Olen 15 vuotias tyttö ja kärsin korvien soimisesta. Olen kertonut asiasta äidille ja hän sanoi että mennään lääkärille. No sitten käytiin siellä lääkärillä ja siellä sanottiin että kyseinen vaiva on tinnitus, mutta saattaa mennä ohi niska-hartia jumpalla.
No tuosta on nyt parisen kuukautta, eikä ole vieläkään ohi mennyt. Voiko se todella johtua vaan niskojen kireydestä vai joudunko kärsimään tästä koko loppu elämäni?
Voiko korvien soiminen johtua niskojen kireydestä?
5
689
Vastaukset
- Niska
Yksi keino ( jonka olen joskus lukenut tältä palstalta ) saada selville onko sinun tinnituksesi lihasperäinen tinnitus on tällainen.
Katso suoraan eteenpäin ja paina kämmenellä leukaasi. Jos tinnituksen ääni muuttuu niin luultavasti tinnitus johtuu niskan ja hartioiden lihaksista.
Minulla tämä keino ainakin toimii.
Jos tuo konsti toimii sinulla niin nämä tässä linkissä olevat kaikki jutut kannattaa lukea.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13496912
Tässä vielä yksi jolla on ilmeisesti sama vaiva :
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13679870- Kerrotkotarkemmin
Pitääkö leualla työntää kämmentä vastaan samalla kun painaa kämmenellä leukaa?
- Niska
Kerrotkotarkemmin kirjoitti:
Pitääkö leualla työntää kämmentä vastaan samalla kun painaa kämmenellä leukaa?
Ei tarvitse. Riittää kun painat avokämmenellä leukaa. Aika monilla tämä ilmeisesti toimii mutta on näköjään poikkeuksiakin kuten tuossa edellisessä linkissä :
Tytteli89
6.7.2015 22:59
Kiitos kommentista! Leukaa kokeilin painaa mutta se ei toiminut; sen sijaan painoin kaulaa niin se stoppaa tinnituksen. T.Ap
Kuten noissa edellisissä linkeissä olen jo kertonut niin on monenlaisia hartia- / niskaharjoituksia.
Tässä yksi :
n. 4 minuuttia kestävää niskaharjoitus.
1. mene selällesi makaamaan
2. nosta ja laske päätäsi (nyökyttele) rauhalliseen tahtiin x kertaa (itse en kosketa leualla rintaani)
3. tee sitten sama sivusuunnassa eli heiluta päätäsi rauhalliseen tahtiin esim. vasemmalta oikealle x kertaa
Ensimmäisillä kerroilla pää tuntui uskomattoman raskaalta ja aluksi kykenin tekemään kumpaakin liikettä vain 10 kertaa mutta nykyään teen 50 kertaa ja halutessani pystyn tekemään jopa 100 kertaa.
Jos tinnittää hieman äänekkäämmin niin minulle auttaa usein aika nopeasti :
1. sauna
2. tuo edellä kerrottu niskaharjoitus
- skreeeeem
Voi johtua. Itselläni korvissa kuului yhtäaikaa useita eri taajuuksia ja sen lisäksi suhinaa. Välillä vain toisessa korvassa. Välillä toisesta korvasta lähti kuulo lähes kokonaan ja tilalla sekä matalaa ujellusta että korkeaa vinkunaa ja väliin kilahtaa pienen pieni "tiuku". Meinasi järki lähteä. Lähes päivittäinen kevyt niskajumppa ja niska-hartiaseudun hieronta, sekä epäergonomisten asentojen välttäminen lähes poisti tinnituksen. Silloitällöin vähän inahtelee, mutta ei enää häiritsevästi.
- enkestäenää
Kiitos paljon vastauksista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3437660Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss795186- 2083275
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243257- 812097
- 1551954
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2221881Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1671646Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201578- 921543