Löysin tällaisen kurssin facebookista - saanut näemmä paljon tykkäyksiä - ja aloin miettiä olisiko tässä mitään järkeä. En paljon melo, mutta tämän voisi viedä mökille niin olisi aina oma fiilistelykanootti käsillä. Onko kellään tällaisesta kokemuksia?
Onko oman kanootin veistämisessä järkeä?
4
211
Vastaukset
Nin ja se linkki unohtui
https://www.hellohobby.co/muukulttuuritaikäsityökurssi-helsinki/28-skin-on-frame-kayak-building-workshop- eläke-ukko
En menisi kyllä veistämään omaa kanoottia. Varsinkin nämä nykyiset kanootit on sen verran ohuita, ettei niiden veistely saata edes onnistua.
Tosin jos meinaat tehdä kanootin veistämällä kannattaa etsiä mahdollisimman paksu haapa puu. Kyllä ne ennen tekivät niitä, ja melko alkeellisilla työvälineillä.
Haapioiksihan ne taisi ennen niitä tekeleitä sanoa. Ruuhi nimityskin taisi olla käytössä. - melokkiämmä
Mieletäni oman kajakin tekemisessä on järkeä vasta sitten jos on melonut aktiivisesti jo jonkin aikaa.
Silloin alkaa vasta tajuta millaisen kajakin itselleen haluaa.
Ei nimittäin ole kivaa meloa omatekemällä jos se onkin vaikka liian kiikkerä...
Tai sittenkin liian hidas...
En tekisi omaa mallia ellen olisi melonut vähintään pari-kolme vuotta aktiivisesti. Ja aktiivimelonta tarkoittaa jotakin muuta kuin kerran kuukauteen tai kerran vuoteen melomista kotimökin rauhallisesssa rannassa.
Pitää olla kokemusta isoista järvenselistä ja vaikkapa merelläkin melomisesta. Kaikissa
keleissä.
Ensin pitää tietää mikä itselle sopii ja mitä todella haluaa...
Siitä se sitten lähtee... - XM-Hannu
Vanha ketju, ja kurssi mennyt, mutta uusiakin tulee...
Ehdottomasti ON järkeä, kuten kaikessa uuden asian oppimisessa. Jos on aikaa, ja mahdollisuus osallistua kurssille, tai jopa rakentaa itse, niin mikä sen hienompaa ja palkitsevampaa. Mieluisen tekemisen ilo, ja onnistumisen antama ilo ja tyytyväisyys varmasti palkitsevat, vaikka kajakki itse pysyisikin vain liiterin seinällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275284
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333593Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533492Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263387Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232980Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322717Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint192403Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412042