji ja peltihousuissa ei voi mennä kovin lähelle sähköisiä sykäyksiä. Kuten Paimen-poika. Vai paimenpoika - ihme nimi lehmi aitauksella.

Äänestä
  • Se paimenpoika, akulla käyvä, oli meillä nimeltään Olli. Hyvä vehjes oli. Kun akun voima ei enää riittänyt lehmiaitaukseen niin vielä sen valossa voi lukea pimeässä aitassa.
    Vakijuttu joskus 50/60-luvulla meillä kotona. Nuorena ei suurta tuikkua tarvinnut kun jo hyvin näki lukea pimeässä. - Olkoonkin että juttuaihe tässä kohdin vaihtui toiseen ;-)).

    Äänestä

Pentuna pellon reunalla kahvia hörpittiin, retkimukina pidän ja just voin sulatukseen käytän kuin siistijäkin.
Tavarataloissa olen nähnyt paljon muumimukeina niitä mutta ei oikein viehätä, jaa ehkä ne ovatkin emalimukeja. Emalimukeja on huushollissa joitakin, mutta niissä on aina nurkissa mustia länttejä, kun on emali kolhiintunut. Porsliininen muki parempi.

Äänestä

Mökillä on yksi ikivanha valkoinen emalimuki, ihan ehjä. Käytän sitä välillä, mutten kuumiin juomiin.
Muovimukeista en tykkää. Kuumat juomat juon aina posliinimukista. Niitä on paljon joka luukussa.

Äänestä

Kun valmistu toisen vesilasin nielasuin.
Jää jäljelle kuin peltimuki, joka autosi on kun ajat lähdet .

Äänestä

Enpä tiedä mitä tykkään kun en koskaan ole peltimukista juonut tämän 67 vuotisen elämäni aikana.

Äänestä

Peltimuki Tfyi !

Da

Äänestä

Pelti kii :D

Äänestä

Kesällä kylmää vettä tykkään helle päivinä juoda petisestä muumi mukista.

Äänestä
  • ..helle päivä
    muumi muki
    yhdys sana

    Äänestä

Armeijahan mieleen tulee peltimukista, siitä on kauan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hempppavvn kirjoitti:

ja muutenkin? Vai tykkäätkö juoda sellaisista mitään, mihin niitä mukava käyttää, ihania?

Kalliita mut ihastuttavia.


https://www.hobbyhall.fi/koti-ja-sisustus/muurla/muurla-muumi-emalimukit-riviera-muumitalo-2-kpl-37-dl-sininen?utm_source=gmoa&utm_medium=facebook&utm_campaign=jatkuva

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu