Felicia -97 hehkutus

Teme

Onko kokemuksia hehkun uusimisesta. Hehkutuksen merkkivalo kyllä palaa, mutta ei hehkuta. Sulakkeet ovat ehjät. Onko mahdollisesti rele mennyt vai missä vika, korjauskustannuksetkin kiinnostaisivat.

2

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hehkutulpat melkoisella varmuudella entiset.
      Hehkujen vaihto on kyllä suht helppo mutta työläs homma.Kannattaa jättää hehkujen "piuha" kiinni tulppiin ja vain hiukan höllätä muttereita että saa tulppia puöritettyä auki että kiinni,muuten vaatii melkoista sorminäppäryyttä ja kätilön käsiä että saa mutterit takaisin paikoilleen.
      Kannattaa sitten vaihtaa kaikki tulpat kerralla koskapa niiden käyttöikä suurinpiirtein sama.
      Tulppien hinnassa ei kannata säästää ostamalla jokku Bilteman tulpat jokka kestää korkeintaan 6kk.Skodan alkuperäiset on Berut jokka on ihan hyvät, Boschit on suurinpiirtein saman hintaset n:12egee kipale.Kannattaa kysästä myös korjaamoiden hintoja, joku muistaakseni kirjoitteli saaneensa vaihtotyön tosi sopivaan hintaan.

    • Hehkun releen voit tarkistaa,niin sehän on konehuoneen puolella kuskinpuolen lokasuojassa,samassa kotelossa missä hehkun sulakekin on,kaverin avulla.Kaveri kokeilee relettä kun sinä käännät avaimesta,jos tuntuu napsahdus niin melkoisella varmuudella rele on kunnossa.
      Taikka sitten jos sinulla on yleismittari niin mittaat ensimmäisestä hehkutulpasta tuleeko sinne sähköä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1613
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      645
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      628
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      163
      501
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe