Hoitoväkivalta

viharikoshallitus

Mitä ovat nämä kirjoitukset, että ensihoitajat voivat käydä potilaan luona kolmekin kertaa peräjälkeen ambulanssin kanssa, mutta eivät suostu ottamaan potilasta kyytiin, koska on kuulemma resurssien säästämistä ajaa peräjälkeen takaisin päivystykseen ambulanssi edellä ja taksi perässä?! Sitten ensihoitajat valittavat aggressiivisesti käyttäytyvistä potilasta. Kuten nykyään koko hoitohenkilökunta.

Samaa touhua, kun ensin rakennetaan katuvalot ja sitten niitä ei polteta, että säästyy sähköä. Kielletään ambulanssit sitten kokonaan, kun niitä ei saa käyttää. Hölmöläisten maa koko Suomi. Vai onko kaiken takana - kuten vierasmaalaisten rahtaamisessa Suomeen - jokin agenda?

Vanhukset ja sairaat ovat olleet jo kansakunnan vihollisia numero uno. Seuraava agenda-askel on hoitaa heitä heitä jopa vihan vimmalla ja mahdollisimman suurella aggressiivisuudella. Seuraava agenda-askel onkin sitten armomurhan salliminen.

Mutta ennen sitä kansa aiotaan myrkyttää vihalla. Sen halutaan käyvän toistensa kimppuun; sen halutaan tappelevan kotona kakaroiden kanssa, työpaikalla työkavereiden kanssa ja koulussa keskenään ja opettajien kanssa. Ja loppuviha puretaan sitten vanhuksiin.

Miettikää kaksi kertaa, että mille paikalle tässä vihayllytyksessä itse asetutte.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/132857-nyt-tuli-900-sivuinen-vyory-lahihoitajilta-odotan-vain-etta-paasen-pois#at_pco=tst-1.0&at_si=563780dc398ca305&at_ab=per-2&at_pos=1&at_tot=2

1

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • refdcre

      "Mitä ovat nämä kirjoitukset, että ensihoitajat voivat käydä potilaan luona kolmekin kertaa peräjälkeen ambulanssin kanssa, mutta eivät suostu ottamaan potilasta kyytiin, koska on kuulemma resurssien säästämistä ajaa peräjälkeen takaisin päivystykseen ambulanssi edellä ja taksi perässä?! "

      Sitä, että 1) se ambulanssi on vapaana toiselle tehtävälle ja 2) aika harva ambulanssi päivystää päivystyksen tai muun hoitolaitoksen yhteydessä. Suurin osa päivystää joko paloasemilla tai sitten yksityisten firmojen omilla talleilla. Tuo "ajellaan peräkanaa päivystykseen taksin kanssa" on poikkeustapauksia, ja siihenkin pätee kohta 1.

      Resurssien säästämistä on se, että ambulanssia ei sidota turhaan potilaaseen, joka ei tarvitse ambulanssikuljetusta. Näin ne ovat per tehtävä keskimäärin vähemmän aikaa kiinni, jolloin niitä ei tarvita niin paljoa ajamaan kaikkia niitä tehtäviä, joita hätäkeskuksen ensimmäisen harvan seulan läpi tulee. Niistäkin kuitenkin vielä 30-40 prosenttia päätyy kuljettamatta jättämiseen ts. potilas joko ei tarvitse päivystysluonteista hoitoa, tai ainakin pääsee sinne jollain muulla keinolla.

      Jos kerran saman potilaan luona on jo kolmesti peräjälkeen käyty ambulanssilla, niin miksi ihmeessä jo ensimmäisen tai viimeistään toisen kerran jälkeen se potilas ei ole tajunnut, että ei ole juuri sen kyydin tarpeessa, ja lähtenyt omalla kyydillä (=julkisilla, taksilla, omaisen kyydillä, itse ajaen, kaikki nämä mahdollisuudet löytyvät nykyään siitä potilasmassasta, jonka ensihoitopalvelut kohtaavat).

      "Kielletään ambulanssit sitten kokonaan, kun niitä ei saa käyttää."

      Kuka on sanonut, että niitä ei saa käyttää? Onhan sitä ambulanssia jo käytetty, kun potilaan tila on tutkittu, ja on todettu, että voi mennä päivystykseen muulla kyydillä, eikä tarvitse varata ambulanssia siihen kuljetukseen. Ei se ambulanssi enää nykyään ole mikään sosiaalitaksi.

      Katuvalojenkin kannalta olen kanssasi aivan päinvastaista mieltä. Niitä ei ole mitään järkeä polttaa keskellä yötä kun juuri ketään ei ole liikkeellä. Suurin osa autoteistäkin voitaisiin pimentää hiljaiseksi ajaksi. Jokaisessa autossa on pakollisena varusteena ajovalot.

      Muuhun kirjoituksesi käsittämättömään viha-aiheiseen jargoniin ei oikein ole mitään kantaaotettavaa. Melko sekava on tuo loppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4308
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      137
      3021
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2342
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      45
      2254
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1832
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1539
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      148
      1384
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe