Tiira havainnoissa epäselvyyksiä

InnokasBongaaja

Joskus havainnoihin ei ole merkitty tarkempaa paikkaa, mitään katua tai aluetta. Mutta silti bongarit tuntuvat löytävän paikalle, vaikka en itse löydä. Ilmoittavatko lintuyhdistyksen jäsenet toisille bongareille tarkemman paikan vai miten tämä homma menee? Usein on vain mainittu paikan nimi, ei tiätä tai aluetta ja paikka saattaa olla laaja.

Toisena, joitakin havaintoja on kadonnut tiirasta? Esim. Pirkanmaalla oli nähty mehiläissyöjä kesällä, mutta kun yritän etsiä havaintoa sitä ei enään ole tiirassa. Onko havainto salattu? Vai onko sen ilmoittaja mahdollisesti poistanut havainnon?

2

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiirailijat

      Tiirassahan on kartta joka havaintoa klikkaamalla aukeaa. Toisaalta enemmän harrastavat osaavat nimen perusteella hakea paikan. Osa havainnoista on kyllä huuhaata kun sinne voi kuka tahansa lisätä. Ylläpitäjät tai itse voi poistaa havainnon jos se osoittautuu vääräksi. Mehiläissyöjän havaintoa tuskin salataan, harvinaisemmat linnut ja varsinkin pesinnät salataan.

    • kirjaillaan

      On ihan sallittua merkitä havaintopaikalle esim 1km:n tarkkuus, jolloin vaikkapa reviirillään laulava tai talvireviirillään elelevä lintuyksilö voi paremmin saada jatkaa eloaan ilman isompia häiriöitä. Mutta nimenomaan silloin tulee merkitä havainnolle tarkkuusluokka ao. ruutuun.
      Vaikka väljästikin kirjattu havainto on parempi kuin ei kirjausta ollenkaan. Ei kaikessa tarvitse aina ajatella ensinnä autoilla kierteleviä kiireisiä bongareita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1670
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1353
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1080
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe