Tämä voisi kuulua paremmin ruokakeskusteluihin mutta en halua pilata kenenkään ruokahaluja :)
Olen aika siivoton poikamies varsinkin keittiön puolella ja ruoassa kasvava home ei ole mikään uusi tuttavuus. Nykyisessä asunnossani tapaamani home on kuitenkin erilaista kuin aiemmat tuttavuudet. Nimittäin sellaista mustaa, hienoa ja kuivana erittäin pölyävää.
Tyypillisin löytöpaikka on kahvinkeitin. Harvemmin keittelen kahvia ja joskus unohtuu käytetty suodatinpussi viikoksi tai pariksi sinne paikalleen. Home ei kasva niinkään kahvinporoissa tai suodatinpussissa, mutta suodatinpussin "kuppiin" (se kahvinkeittimen osa mihin suodatinpussi laitetaan) sitä syntyy. Kupin kun ottaa irti ja vie hanan alle huuhdeltavaksi niin jos vettä erehdyksessä laskee vähänkään kovempaa niin syntyy sellainen pölypilvi joka värjää lavuaarin. Myös jos veden laskee varovasti niin se kyllä pois kaadettua värjää valkoiset pinnat (kaadan yleensä vessanpönttöön nämä homeet enkä keittiön lavuaariin)
Toiseksi tyypillisin paikka on tiskialtaassa lojuvat likaiset lautaset jos niiden päälle on päässyt roiskumaan vettä. Vedessä home muodostaa lauttoja kuten arvata sopii.
Tänään oli sitten vielä sellainen itseni yllättänyt ilmiö, että kun olin viime viikolla huuhtonut keitettyjä makaroneja lävikössä valkoisen muoviastian päällä ja unohtanut tyhjentää ko. astian niin koko vesi oli nyt värjäytynyt mustaksi ja pinnalla oli sitä samaa hometta mutta ei tietenkään pölyävänä vaan oli muodostanut sellaisen lautan siihen veden päälle.
Käytän samaa astiaa tiskauksessa huuhtelualtaana ja vaikka unohtaisin pessyt syömävälineet sinne viikoksi niin ei synny hometta, ainoastaan lämpimän veden putkistosta irrottama rauta saostuu ikävästi astian pinnalle. Ilmeisesti keitetyistä makaroneista kuitenkin huuhtotutui riittävästi jotain kasvualustaa tälle homeelle. Pelkkä kylmä vesi ja muoviastia sitä tuskin aiheuttaisi.
Hometta ei kuitenkaan synny huoneenlämpöön tai jääkaappiin jätettyihin riiseihin, makaroneihin, kastikkeisiin tai keittoihin, vaan ainoastaan puhdistamattomiin astioihin joissa on vähän ruoanjämää. Silloinkin tarvitaan vettä tai kosteutta. Pesemättömään eväsrasiaan sitä syntyy jos rasia on kiinni ts. kosteus ei karkaa.
Mielenkiinnosta nyt kysyn, että onko tämä minun keittiössäni hyvin viihtyvä hometyyppi kovinkin yleinen, ja voiko olla vaarallinen hengitettynä? Tarkoitan nyt jos vahingossa tulee imaistua oikein kunnolla... ei tuo home sentään jatkuvasti ilmassa leiju vaan sitä pitää ensin vähän tökkiä ;)
musta pölyävä home
home_sweet_home
0
539
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902887- 2081141
- 801076
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti181977- 68909
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.102851- 65842
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?20696- 65675
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?57578