Mikä on foto- ja kemosynteesin ero?

HRO_On_IhQ

Miten nämä kaksi yhteyttämisreaktiota pääasiallisesti eroavat toisistaan?

14

3659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • I_luv_HRO

      Ero on prosessin energialähteessä. Fotosynteesi vaatii valoa ja käyttää lähtöaineinaan valoa ja hiilidioksidia. Kemosynteesissä energia tulee epäorgaanisista yhdisteistä.

      • TheRPE

        Miten voit todistaa että valo tai hiilidioksidi on olemassa? Uskotko sinä vaan johonki heppuun joka kertoo että asia on näin? Kun eihän sinun sänkysikään välttämättä ole olemassa jos et näe sitä tällä hetkellä?


    • Biologianero666

      Fotosynteesi tarvitsee valoa, jotta se toimii, kun taas kemosynteesi tapahtuu myös olosuhteissa, joissa valoa ei ole, mm. valtamerien syvänteet, joissa arkit ja bakteerit ovat siihen kykeneviä. Myös maaperän typpi-, rikki- ja rautabakteerit kykenevät kemosynteesiin. Kemosynteesissa energia tulee hapettamalla epäorgaanisia yhdisteitä.

    • Chickenhawk69

      If you want to know the answear you must think about pheonena of physics that are at about very intresting. And always remember to do your homework!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      105
      6378
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      222
      3595
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3415
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3338
    5. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      33
      2872
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2565
    7. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2534
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2383
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2181
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1796
    Aihe