http://www.nettiauto.com/volkswagen/polo/7620894
http://www.nettiauto.com/volkswagen/polo/7561175
Eli ylimmäinen on 1.2l koneella ja alimmainen 1.0l. Isompi moottorista en tiedä mutta pienempi olisi niinkuin bluemotion technologylla varustettu moottori. Mitähän se tarkoittaa? Jännää, että pienempi moottorinen mallissa on enemmän tehoja. Tuosta bluemotion technologystako se ne voimat vääntää?
Kumman moottorivaihtoehdon ottaisitte? Auto siis tarkoitettu emännälle työautoksi. Mitään isoja kuormia sillä ei kuskailla, jollei kaupan ostoksia iso kuormaksi mieletä.
Kumman mallin ottaisit:
18
242
Vastaukset
- jormaerä
Et oo tosissas..
Vielä volkkarin.. - laakkoselta
Osta pösö!
- Äläviittti
Ei volkkareita enää osteta. Nyt ostetaa riskittömiä kohteita joissa ei tarvi pelätä hajoamista, arvonlaskua, maineenmenemistä ja muuta mitä ikinä päästöjä. Volkkari ei enää noise tuolta..
- VOLOVOLO-HOLOHOLO-URPO
Yksi tai kaksi trollia pyörittelee nätä samoja aivottomia juttuja ja aloituksia tälläkin palstalla.
Kehottaisin olla menemättä niihin mukaan, koska ne on täyttä paskaa. Kun ei äly riitä uusien juttujen keksimiseen, niin niillä on myssy korvilla, ettei se ainoakaan ajatus karkaisi. Valitettavasti sekään ei sitä estä. Käyttäisivät foliohattua, Testatusti parempi. - Paska_kinneri
Ei Pokswaagenia ikinä eikä ranskiksia!
- Ostaranskalaonene
Ranskalaisetkin on nyt parempia myydä kun audit j volkkari jne skodaitäautot. Huijjaustotteen myyminen ei onnistu.
- toijotaonparas
osta yaris
- japsiinvoiluottaa
tai mazta tai honta
- yarispikkumopo
Jos pitäisi pikkuauto ostaa niin kyllä se olisi Yaris.
Itselläni ei ole mieltymystä "starttimoottosiautoihin". - Tyytyväinen-volkkaristi
Olen hyvin tyytyväinen volkkariin. Myös muutkin tällä palstalla tuntuvat olevan tyytyväisiä, jopa erittäin tyytyväisiä.
Vastaus kysymykseesi: osta molemmat. Saat kaksi laatuautoa samalla.- Polosti
Hyvä idea! Kiitos vinkistä. Taidan siis ostaa molemmat.
- Tyytyväinen.minäkin
Niin sitä pitää.
- Kuin.myös.tyytyväinen.vw
Minä kanssa ilmoittaudun tyytyväisten volkkaristien joukkoon.
Kivaa, kun palstalla on näin suuri yksimielisyys. - Hepsistä.keikkaa
Hep. Tyytyväinen minäkin.
VW on laatuauto. Erittäin tyyytyväinen olen. - Sadomasokismia
Itse tekisin aivan samoin. Kun toinen VW on korjaamolla, niin voi sitten liikkua sillä toisella. Vaikka vaatimattomia ovatkin laadultaan, niin ei luulisi kummankin olevan yhtä aikaa remontissa.
Tosin hieman kallista voi tuollainen autoilu olla pääomakustannusten osalta, kun eivät vielä myy VW autoja puoleen hintaan. Ja VW:hän on aina ollut kilpailijoihin verrattuna kallis auto. Onneksi kalliin hinnan vastineeksi saa sitten huonoa laatua. Tällainen yhdistelmähän houkuttelee juuri nimenomaan suomalaista, joka ei ole kuuluisa loogisuudestaan ja järkevyydestään.
- VOLOVOLO-HOLOHOLo
Paskaa kaikki trollaus. Vw on paras
- uusipoloilija
Tuosta 1,2-litraisesta kysyisin myyjältä sen erikoisista tiedoista: Otsikko väittää sen olevan (MY14) eli mallivuodelta (Model Year) 2014, mutta sen jälkeen lukee vuosimallina 2015. Ja on sitten katsastettu 6/2014, vaikka 1. katsastus on lakisääteisesti vasta 3. käyttövuotena? Edelleen, on rekisteröity vain neljälle?
Omassani on tuo kone (vm. 2013), eikä sen ilmoitettu hiilidioksidipäästö ole suinkaan 108 g/km kuten 1,0 55 kW:ssa, vaan 128 g/km. Voisi toki olla mahdollista, että facelift-koriin pakattuna arvoa olisi saatu hitusen alemmaksi, mutta ei 20:tä g:aa ikinä.
"Jännää" näissä moottoreiden eroissa on se, että 1,0:sta saa enemmän tehoa huudattamalla sitä käyntinopeusalueen punarajalla (6200 kierrosta/min.). Arkikäytössä on tärkeämpää 1,2:n isompi vääntö (112 Nm), joka on 18 % enemmän kuin 1,0:ssa (95 Nm).
Jotenkin aloin epäillä, että tosiasiassa molemmat ovat 1,0-litraisia, koska se korvasi tässä päästöhuumassa 1,2:n faceliftin yhteydessä vuonna 2014.- polkupolo
Jännästi löytyy vääntöä polkuauto polosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2333459- 623062
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I652653Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk342547Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve802091Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851909Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191875Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911702Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691053