jos oon huono äiti

TurhaaToivoako

Haluisin lapsen/lapsia mut olisin varmaa ihan paska äiti :/

En juo tai polta, enkä syö mitään hirvittävän epäterveellistä (bigmac, pekoni yms yms) ja kuulun kirkkoon. Mutta

Ensinnähdenkin, olisivat isätöntä sakkia, kun minua ei kukaan halua viikkoa pidempään pitää. Toiseksi, varmaan kuolisin synnytykseen, olen paitsi verikammoinen myös piikkikammoinen.
No, lasten kanssa pärjään kai ihan mainiosti, pystyn samaan aikaan vahtimaan yksinäni neljää 1-3-vuotiasta, kunhan kaikki samassa huoneessa pysyvät. Mietin sitten vaan, että lasten täytyisi olla paljon päivähoidossa, koska pitäähän minun käydä töissä, että laskut saadaan maksettua.
Minulla on myös huono muisti, lapsia en ole mihinkään koskaan unohtanut, mutta esim. Unilelut, varavaatteet ym. Päiväkodissa tarpeelliset tavarat tuppaavat unohtumaan. Miehestä olis tässäkin suuri etu, lapsilla enemmän aikaa kotona ja paremmat mahdollisuudet esim harrastaa kun on kuljettaja.

Minua ei haittaa nousta keskellä yötä syöttämään tai vaihtamaan vaippaa, kävisin mielelläni ainakin alakoulun vanhempainilloissa ja auttaisin läksyissä. Jotenkin vaan tuntuu, ettei se ois tarpeeksi. Pitäiskö mun luovuttaa koko hommasta, en haluis tuhota kenenkää elämää olemalla huono äiti...

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei
      Varmasti on hyvä miettiä, millainen äiti sitä olisi. Muistan itsekin pohtineeni sitä aikoinaan. Toisaalta: millainen sitten on hyvä äiti? Olisiko hedelmällisempää miettiä sitä kautta vanhemmuutta kuin pohtia omia huonouksiaan. Tai millainen voisi olla riittävän hyvä äiti?
      Joka tapauksessa lapsen saaminen muuttaa koko elämän. Pysyvästi.
      Tavallaan siihen ei ennalta voi varautua. Sitoutuminen, huolenpito, omista tarpeista joustaminen, elinikäinen suhde lapseen, oman ajankäytön muuttuminen..
      Toisaalta lapsi tuo elämään iloa, rakkautta, täyttymystä, tarkoitusta.

      Mietityttää se mitä sanoit, ettei kukaan mies halua pitää Sinua yli viikkoa.
      Asia ei varmasti ole ihan noin, mutta olisiko itsetuntosi jotenkin alamaissa tässä suhteessa? Lapselle on hyväksi saada elää molempien vanhempiensa kanssa. Yksin on myös paljon raskaampaa jaksaa kasvattaa lasta.
      Isoja asioita.. Äitinä ei koskaan tulla valmiiksi. Ja onneksi siihen myös kasvaa. Lapsi kasvattaa.

      Hyvää tutkimusmatkailua itseesi !
      Pappi Elisabet

    • vtoiu

      Selevä juttu. Älä sitten tee niitä.

    • Näillä_menen_minä

      Mitenhän kävisi jos me äidit joutuisimme samaan testiin, kuin mikä tehdään lapsettomille pariskunnille, jotka haluavat ottolasta? Kuinka moni meistä läpäisisi testin? Tunnen kolme pariskuntaa, jotka eivät ole saaneet lasta. Ihan tavallisilta näyttävät (yksi oli työkaveri). Lieneekö heissä jokin pimeä puoli?

      Itse voin heti kertoa, että kun suutahdan, niin päräytän putkessa muutaman kirosanan ja korotan ääneni. Menee kyllä äkkiä ohi. Ei lapset näytä mitenkään säikähtäneiltä.

      Juhlista tulen myös hiprakassa kotiin ja otan kotonakin, silloin kun kaikki kotityöt ovat tehdyt. En tosin muutu aggressiiviseksi enkä typeryyksienjankkaajaksikaan, mutta päissäni kyllä olen.

      Jos nämä pari asiaa vaikka laittaisi kysymyspapereihin, niin tulisiko arvioksi: et ole sopiva äidiksi. Vai miten virheellinen pitää olla, ettei lasta anneta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5470
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2737
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      102
      1982
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1433
    Aihe