Kokemuksia suolasta ihonhoidossa

Jepede

Aloitin viikko sitten käyttämään Meinebase-suolaa ihon hoidossa luettuani hyviä kokemuksia muilta.

Käytän sit siis niin, että puhdistettuani kasvot liuotan suolaa veteen ja levitän sekoituksen kasvoilleni yön ajaksi, aamulla pesen kasvot vedellä ja laitan hieman seosta kasvoilleni taas. Välillä laitan vielä aamuisin ennen meikkivoidetta kasvovoidetta.

Nyt viikon jälkeen iholleni on tullut finnejä ja iho tuntuu muutenkin välillä epämiellyttävältä. Aamuisin ihon väri on kyllä tasaisempi kuin ennen suolan käyttöä.

Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia suolan kanssa? Onko tämä ihonipuhdistumista vai olisiko parempi vaihtaa takaisin muihin tuotteisiin? Mikäli tämä on normaalia kuinka kauan muilla on kestänyt alkuvaihe kunnes iho on mennyt parempaan suuntaan? :) löytyykö muita kokemuksia suolan käytöstä ihonhoidossa?

2

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytänpäivittäin

      Pitää muistaa rasvata ihoa,ettei pinta kuivu liikaa,koska se kyllä aiheuttaa tukkeutumia.Osta Bio-Olia.

    • roansyönyt

      Oman kokemuksen mukaan mikään mitä iholle laittaa ei estä näitä ihon syvimmissä kerroksissa syntyviä finnejä tulemasta jos hormonit niitä aiheuttaa. Riippuu varmaan aknen vaikeusasteesta, ehkä johonkin tosi lievään pinta-akneen auttaisikin. Suola kyllä parantaa muuten ihon ulkonäköä ja laatua muttei se mulla aknea estä. Parempi keskittyä siihen kokonaisvaltaiseen hoitoon, ruokavalioon (sokerit ja jauhot yms pois), riittävään yöuneen, liikuntaan, stressin välttämiseen yms, ja kuivattavat rasvaisen ihon tuotteet pois, tilanne luonnon kosmetiikan herkän ihon tuotteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe