Opintotuki on naurettavan pieni. Onko valittamisesta käytännössä mitään hyötyä, eli suurennetaanko tukea koskaan?
Auttaako opintotuesta valittaminen
8
128
Vastaukset
- valivalit
Joo, minä valitin ja ulisin hirveästi yhden yön, kun opintotuki on niin pieni. Ja kas, tapahtui suuri ihme. Opintotuki suureni satoja euroja! Eli valittamisesta on hyötyä, valita sinäkin.
Oikeasti, opintotuella on rajansa. Se myönnetään tiettyjen kriteerien perusteella. Ei se valittamisesta muutu, ellei sitä ole myönnetty väärin perustein. - fasdfasdf
No mieti siltä kantilta, että työtön saa kaksinkertaisen tuen, mutta opiskelijana käytät kyllä paljon kalliimpia palveluita. Että turhaa valitat tukien pienuudesta, kun käytät hemmetin kalliita palveluita.
- joenrantaan
Opiskelijana saat ilmaisen kouluaterian (tai korkeakouluissa ateriatuen).
- joenpenkka
ÄLÄ jauha SONTAA!
Varmasti ei saa kaikissa. Taidat olla amis. - katettu
Eihän se mitään valehdellut. Kaikissa 2 asteen koulutuksissa saa ilmaisen aterian ja korkeakouluissa taas saa ateria-alennukset. Se itseasiassa on ihan lakiin kirjattu, että 2 asteen koulutuksissa on taattava ilmainen kouluruoka. Ainoa poikkeus taitaa olla, jos suorittaa iltalukiota, tahi vastaavia.
Ongelmia taitaa ollakin sinun lukutaidossa. Että oletkos itse kenties amis? - DF123
katettu kirjoitti:
Eihän se mitään valehdellut. Kaikissa 2 asteen koulutuksissa saa ilmaisen aterian ja korkeakouluissa taas saa ateria-alennukset. Se itseasiassa on ihan lakiin kirjattu, että 2 asteen koulutuksissa on taattava ilmainen kouluruoka. Ainoa poikkeus taitaa olla, jos suorittaa iltalukiota, tahi vastaavia.
Ongelmia taitaa ollakin sinun lukutaidossa. Että oletkos itse kenties amis?Ei tarvitse aloittaa taas tätä vanhaa amis vs lukio sontaa. Mutta tosiaan opintotuki ei nouse vaikka kuinka ulisisit sossulle tai muulle taholle. Opintotuki on 425-460€ (noin) riippuen opintoasteesta. Jos tämä ei riitä sinulle (tuskin riittää elämiseen) niin olet velvoitettu nostamaan opintolainaa. Ilman opintolainan nostamista et ole oikeutettu saamaan sossusta toieentulotukea. Ainoa poikkeus on silloin jos sinulla on luottohäiriömerkintä, jolloin et joudu ottamaan lainaa.
Kesän aikana et ole myöskään oikeutettu mihinkään tukiin ellet ole nostanut opintolainaa maksimimäärän siltä vuodelta ja vaikka olisitkin niin jos tilillä on säästöjä yli 485€ niin et saa penniäkään. Jos taas sinulla on vaikka 300€ tilillä niin olet oikeutettu saamaan 185€ tukea sossulta. Toinen mahdollisuus on opiskella kesällä tietty määrä jolloin olet oikeutettu opintotukeen.
- rdgvervg
Turhaa valitatte.Opiskelkaa velalla.Sehän on investointi tulevaisuuteen.Pidätte itsestäänselvyytenä sitä,että opiskelette ilmaiseksi,ja saatte siitä vielä palkkaa.Ja valmistuttuanne myös ne suuret palkat ovat teille itsestäänselviä ns. uhrauksienne vuoksi. Yhteiskuntahan siinä uhrautui.Te olette vapaamatkustajia.Lukukausimaksut taas käytäntöön.Ja opintotuki pois.Jos todella haluaa ns.vihreälle oksalle niin siihen on myös itse panostettava.Ei yhteiskunnalla ole enää varaa kustantaa kaikkea tätä.
- opiskelijathoi
Jos opiskelijalla on rahat loppu, niin sossuhan ei anna mitään. Lainoja ei välttämättä kannata ottaa ja jos ei säästöjäkään ole , niin leipäjono ja kirkon ruokakupongit pelastavat. Hain tälläkin viikolla ruokasetelin lähikauppaan. Valittaminen kannattaa, kirkko auttaa aina. Siksi oonkin maksellut aiemmin aina kirkkoveroja, koska kirkko ei koskaa käännytä ovelta, jos vaan nöyrtyy hakemaan apua. Enkä oo uskovainen tai kirkon työntekijä. Sanonpahan vaan... Etenkin jos voi perustella että miksi rahaa tartte lisää, sairaus, ei oo saanu töitä (näyttää kielteiset päätökset) niin lahjakortin saa vielä helpommin.
Mitään toimeentulolappujahan kirkko ei kysy koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393