Tinnitus ja kuulonalenema, lääkäriin?

andrromeda

Minulla on lapsena todettu sensorineuraalinen kuulonalenema. Kuulokojetta tarjottiin, mutta häpeän vuoksi en ottanut. Olen nyt 18-vuotias ja viimeisimmästä lääkärikäynnistä kuuloon liittyen on ehkä n. 6 vuotta.

Tinnitus alkoi myöhemmin, n. 3 vuotta sitten. En hakeutunut lääkäriin, kun en uskaltanut edes vanhemmille kertoa. Etsin itse tietoa netistä ja ajan myötä totuin siihen.

Nyt olen miettinyt pitäisikö käydä tarkistuttamassa kuulo uudelleen. Tuntuu että kuulo on pikkuhiljaa vähän huonontunut ja kuulokojeesta voisi olla apua. Olisiko siinä järkeä ja jos, niin mihin pitäisi lähteä varaamaan aikaa?

3

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niska

      Ei kaikki tinnitus johdu korvista vaan on myös muita syitä kuten lihasperäinen tinnitus. Kannattaa tsekata myös tuo mahdollisuus varsinkin kun nuoret kulkevat älykännykän kanssa kadulla pää eteenpäin kumartuneena katsellen kännykkää.

      Ihmisen pää on aika isokokoinen ja todella painava ja jos se ei ole suorassa asennossa niin niska- ja hartialihakset rasittuvat melkoisesti. Luonnollisesti, jos tinnitus ei ole lihasperäinen niin kannattaa tarkistaa lääkärillä johtuuko tinnitus kuulosta.

      ""Yksi keino saada selville onko sinun tinnituksesi lihasperäinen tinnitus on tällainen.

      Katso suoraan eteenpäin ja paina kämmenellä leukaasi. Jos tinnituksen ääni muuttuu niin luultavasti tinnitus johtuu niskan ja hartioiden lihaksista.""

      Minulla tämä keino ainakin toimii.

      Tässä lisää keskusteluista :

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13496912/vol2--voiko-tinnitus-viela-kadota

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13685681/voiko-korvien-soiminen-johtua-niskojen-kireydesta

    • phonak

      paikkallinen pkl kuulo keskus.... tai( yksityinen) kuulo asema!! auttaa ainakin kuulo kojeen sovituksessa!!

    • Sensorineuraalinen

      Ota ihmeessä kuulokoje, ettei niska rasitu ja ajan myötä ala todella vaimaamaan. Sanon tämän kokemuksesta, minulla on sama vika ja 2 herz.kuulo romahtaa niin ettei ole enää mitattavissa. Olen aina ollut oikea korva äänen suuntaan ja tämä on osittain syynä siihen, että kärsin ikävistä/kivuliaista niskavaivoista mitkä osittain lihasperäisiä. Kuulokojeen olen saanut vasta 2 vuotta sitten ja kiljuen ilosta sen vastaanotin. Ajattelin, että valitsen punaiset kuoret niin kaikki näkevät ja ymmärtävät, jos pyydän toistamaan ja näytän kojetta, koska todellakaan en saa selvää läheskään aina. Ole yhteydessä sinne mistä kuulokojeen alun alkaen olisit saanut tai tk lääkäriltä lähete keskussairaalan tai yliopistosairaalan kuulokeskukseen. Siellä tarkistetaan kuulokäyrä ja sanojen erottelukyky jne. Näiden jälk.mietitään minkälainen koje parhaiten sopii juuri sinun kuulolle. Sellainen vielä, että kojeet monetkin ovat lähes huomaamattomia ja niitä on monen värisiä. Ne ovat älyttömästi yleistyyneet ikää katsomatta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      230
      5451
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      195
      2785
    3. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      60
      2088
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      19
      1666
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1602
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      138
      1355
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      108
      1336
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      167
      1299
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      87
      1232
    10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1214
    Aihe