Kumman mallin ottaisit:

Polosti

http://www.nettiauto.com/volkswagen/polo/7620894

http://www.nettiauto.com/volkswagen/polo/7561175

Eli ylimmäinen on 1.2l koneella ja alimmainen 1.0l. Isompi moottorista en tiedä mutta pienempi olisi niinkuin bluemotion technologylla varustettu moottori. Mitähän se tarkoittaa? Jännää, että pienempi moottorinen mallissa on enemmän tehoja. Tuosta bluemotion technologystako se ne voimat vääntää?
Kumman moottorivaihtoehdon ottaisitte? Auto siis tarkoitettu emännälle työautoksi. Mitään isoja kuormia sillä ei kuskailla, jollei kaupan ostoksia iso kuormaksi mieletä.

18

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jormaerä

      Et oo tosissas..
      Vielä volkkarin..

    • laakkoselta

      Osta pösö!

    • Äläviittti

      Ei volkkareita enää osteta. Nyt ostetaa riskittömiä kohteita joissa ei tarvi pelätä hajoamista, arvonlaskua, maineenmenemistä ja muuta mitä ikinä päästöjä. Volkkari ei enää noise tuolta..

    • VOLOVOLO-HOLOHOLO-URPO

      Yksi tai kaksi trollia pyörittelee nätä samoja aivottomia juttuja ja aloituksia tälläkin palstalla.

      Kehottaisin olla menemättä niihin mukaan, koska ne on täyttä paskaa. Kun ei äly riitä uusien juttujen keksimiseen, niin niillä on myssy korvilla, ettei se ainoakaan ajatus karkaisi. Valitettavasti sekään ei sitä estä. Käyttäisivät foliohattua, Testatusti parempi.

    • Paska_kinneri

      Ei Pokswaagenia ikinä eikä ranskiksia!

    • Ostaranskalaonene

      Ranskalaisetkin on nyt parempia myydä kun audit j volkkari jne skodaitäautot. Huijjaustotteen myyminen ei onnistu.

    • toijotaonparas

      osta yaris

    • japsiinvoiluottaa

      tai mazta tai honta

    • yarispikkumopo

      Jos pitäisi pikkuauto ostaa niin kyllä se olisi Yaris.
      Itselläni ei ole mieltymystä "starttimoottosiautoihin".

    • Tyytyväinen-volkkaristi

      Olen hyvin tyytyväinen volkkariin. Myös muutkin tällä palstalla tuntuvat olevan tyytyväisiä, jopa erittäin tyytyväisiä.

      Vastaus kysymykseesi: osta molemmat. Saat kaksi laatuautoa samalla.

      • Polosti

        Hyvä idea! Kiitos vinkistä. Taidan siis ostaa molemmat.


      • Tyytyväinen.minäkin

        Niin sitä pitää.


      • Kuin.myös.tyytyväinen.vw

        Minä kanssa ilmoittaudun tyytyväisten volkkaristien joukkoon.

        Kivaa, kun palstalla on näin suuri yksimielisyys.


      • Hepsistä.keikkaa

        Hep. Tyytyväinen minäkin.

        VW on laatuauto. Erittäin tyyytyväinen olen.


      • Sadomasokismia

        Itse tekisin aivan samoin. Kun toinen VW on korjaamolla, niin voi sitten liikkua sillä toisella. Vaikka vaatimattomia ovatkin laadultaan, niin ei luulisi kummankin olevan yhtä aikaa remontissa.
        Tosin hieman kallista voi tuollainen autoilu olla pääomakustannusten osalta, kun eivät vielä myy VW autoja puoleen hintaan. Ja VW:hän on aina ollut kilpailijoihin verrattuna kallis auto. Onneksi kalliin hinnan vastineeksi saa sitten huonoa laatua. Tällainen yhdistelmähän houkuttelee juuri nimenomaan suomalaista, joka ei ole kuuluisa loogisuudestaan ja järkevyydestään.


    • VOLOVOLO-HOLOHOLo

      Paskaa kaikki trollaus. Vw on paras

    • uusipoloilija

      Tuosta 1,2-litraisesta kysyisin myyjältä sen erikoisista tiedoista: Otsikko väittää sen olevan (MY14) eli mallivuodelta (Model Year) 2014, mutta sen jälkeen lukee vuosimallina 2015. Ja on sitten katsastettu 6/2014, vaikka 1. katsastus on lakisääteisesti vasta 3. käyttövuotena? Edelleen, on rekisteröity vain neljälle?
      Omassani on tuo kone (vm. 2013), eikä sen ilmoitettu hiilidioksidipäästö ole suinkaan 108 g/km kuten 1,0 55 kW:ssa, vaan 128 g/km. Voisi toki olla mahdollista, että facelift-koriin pakattuna arvoa olisi saatu hitusen alemmaksi, mutta ei 20:tä g:aa ikinä.
      "Jännää" näissä moottoreiden eroissa on se, että 1,0:sta saa enemmän tehoa huudattamalla sitä käyntinopeusalueen punarajalla (6200 kierrosta/min.). Arkikäytössä on tärkeämpää 1,2:n isompi vääntö (112 Nm), joka on 18 % enemmän kuin 1,0:ssa (95 Nm).
      Jotenkin aloin epäillä, että tosiasiassa molemmat ovat 1,0-litraisia, koska se korvasi tässä päästöhuumassa 1,2:n faceliftin yhteydessä vuonna 2014.

      • polkupolo

        Jännästi löytyy vääntöä polkuauto polosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe