Tässä nyt hieman kummastuttaa, kun kävin keliakiaverikokeessa, ja sain kahdesta eri testistä eri tulokset. Eli transglutaminaasi on positiivinen (ei tosin hirveän korkea 25, mutta selkeästi koholla kuitenkin). Ja sitten kuitenkin endomysium oli negatiivinen (alle 5 siis).
Eli onko kellekkään muulle tullut tällaista, että testeistä on tullut ristiriitaiset tulokset, ja miten sitten oli lopputulos koepalan syynäyksen jälkeen ?
Omalla kohdallani keliakian puolesta puhuu tosiaankin tuo positiivinen testitulos, epämääräiset vatsavaivat, että myös selittämätön raudanpuuteanemia.
Toisaalta taas yhtä lailla myös epäilyttää, että minulla voisi olla keliakiaa, sillä tosiaan toinen testitulos oli negatiivinen, ja lisäksi kellään perheenjäsenelläni tai muullakaan sukulaisellani ei ole keliakiaa.
Omituinen verikoetulos
outoaon
1
130
Vastaukset
- oikeaatestiä
18.10.15
Osa 1/1 (28:24)
http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/
Kuuntele.
Testi on tää:
http://www.yml.fi/tuotekuvaus_show.php?tuotenro=458
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482533
- 1801798
- 691623
- 921618
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91221- 80978
- 94965
- 71955
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884- 65877