Rakennus alan työnantajaliitto voisi valkata maahanmuuttajista kyvykkäimmät kunnostamaan Lehtoniemen työväen talon Lehtiin iso ilmoitus ja kuvat tyyliin enne---jälkeen. Eiköhän ennakko luulot karise.
Työ näyte kohde
osasto25
1074
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olisikos M Mäkelä kenties työnjohtajana vai aloittaja?
Meillä täällä Rööperissä on nyt vajaan puolentoistavuoden = 15kk. aikana käynyt näyttäytymässä vanhan kerrostalon tulipalo ja vesivahinko saneeraustyömaalla noin reilut sata ( 100 ) lähinnä virolaista, latvialaista, liettualaista, romanialaista, puolalaista yms itä-eurooppalaista rakentajan kummajaista supisuomalaisessa keskisuuressa rakennusliikkeessä. kaikki työt on tehty vähintäänkin noin kahteen-kolmeen eri kertaan ennen kuin on suomalainen työnvalvoja nipin napin hyväksynyt sen. vielä sentään työmaan vastaavamestari on täkäläisiä muttei juurikaan enää muut valitettavasti. mitä tulee arabipakolaisiin lähinnä Syyriasta ja Irakista?. Niin ainakaan irakilaiset eivät juurikaan tehneet aikoinaan 1980-luvulla Baghdadissa muuta kuin korkeintaan olivat suomalaisten tekemän työn laadun erittäin tarkkoina valvojina ja kontrolleina usein miten ainakin. Konferenssipalatsityömaalla vahvuus yli 1000 henkilöä ja töitä tekivät ainoastaan suomalaiset, filippiiniläiset, pakistanilaiset ja intialaiset lähinnä.
On ihmeellistä etä kaikki jotka osaavat ostaa laivalipun Tallinn - Helsinki niin muuttuvat 4tunnin matkalla rakennusmiehiksi ?
Herää kysymys että kukka kyselee että mitä ovat kotimaissaan tehneet työkseen ?
Laittaahan ne jehovatki melkoisia pytinkejä pystyyn yhtenä viikon loppuna, miksi sitten ei pari linja- autollista moniosaajia. Kokemus asiantunija voi antaa myös kokemuksensa käyttöön.
Mitäs jos laitettaisiin lehtoniemen laho talon seinään iso kyltti VALTAKUNNAN SALI .Veljet ehoistaisi mörskän pyhäseutu homminaan.
Tulikin mieleen tuosta, että "ammatinharjoittajat" ystävyyskaupungista Pertoskoista ja muistakin lähialueilta (Sortavalasta, Käkisalmesta, Muurmansksta voisivat tulla siistimään Hotelli TAIPALEEN työtiloikseen.
Http: //www. bride.ru
Mäkelää ei tarvita, mutta kaupungin kansainvälisten yhdyntöjen asiamies? tarttukoon toimeen.
Taipaleen HOTELLI on käyttökiellossa - eli niin huonossa kunnossa että sinne saa mennä vain kaupungin terveystarkastajan kanssa !
Turha sinne on kuvitella että pakolaiset pääsisivät asumaan PISTE
Käyttökielto koskee vain Suomen kansalaisia.
Aikoinaan Matkahuolto Oy mainosti :
"Reissussa kelpaa huonompikin ruoka"
Kyllä noille etelän olioille (ulkomaalaisille) kelpaa Suomen aikoinaan tyylikkäin hotelli, hieman homehtuneenakin. Ovathan NE vuosituhansien aikoina tottuneet yhteiseloon vaikka minkälaisten basillien ja homeiden kanssa.
Vai pitääkö ne laittaa matkan rasistuksista suoraan sairaalaan:
Entiseen Heinolan reumasairaalaan turvapaikanhakijoita | Yle Uutiset | yle.fi
http://yle.fi/uutiset/entiseen_heinolan_reumasairaalaan_turvapaikanhakijoita/8446353
Äkkiäkös laittanette pystyyn pari uudiskohdetta uusille Savon sydämmeen tulijoille tällä nykytekniikalla vielä hyvinkin.
Se lehtoniemen talo on suojeltu.. johtopäätös juuri sopiva suojelun tarpeesa oleville.