Auttaako opintotuesta valittaminen

asdfasdfsdfsd

Opintotuki on naurettavan pieni. Onko valittamisesta käytännössä mitään hyötyä, eli suurennetaanko tukea koskaan?

8

107

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valivalit

      Joo, minä valitin ja ulisin hirveästi yhden yön, kun opintotuki on niin pieni. Ja kas, tapahtui suuri ihme. Opintotuki suureni satoja euroja! Eli valittamisesta on hyötyä, valita sinäkin.

      Oikeasti, opintotuella on rajansa. Se myönnetään tiettyjen kriteerien perusteella. Ei se valittamisesta muutu, ellei sitä ole myönnetty väärin perustein.

    • fasdfasdf

      No mieti siltä kantilta, että työtön saa kaksinkertaisen tuen, mutta opiskelijana käytät kyllä paljon kalliimpia palveluita. Että turhaa valitat tukien pienuudesta, kun käytät hemmetin kalliita palveluita.

    • joenrantaan

      Opiskelijana saat ilmaisen kouluaterian (tai korkeakouluissa ateriatuen).

      • joenpenkka

        ÄLÄ jauha SONTAA!

        Varmasti ei saa kaikissa. Taidat olla amis.


      • katettu

        Eihän se mitään valehdellut. Kaikissa 2 asteen koulutuksissa saa ilmaisen aterian ja korkeakouluissa taas saa ateria-alennukset. Se itseasiassa on ihan lakiin kirjattu, että 2 asteen koulutuksissa on taattava ilmainen kouluruoka. Ainoa poikkeus taitaa olla, jos suorittaa iltalukiota, tahi vastaavia.

        Ongelmia taitaa ollakin sinun lukutaidossa. Että oletkos itse kenties amis?


      • DF123
        katettu kirjoitti:

        Eihän se mitään valehdellut. Kaikissa 2 asteen koulutuksissa saa ilmaisen aterian ja korkeakouluissa taas saa ateria-alennukset. Se itseasiassa on ihan lakiin kirjattu, että 2 asteen koulutuksissa on taattava ilmainen kouluruoka. Ainoa poikkeus taitaa olla, jos suorittaa iltalukiota, tahi vastaavia.

        Ongelmia taitaa ollakin sinun lukutaidossa. Että oletkos itse kenties amis?

        Ei tarvitse aloittaa taas tätä vanhaa amis vs lukio sontaa. Mutta tosiaan opintotuki ei nouse vaikka kuinka ulisisit sossulle tai muulle taholle. Opintotuki on 425-460€ (noin) riippuen opintoasteesta. Jos tämä ei riitä sinulle (tuskin riittää elämiseen) niin olet velvoitettu nostamaan opintolainaa. Ilman opintolainan nostamista et ole oikeutettu saamaan sossusta toieentulotukea. Ainoa poikkeus on silloin jos sinulla on luottohäiriömerkintä, jolloin et joudu ottamaan lainaa.

        Kesän aikana et ole myöskään oikeutettu mihinkään tukiin ellet ole nostanut opintolainaa maksimimäärän siltä vuodelta ja vaikka olisitkin niin jos tilillä on säästöjä yli 485€ niin et saa penniäkään. Jos taas sinulla on vaikka 300€ tilillä niin olet oikeutettu saamaan 185€ tukea sossulta. Toinen mahdollisuus on opiskella kesällä tietty määrä jolloin olet oikeutettu opintotukeen.


    • rdgvervg

      Turhaa valitatte.Opiskelkaa velalla.Sehän on investointi tulevaisuuteen.Pidätte itsestäänselvyytenä sitä,että opiskelette ilmaiseksi,ja saatte siitä vielä palkkaa.Ja valmistuttuanne myös ne suuret palkat ovat teille itsestäänselviä ns. uhrauksienne vuoksi. Yhteiskuntahan siinä uhrautui.Te olette vapaamatkustajia.Lukukausimaksut taas käytäntöön.Ja opintotuki pois.Jos todella haluaa ns.vihreälle oksalle niin siihen on myös itse panostettava.Ei yhteiskunnalla ole enää varaa kustantaa kaikkea tätä.

    • opiskelijathoi

      Jos opiskelijalla on rahat loppu, niin sossuhan ei anna mitään. Lainoja ei välttämättä kannata ottaa ja jos ei säästöjäkään ole , niin leipäjono ja kirkon ruokakupongit pelastavat. Hain tälläkin viikolla ruokasetelin lähikauppaan. Valittaminen kannattaa, kirkko auttaa aina. Siksi oonkin maksellut aiemmin aina kirkkoveroja, koska kirkko ei koskaa käännytä ovelta, jos vaan nöyrtyy hakemaan apua. Enkä oo uskovainen tai kirkon työntekijä. Sanonpahan vaan... Etenkin jos voi perustella että miksi rahaa tartte lisää, sairaus, ei oo saanu töitä (näyttää kielteiset päätökset) niin lahjakortin saa vielä helpommin.

      Mitään toimeentulolappujahan kirkko ei kysy koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      210
      4671
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      188
      2616
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1532
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1220
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      126
      1144
    6. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      107
      1140
    7. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1132
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1081
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      139
      1062
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      109
      989
    Aihe