Vaasan kaupunki patistaa tontinomistajia ,ettei vaan ole halkopino laitettu väärään paikkaan ! Entä Purolassa oleva keskeneräinen(remontissa oleva)omakotitalo :eikö kaupunki saa määrättyä rakentajaa saattamaan projektia loppuun? On ollut tuollaisenaan varmaankin 15 vuotta !
Taannoin oli kesämökki rakennettu ilman rakennuslupaa , niin silloin kaupunki antoi määajan jolloin mökki oli purettava , ellei rakennusta ole purettu määräaikaan mennessä tulee ulkopuolinen firma tekemään ko. purkutyön mökinomistajan kustannuksella ! Miksi ei Purolan tapauksessa toimita samoin?
Taannoin oli kesämökki rakennettu ilman rakennuslupaa , niin silloin kaupunki antoi määajan jolloin mökki oli purettava , ellei rakennusta ole purettu määräaikaan mennessä tulee ulkopuolinen firma tekemään ko. purkutyön mökinomistajan kustannuksella ! Miksi ei Purolan tapauksessa toimita samoin?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Miten tuo talo tai tuo mökki rajoittaa/heikentää elämänlaatuasi?
Hävettää katsella päivittäin ränsistynyttä rakennusta !
Hävettää pirusti muakin , ei muuta kun päivänmäärä takarajaksi ja sen jälkeen urakoitsija ,omistajan kustannuksella , hävittämään rakennusta !
Kateellinen isosta tontista? Mahtuuko omalle tontillesi kentie melkein koko auto vai mikä kiukuttaa?
Tuollaisessa paikassa oleva tontti ei aiheuta kenellekkään kateutta; vilkkaan liikennöidyn kadun varrella ja ihan tiessä kiinni , en huolisi tonttia ilmaisekkaan talolleni !
Niin ja Singsbyyssä yks aivan hirveä kaatopaikkatalo keskellä kylää ja tien varressa.
Kyllä jos ei kaupungista oo sen vertaa että laittais siivoamaan tai tilais miehet tekemään ja saisivat maksaa.
Singsby on Mustasaaressa, joka on kunta. Olisi aika kumma, jos kaupungin miehet (minkä kaupungin tahansa) sinne menisivät hääräämään.
Tarvitseeko toisten taloja ja pihoja kyyylätä? Eikö voi vain ajaa ohitse?
Purolan tontin koko 700-800 neliötä ja sijaitsee vilkasliikenteen Sepänkyläntien varrella , ihan tiessä kiinni ,ei varmaankaa aiheuta kateutta !!
Vestervikintiellä se on.
Tuntuu aiheuttavan kun siitä täällä niin kohkataan.
siis se kaatopaikkatalo
Muistaakseni Purolan "romutalon" kadunvarrella pressulla peitetyt autot määrättiin poistettavaksi ja syy poistolle oli se ,että Sepänkyläntietä ollaan levittämässä . Tälle poistolle annettiin ympäristölautakunnan toimesta takaraja ja tuosta tarkastuksesta on aikaa varmaan 1-2 vuotta . Mitään tehoa määräyksellä ei ollut ja autot on vieläkin pressujen alla ja samassa paikassa !! Että näin !!
asun melkein naapurissa, eikä ainakaan minun silmä siihen pökkää, päin vastoin, hiukka kateellinen omistajalle että osaa asua noin rennosti, muut voi haistaa pitkän paskan hah.
Vaasan kaupunki on paha paikka.