Ihan oikeesti: ei vankiloissa tapahdu mitään.
Siellä vain istutaan, istutaan ja välillä syödään (tosin viikonloppuna vain kerran päivässä).
Vartijat koittavat lisätä rangaistukseen oman rangaistuksensa vittuilemalla kaiken aikaa, mutta ei siitäkään juuri jaksa välittää.
Kuntontoutuksesta saa tietää jostain Ylen keskusteluohjelmasta ja siinä sitä sitten ihmettelee missä se kuntoutus oli, kun vähät tavaransa jätesäkissä astuu vapauteen.
Ystäväni Riku Rujo on tehnyt istumisesta kappaleen, joka kuvaa koko prosessia sellaisena kuin se on. Että tumputtamista vaan!
https://youtu.be/pTtnfgqbYaA
Vankilassa on tylsää !!!
betonitukka
2
358
Vastaukset
- Hanna_15wee
Tylsää on. Minä olen ollut Turun vankilassa Oonan murhasta jo huhtikuusta alkaen.
- Anonyymi
Kyllä vankiloissa suurin osa vain hengailee päivät pitkät. Jotkin vangit pyrkivät itseään kehittämään esim. opiskelemalla, mutta sekin voidaan tehdä varsin vaikeaksi ja jos turhautuu niihin haasteisiin, mitä eteen tulee niissä asioissa,voi olla helpompaa olla tekemättä oikein mitään. Tylsää todella vankilassa on, ei siellä rikoksia suunnitella tai ihmisiä hakata, vaan lähinnä maataan ja koitetaan tappaa aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711