Sylinterin kansi halki koekäytössä - ketä maksaa?

Laru74

Vein auton (Toyota Corolla 2004 - 2.0D) korjaamolle viime viikolla. Tarkoitus oli vaihtaa jakohihna ja tehdä 30 000 km huolto. Alkuperäinen hinta-arvio 500 euroa.

Tuli soitto päivänä jolloin ottivat työn alle, että ei käynyt alunperin kaavailemansa jakohihna vaan vaati Toyotan alkuperäisosan. Nosti kuulemma hintaa 600 euroon. Sanoin, että ei voi mitään ja laittakaa sitten alkuperäisosa.

Muutaman päivän osan odottelun jälkeen saivat jakohihnan vaihdettua ja oli koekäytössä kuulemma pihalla. Tällöin tuli öljyt ulos ja epäilivät, että jokin tiiviste olisi hajalla. Viikonlopun jälkeen aamulla (tänään) soittivat, että sylinterin kansi oli haljennut. Lupasivat selvitellä eri vaihtoehtoja (hitsaus, kannen vaihto tai moottorin vaihto) ja mikä olisi edullisin.

Ei ole vielä kuulunut mitään, mutta päättelin jo, että helposti yli 2000 euroa voi tulla tuolle hintaa. Maksaisitteko tuon kiltisti vai onko tässä kuviossa jonkinlainen vastuu korjaamolla?

17

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitusvirhekö

      Siis auto mallia 2004 ja vasta 30.000 km huolto. Kuulostaa aika erikoiselta - no, kaikki on toki mahdollista.

      • laadun_tae

        Laatumaineen paras tae ovat papat, jotka seisottavat autojaan tallissa. Tosin tässä tapauksessa autolla on kuitenkin menty ajamaan ja nyt kävi näin.

        Ei muuten ole ainutkertainen suoritus tämä kansi halki. Onneksi tällaiset yksittäistapaukset eivät laatuvaikutelmaa heikennä...?


      • Laru74

        300 000 km huolto oli tarkoitus kirjoittaa.


    • näitäTapauksiaRiittää

      Melkoisia mestareita ovat jos remmin vaihdossa olisivat kanne saaneet rikki.
      Eiköhän tuo dieselklasikko ole tiensä päässä.

    • kallellax

      No saittuipa mullekin samaa , kansi halki kun 188990km ajettu.sinne jäi maksoivat 2500euroo 2006 mallisesta kansivikaisesta.
      aika usein huollossa mutta vaihdoin samakokoiseen wv poloon, corolla oli aika kehno ajaa ja vähintää usein huollossa.

      • Radial

        Dieseleistä noita kansia halkeilee. Ei edes outo vika. kansi maksaa yleensä 2-300 euroa. Kun se kuumiaa eikä varsinaista laajenemissuuntaa ole. Toisista koneista niitä halkeilee. Mitsu muistaakseni yksi ja tojo D4d tunnetusti hajoileva kone. Joku 500 remontti siitä herkästi tulee.


    • viinallavaituurilla

      Korjaamon vastuu!

      Jos korjaamo on rikkonut, niin korjaamo maksaa, mutta jos auto on rikkoontunut, niin auton omistaja / haltija / käyttäjä maksaa.

      Olipa kerran mies, joka meni viinakauppaan.
      Mies avasi ovea ja siinä tilanteessa oven kahva jäi miehelle käteen.
      Viinakaupan myyjä vaati miestä maksamaan ovenkahvan, kun kerta oli rikkonut sen...

    • I_hate_that_shit

      Ketä -sanan väärinkäyttäjä maksakoon kalleimman mukaan, vittu että on ärsyttävä tapa käyttää tuolla tavalla sitä sanaa!

      • ketä_kiinnostaa

        ketä siit nyt välittää.


    • ketäketäketä

      Oliko kyseessä autoasi nyrkkipaja?
      Siellä hosutaan sellaisella kiireellä, että varmasti saadaan ehjempikin auto hajalle ja asiakkaalta lypsetään rahat pois.

    • könsikässs

      Surkeita vehkeitä?

    • laadullaOnTekijänsä

      Klassikko kone ja klassikko vika.

      • Kaikilla.omansa

        Klassikkoja ovat myös ranskalaisten ja italialaisten sähköviat, sekä Volkswagenin DSG ja TSi unohtamatta Mersun ja Fordin ruostuvuutta.


      • sammapooo

        Tojo Uskovainen astui esiin heh :D eihän Tojoissa ole vikoja vain ominaisuuksia.


      • KyykmanilleHaastetta
        Kaikilla.omansa kirjoitti:

        Klassikkoja ovat myös ranskalaisten ja italialaisten sähköviat, sekä Volkswagenin DSG ja TSi unohtamatta Mersun ja Fordin ruostuvuutta.

        Kyykman on siis Toyotan trolli. Onneksi kaikki provoilu sataa VW:n laariin, on se sen verran tyhmä ja sairas.


      • Ja_samassa
        sammapooo kirjoitti:

        Tojo Uskovainen astui esiin heh :D eihän Tojoissa ole vikoja vain ominaisuuksia.

        astui esiin myös Toyota-palstan trollipoju ja antoi taas aiheen vähän vittuilla itselleen. Ei siinäkään ole mitään vikaa paitsi skitsofrenia vähän vaivaa.


      • Vw-laari
        KyykmanilleHaastetta kirjoitti:

        Kyykman on siis Toyotan trolli. Onneksi kaikki provoilu sataa VW:n laariin, on se sen verran tyhmä ja sairas.

        täyttyy ennemminkin asiakkaiden valituksista, eri maiden myyntikielloista, miljardien korvausvaatimuksista, myytyjen autojen takaisinostosta, osakkeenomistajien epätoivosta ja täydellisestä näköalattomuudesta huijaussoftan korjausyritysten suhteen sekä lopuksi VW:n täydellisesti menetetystä maineesta jonka korjaaminen tulee muodostumaan ylivoimaiseksi tehtäväksi vararikon partaalle luisuneelle savijalkaiselle konsernille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2298
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1851
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1446
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      27
      1312
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1140
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1075
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1038
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      871
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      867
    Aihe