eli mitäs te saitte tänävuonna joululahjaks?
Mitä saitte joululahjaksi?
14
2298
Vastaukset
- tyytyväinen
Pari kattilaa, kylpytakki, arpoja ja yhdestä voitin 4€, suklaa
Sain lahjaksi: Suklaata (mielestäni aivan liikaa jopa), rahaa, rahaarvan (voitin 3,50 €), pari pizzalautasta, kynttilän, pyyhkeen, mehujäämuotteja (veljeni hieman piruili), vapaalippuja elokuviin, pari tyynyä ja sellaisen käsivoimailuvekottimen.
- koska
näin oli sovittu etukäteen ettei siihen hömpötykseen mukaan lähdetä, ja olen siitä todella onnellinen koska ei tarvinnut juosta lahjaostoksilla ja omiin nurkkiin ei tullut turhaa krääsää.
- wessex
eli ei mitään. ilmoittelin jo hyvissä ajoin kun kysyttiin-ei mitään. Turhaa rahanhaaskausta ostaa turhaa roinaa nurkat täyteen. Ostettas vaikka palveluja senkin edestä. Haluaisin siivouksen (siis ammattisiivoojan) koko vuodeksi, se ois kivaa, vaan ei sitä kukaan tosissaan ota jos sellasta toivoo.
- äijänkuvatus
Sain pyjaman jota en koskaan ole viitsinyt ostaa itelleni,vaikka olisin tykännyt käyttää.Toivottavasti ens jouluna saisin jonku kaula tai rannekorun,en kehtaa noin neitimäisiä tavaroita ittelleni ostaa. : )
- kuvatus
Rohkeasti vaan kauppaan ja voit suureen ääneen ilmoittaa hakevasi velipojalle synttärilahjaa ja ostaa itsellesi just sellaisen korun kun tykkäät
:=)
- Yks emäntä
Kermansaven aamiaissetti, lasimaljakko missä kaksi lasista kukkaa, suklaata, viljatyynyn hartioille.
Musta kyllä tuntuu että ainakin meillä tuossa lahjahössötyksessä ei oo mitään järkeä. Ostetaanpa nyt tuota sille, kun jotain pitää olla, eikä paljon ees mietitä mitä saajalla jo on tai mitä se tarttee.
Noista ainoa oli se viljatyyny, joka oikeesti tuli tarpeeseen. Mutta sen antoikin oma kulta.
Vaikka kyllä itekkin lahjoja kun mietin, en jaksanu paneutua niihin niin tarkasti. Jos olis pokkaa niin jättäis koko hössötyksen väliin. On kai tuota tavaraa jo kaikilla kylliks. Oman perheeni kanssa on sovittu ettei lahjoja hankita. Jospa sitä vois tehä saman sopimuksen miehen perheen kanssa.
Kuinkahan monta aamiaissettiä sitä vielä kertyykään, kun yhet meillä oli jo ennestään....ja noita koriste-esineitä. Hohhoijaa.- pipo kireällä joulusta..
Olen samaa mieltä!
dvd-paketin (4 leffaa), 2 pipoa, suklaata, kaksi paitaa, kirjan, sekä niitä turhakkeita 3 kpl.
Jotenkin olen kovin kyllästynyt keräämään nurkkiini aivan tyhjää tavaraa joka joulu. Ja varsinkin kun se ei tule oman suvun puolelta, vaan sen toisen suvun puolelta. Vaikka kailotin jo kuuluvasti hyvissä ajoin etten halua joululahjaksi mitään, niin johan oli taas hankittu jotain turhaketta.
Ja se ottaa päähän kaikista eniten, että ei kysytä keräätkö jotain astiasarjaa tai onko toivomuksia? Ei, vaan ostetaan turhanaikaista paskaa. Ja oikeasti en halunnut mitään lahjaksi niin silti on pakko ostaa!! Sitten et tiedä lahjaa avatessasi miten suusi asettelisit ettet paljastaisi oikeaa tuntemustasi lahjaa avatessasi. Ja sitten sekin, että ei tunneta ihmistä sen vertaa, että tiedettäisiin mikä on ihmisen lempiväri, vaan ostetaan juurikin se vaaleanpunainen, kun se on tyttöjen väri!! voi prkl.. Olisin niin onnellinen pelkistä kukista!! muuta ei tarvitse ostaa.. mutta ei..
Itse yritän aina ostaa jotain tarpeellista ja sellaista mitä on toivottu. Tässä maailmassa on jo aivan tarpeeksi turhaa tavaraa. - onnellinen joulusta
pipo kireällä joulusta.. kirjoitti:
Olen samaa mieltä!
dvd-paketin (4 leffaa), 2 pipoa, suklaata, kaksi paitaa, kirjan, sekä niitä turhakkeita 3 kpl.
Jotenkin olen kovin kyllästynyt keräämään nurkkiini aivan tyhjää tavaraa joka joulu. Ja varsinkin kun se ei tule oman suvun puolelta, vaan sen toisen suvun puolelta. Vaikka kailotin jo kuuluvasti hyvissä ajoin etten halua joululahjaksi mitään, niin johan oli taas hankittu jotain turhaketta.
Ja se ottaa päähän kaikista eniten, että ei kysytä keräätkö jotain astiasarjaa tai onko toivomuksia? Ei, vaan ostetaan turhanaikaista paskaa. Ja oikeasti en halunnut mitään lahjaksi niin silti on pakko ostaa!! Sitten et tiedä lahjaa avatessasi miten suusi asettelisit ettet paljastaisi oikeaa tuntemustasi lahjaa avatessasi. Ja sitten sekin, että ei tunneta ihmistä sen vertaa, että tiedettäisiin mikä on ihmisen lempiväri, vaan ostetaan juurikin se vaaleanpunainen, kun se on tyttöjen väri!! voi prkl.. Olisin niin onnellinen pelkistä kukista!! muuta ei tarvitse ostaa.. mutta ei..
Itse yritän aina ostaa jotain tarpeellista ja sellaista mitä on toivottu. Tässä maailmassa on jo aivan tarpeeksi turhaa tavaraa.oli mieheni työpaikalta saamansa suklaarasia.(:
Siinä on sitten mukavaa kiittää... eli mitä? Siinä ei ollut minkälaisen yrittämisen halua(:
- -tyttö-
kylpytakki, pyyhe, lampaantalja, enkeleitä, munakuppeja, hanskat sukat kaulahuivi, kynttelikkö, 40€, kosmetologikäynti, alusvaatteet, `yö`hame..
- jen
Sähköllä toimivan sitruspuristimen. Mitä ihmettä sillä tekee ja mihin se pienessä keittokomerossa mahtuu?
- 15 v.
sain popcorn-koneen! Eihän mulla ole muitakaan kodinkoneita jotka olis varmaan tarpeellisempia sitte kun muutan pois kotoa.
Popparit tulee mikrossakin ihan kätevästi. =) - wm86
Monitoimikoneen, kun olin lainaillut äitiltäni sen konetta. Tuli tarpeeseen!
Lisää haarukoita, veitsiä ja lusikoita, kun uudessa asunnossani on pesukone ja niitä piti aina olla pesemässä ennen kuin kone on täysi..
Kosmetiikkaa, mitkä ovat käytännöllisiä.
Rahaa, jolla voin ostaa mitä tarvitsen.
Sekä omalta kullalta nallen ja kaulakorun :) - Hyvä hyvä hyvä hyvä hyvä!
mp3 -stereot, geomag -magneettitikkuja, ella ja pateroc -kirjan, haribon karkkirasian, letra mix -pelin ja kaikkee mitä en muista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083286Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872