Sylinterin kansi halki koekäytössä - ketä maksaa?

Laru74

Vein auton (Toyota Corolla 2004 - 2.0D) korjaamolle viime viikolla. Tarkoitus oli vaihtaa jakohihna ja tehdä 30 000 km huolto. Alkuperäinen hinta-arvio 500 euroa.

Tuli soitto päivänä jolloin ottivat työn alle, että ei käynyt alunperin kaavailemansa jakohihna vaan vaati Toyotan alkuperäisosan. Nosti kuulemma hintaa 600 euroon. Sanoin, että ei voi mitään ja laittakaa sitten alkuperäisosa.

Muutaman päivän osan odottelun jälkeen saivat jakohihnan vaihdettua ja oli koekäytössä kuulemma pihalla. Tällöin tuli öljyt ulos ja epäilivät, että jokin tiiviste olisi hajalla. Viikonlopun jälkeen aamulla (tänään) soittivat, että sylinterin kansi oli haljennut. Lupasivat selvitellä eri vaihtoehtoja (hitsaus, kannen vaihto tai moottorin vaihto) ja mikä olisi edullisin.

Ei ole vielä kuulunut mitään, mutta päättelin jo, että helposti yli 2000 euroa voi tulla tuolle hintaa. Maksaisitteko tuon kiltisti vai onko tässä kuviossa jonkinlainen vastuu korjaamolla?

17

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitusvirhekö

      Siis auto mallia 2004 ja vasta 30.000 km huolto. Kuulostaa aika erikoiselta - no, kaikki on toki mahdollista.

      • laadun_tae

        Laatumaineen paras tae ovat papat, jotka seisottavat autojaan tallissa. Tosin tässä tapauksessa autolla on kuitenkin menty ajamaan ja nyt kävi näin.

        Ei muuten ole ainutkertainen suoritus tämä kansi halki. Onneksi tällaiset yksittäistapaukset eivät laatuvaikutelmaa heikennä...?


      • Laru74

        300 000 km huolto oli tarkoitus kirjoittaa.


    • näitäTapauksiaRiittää

      Melkoisia mestareita ovat jos remmin vaihdossa olisivat kanne saaneet rikki.
      Eiköhän tuo dieselklasikko ole tiensä päässä.

    • kallellax

      No saittuipa mullekin samaa , kansi halki kun 188990km ajettu.sinne jäi maksoivat 2500euroo 2006 mallisesta kansivikaisesta.
      aika usein huollossa mutta vaihdoin samakokoiseen wv poloon, corolla oli aika kehno ajaa ja vähintää usein huollossa.

      • Radial

        Dieseleistä noita kansia halkeilee. Ei edes outo vika. kansi maksaa yleensä 2-300 euroa. Kun se kuumiaa eikä varsinaista laajenemissuuntaa ole. Toisista koneista niitä halkeilee. Mitsu muistaakseni yksi ja tojo D4d tunnetusti hajoileva kone. Joku 500 remontti siitä herkästi tulee.


    • viinallavaituurilla

      Korjaamon vastuu!

      Jos korjaamo on rikkonut, niin korjaamo maksaa, mutta jos auto on rikkoontunut, niin auton omistaja / haltija / käyttäjä maksaa.

      Olipa kerran mies, joka meni viinakauppaan.
      Mies avasi ovea ja siinä tilanteessa oven kahva jäi miehelle käteen.
      Viinakaupan myyjä vaati miestä maksamaan ovenkahvan, kun kerta oli rikkonut sen...

    • I_hate_that_shit

      Ketä -sanan väärinkäyttäjä maksakoon kalleimman mukaan, vittu että on ärsyttävä tapa käyttää tuolla tavalla sitä sanaa!

      • ketä_kiinnostaa

        ketä siit nyt välittää.


    • ketäketäketä

      Oliko kyseessä autoasi nyrkkipaja?
      Siellä hosutaan sellaisella kiireellä, että varmasti saadaan ehjempikin auto hajalle ja asiakkaalta lypsetään rahat pois.

    • könsikässs

      Surkeita vehkeitä?

    • laadullaOnTekijänsä

      Klassikko kone ja klassikko vika.

      • Kaikilla.omansa

        Klassikkoja ovat myös ranskalaisten ja italialaisten sähköviat, sekä Volkswagenin DSG ja TSi unohtamatta Mersun ja Fordin ruostuvuutta.


      • sammapooo

        Tojo Uskovainen astui esiin heh :D eihän Tojoissa ole vikoja vain ominaisuuksia.


      • KyykmanilleHaastetta
        Kaikilla.omansa kirjoitti:

        Klassikkoja ovat myös ranskalaisten ja italialaisten sähköviat, sekä Volkswagenin DSG ja TSi unohtamatta Mersun ja Fordin ruostuvuutta.

        Kyykman on siis Toyotan trolli. Onneksi kaikki provoilu sataa VW:n laariin, on se sen verran tyhmä ja sairas.


      • Ja_samassa
        sammapooo kirjoitti:

        Tojo Uskovainen astui esiin heh :D eihän Tojoissa ole vikoja vain ominaisuuksia.

        astui esiin myös Toyota-palstan trollipoju ja antoi taas aiheen vähän vittuilla itselleen. Ei siinäkään ole mitään vikaa paitsi skitsofrenia vähän vaivaa.


      • Vw-laari
        KyykmanilleHaastetta kirjoitti:

        Kyykman on siis Toyotan trolli. Onneksi kaikki provoilu sataa VW:n laariin, on se sen verran tyhmä ja sairas.

        täyttyy ennemminkin asiakkaiden valituksista, eri maiden myyntikielloista, miljardien korvausvaatimuksista, myytyjen autojen takaisinostosta, osakkeenomistajien epätoivosta ja täydellisestä näköalattomuudesta huijaussoftan korjausyritysten suhteen sekä lopuksi VW:n täydellisesti menetetystä maineesta jonka korjaaminen tulee muodostumaan ylivoimaiseksi tehtäväksi vararikon partaalle luisuneelle savijalkaiselle konsernille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe