Vankilassa on tylsää !!!

betonitukka

Ihan oikeesti: ei vankiloissa tapahdu mitään.
Siellä vain istutaan, istutaan ja välillä syödään (tosin viikonloppuna vain kerran päivässä).
Vartijat koittavat lisätä rangaistukseen oman rangaistuksensa vittuilemalla kaiken aikaa, mutta ei siitäkään juuri jaksa välittää.
Kuntontoutuksesta saa tietää jostain Ylen keskusteluohjelmasta ja siinä sitä sitten ihmettelee missä se kuntoutus oli, kun vähät tavaransa jätesäkissä astuu vapauteen.

Ystäväni Riku Rujo on tehnyt istumisesta kappaleen, joka kuvaa koko prosessia sellaisena kuin se on. Että tumputtamista vaan!

https://youtu.be/pTtnfgqbYaA

2

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanna_15wee

      Tylsää on. Minä olen ollut Turun vankilassa Oonan murhasta jo huhtikuusta alkaen.

    • Anonyymi

      Kyllä vankiloissa suurin osa vain hengailee päivät pitkät. Jotkin vangit pyrkivät itseään kehittämään esim. opiskelemalla, mutta sekin voidaan tehdä varsin vaikeaksi ja jos turhautuu niihin haasteisiin, mitä eteen tulee niissä asioissa,voi olla helpompaa olla tekemättä oikein mitään. Tylsää todella vankilassa on, ei siellä rikoksia suunnitella tai ihmisiä hakata, vaan lähinnä maataan ja koitetaan tappaa aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      231
      6661
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      112
      5030
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      156
      4791
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3274
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2893
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2339
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1900
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1884
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1734
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      223
      1630
    Aihe