Karvialaisten suojatie

hoitajamukaan

Tuli sitä taas seurattua karvialaisten jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden liikennekäyttäytymistä muutaman tunnin ajan. Siinä sitä sitten pyörällä käännytään kevyen liikenteen väylältä suoraan ajoradalle turhia sivuillen katsomatta. Sinne vain viistoon op:n tienhaarasta ST1:sen pihaa. Suojatiekin olisi ollut viiden metrin päässä, siitä olisi turvallisesti päässyt yli, eikä olisi autoilijoidenkaan tarvinnut tehdä paniikkijarrutusta. Mitäpä näistä vanhoista, mutta nuoret istumatyöntekijät oikovat samoin keksipaketin hakureissullaan.
Toisaalta ymmärtää sen, että pitkältä se matka tuntuu kiertää salen suojatielle, kun pääsee suoraan ST1:n kohdasta sinne apteekkiin, varsinkin kun on rollaattori lykättävänä edessä. Vähän viistosti niin ei tule kiertoa.
Toisessa päässä pääväylää, mummeli oli varmaan itseensä kyllästynyt kun lykkäsi pyöräkelkkansa pankin pihasta suoraan autoletkan eteen. Ja taas viistosti kukkakaupan pihaan. Pitihän siinä keskellä kulkuväylää alata vielä tarkistamaan antoiko se pankin täti varmasti oikein sen nostetun rahan.

Onko Karviassa suojatiet väärässä paikassa vai onko jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden pää hapettunut niin pahoin, että ei muista mitä suojatie tarkoittaa? Vai onko niilläkin menossa willit-viikot vai mitä h****tin touhua tämä liikenne käyttäytyminen oikein on?

On vain ajan kysymys kun sattuu jotain ja sitten taas syytetään autoilijoita.

12

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vw1

      Päivällä on autoilijoillakin niin kiire, että ajavat kuin pöyrööt, nopeusrajoituksista välittämättä. Korokkeisiin ajetaan niin, että hyvä kun pohjapanssarit ei lennä. Sitten illalla kun päästään kotiin, aletaan kirjoittelemaan siitä, että nuoriso hidastaa korokkeisiin ym. potaskaa.

    • Meinasi eilen tulla muutamakin vatipää jyrättyä.

      Ensimmäiset päätti polkea pyörillään ilman valoja tms. OP:n risteyksen yli. Ei ollut kuin alta metristä kiinni alle jääminen.

      Toisena 3:n likan letka keksi oikaista tien yli Salen pihaan ja tottakai edes vilkaisematta taakseen. Vittuuttani annoin rääkän laulaa. Jos tunnistat itsesi, pysy kotona saatana ku n kerran et osaa liikennesääntöjä.

      • oohoooo

        Ne on Karvialaasia, koita ymmärtää!!


      • pimpompim

        Taisivat tavaraansa tien yli kuljettaneet naikkoset vain olla hyvillään nuoren miehen rääkän soitosta.


      • täpärällemeni

        Kyllä noita itsemurhakandinaatteja pitäisi sieltä tienpäältä jonnekin hoitoon saada. Sanovat pakkohoidostakin, että pitää olla itselle tai toisille vaarallinen. Eikö tässä kirkonkylän jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden kohdalla täyty molemmat kriteerit.

        Eikä ne per....leen hipsuttelijat ja munamankelikustit tiedä heijastimista tai heijastinliiveistä mitään. Kaikista pahinta on siellä missä ei ole katuvaloja. Painetaan keskutiellä mustissa vaatteissa ilman minkäänlaista valonkeinoa. Yhtään ei ymmärretä, miten tälläinen syksyinen sää imee autoistakin valot ja kulkija nähdään vasta muutaman metrin päästä.
        Ja sitä minä ihmettelen, miksi niitä liikuntalenkkejään ei voi tehdä päivällä, miksi ne pitää ajoittaa aina sinne iltayöhön?


      • EhkäKoskaNeKäyTöissä
        täpärällemeni kirjoitti:

        Kyllä noita itsemurhakandinaatteja pitäisi sieltä tienpäältä jonnekin hoitoon saada. Sanovat pakkohoidostakin, että pitää olla itselle tai toisille vaarallinen. Eikö tässä kirkonkylän jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden kohdalla täyty molemmat kriteerit.

        Eikä ne per....leen hipsuttelijat ja munamankelikustit tiedä heijastimista tai heijastinliiveistä mitään. Kaikista pahinta on siellä missä ei ole katuvaloja. Painetaan keskutiellä mustissa vaatteissa ilman minkäänlaista valonkeinoa. Yhtään ei ymmärretä, miten tälläinen syksyinen sää imee autoistakin valot ja kulkija nähdään vasta muutaman metrin päästä.
        Ja sitä minä ihmettelen, miksi niitä liikuntalenkkejään ei voi tehdä päivällä, miksi ne pitää ajoittaa aina sinne iltayöhön?

        Ihmiset käy töissä päivisin, siksi varmaan myös lenkit jää iltaan.


      • täpärällemeni
        EhkäKoskaNeKäyTöissä kirjoitti:

        Ihmiset käy töissä päivisin, siksi varmaan myös lenkit jää iltaan.

        Tuskinpa eläkeläiset käy päivätöissä...näyttää ainakin niin ikääntyneiltä nämä ns. lenkkeilijät.
        Ja miksi niitä valaistuja pururatoja ei käytetä, kun kerran joka kylään sellainen on investoitu?
        Jos nämä työssä kävijät viitsivät vesisateeseen lähteä vielä päivätöittensä jälkeen niin miksi he eivät sitten käytä heijastinta tai heijastinliiviä???


      • Justaa

        Lisäksi osa näistä iäkkäistä jalankulkijoista kävelevät tien väärällä puolen, vaikka toisella puolen tien olisi kevyen liikenteen väylä. Eräskin ehtoo katselin kun iäkäs mies käveli salen pihasta pizzerian kohtaan, tottakai tien väärällä puolella...


    • qwe3rf

      Nyt siellä sitten oli maanantai-iltana sattunut jotain.

    • kaapunki

      Jaa ovvai karviassa karvialla oikei suajatiä.

      • lla-ssa-

        Melkein yhtä paljon kuin Tampereessa, lähes kymmenen kappalta kun ajetaan Kantilla Saraan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1683
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1103
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1076
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1013
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe