ONKO LAHTI TURVALLINEN

NÄINMANSESSA

Nuorta naista puukotettiin Tampereella – poliisi etsii ulkomaalais­taustaista epäiltyä

HELSINGIN SANOMAT

Mies puukotti nuorta naista Tampereen Tesomalla torstai-iltana noin kello 20.45.

Poliisin mukaan nainen oli lenkillä Tesoman Käräjätörmän ja jäähallin välisellä alueella, kun jäähallin suunnalta tullut mies pyysi häneltä tupakkaa. Uhrin kerrottua, ettei hänellä ole, mies löi tätä ensin kasvoihin ja otti sitten taskustaan teräaseen lyöden sillä naista useita kertoja rinnan alueelle.

Nainen onnistui suojaamaan itseään iskuilta, mutta sai siitä huolimatta rintaansa neljä viiltohaavaa sekä käteensä torjuntavamman.

Poliisi etsii epäiltyä, joka on ulkomaalainen ja puhuu suomea huonosti, mutta ymmärrettävästi. Iholtaan mies on uhrin mukaan tumma, muttei musta. Hänellä on parransänki ja hän on noin 170 senttimetriä pitkä ja hoikka. Mies on arviolta noin 30-vuotias.

Epäillyllä oli tekohetkellä yllään tumma taskumallinen huppari, löysähköt farkut ja vaaleat lenkkikengät. Miehen yleisilme oli uhrin mukaan epäsiisti ja hänen vaatteensa haisivat.

Mies pakeni paikalta teon jälkeen takaisin Tesoman jäähallin suuntaan.

Tapausta törkeänä pahoinpitelynä tutkiva poliisi toivoo havaintoja ja tietoja tekijästä ensisijaisesti sähköpostitse osoitteeseen [email protected].

13

2227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RiippuuMisTapahtuu

      Kyllä kai noita rikoksia tapahtuu välillä Lahdessakin? Jos Tampereella liikkuu hullu puukon kanssa, niin ei se tee Lahdesta turvatonta paikkaa. Tampereella se puukottaja pyöri Tesomalla, että samaan aikaan oli muualla päin Tamperetta ainakin vähäsen turvallisempaa.
      Silloin kun Lahdessa oli se Larhan tapaus, niin ei se tehnyt koko kaupungista turvatonta aluetta.

      • kaupastasaa

        Ostakaa varuiksi läheisillenne hälytyspillit. Haloa henkivakuutus.


      • ememmmeemmm
        kaupastasaa kirjoitti:

        Ostakaa varuiksi läheisillenne hälytyspillit. Haloa henkivakuutus.

        Emme osta.


      • Rähinää
        kaupastasaa kirjoitti:

        Ostakaa varuiksi läheisillenne hälytyspillit. Haloa henkivakuutus.

        Viiltohanskat kandee ostaa lenkille ja jonkinlainen rintasuoja esim. krossi tai jäkis


    • MimmiMukkulasta

      Lahdessa on paljon roskaväkeä. Kauppalan keskustassa liikkuu paljon mamuja, varsinkin arabeja ja somaleita kannattaa aina varoa. Älä koskaan nosta käteistä tai käytä korttia automaatilla jonka ympärillä notkuu mamuja... ihan lapsiakin partalasten lisäksi Älä myöskään pysähdy jos he yrittävät jututtaa... lompakkosi/ arvokännysi katoaa siinä samalla ilman että huomaatkaan. Vanhaa tai taviskännyä eivät vaivaudu viemään. Kokemusta on!

      • eiieeeiiiii

        Ei kannata varoa.


      • Anonyymi

        Ja paskanmarjat turpiin voi saada missä tahansa ison kaupungin nakkikioski jonossa Vantaa Helsinki Turku Oulu ja lisää isoja kaupunkeja. Paljon kun on ihmisiä on yleensä paljo ongelmia ja paljo paskaa


    • Jullikka95

      Lahti on ihan turvallinen mesta mutta tualla naapurikunnassa, Hollolassa on ihan toisin, siällä mieskin voi joutua naisten raiskaamaksi, ainaskin siellä Hollolan seksikoulun lähellä. Itellä ei valitettavasti oo kokemusta - viälä.

    • Olet-lutunen-homppeli

      Lahti ei ole turvallinen kaupunki. Porissa nahistellaan ja tapellaan nakkikioski- ja taksijonoissa joka viikonloppu.

    • sotasiitätulee

      Monta mamujen tekemään päällekarkausta tarvitaan, että kansalle puhutaan totta ja mamut heitetään pihalle?

      • Anonyymi

        Lukee vain perussuomalaisten uutisointia, niin jopa löytyy höyryä pannuun.
        Olen hokannut työkaverista, että riittävästi persujen postia, niin nenä on häkää täysi, menee aivan kaveri sekasi, eikä selviä, vaikka kuinka järkeä puhuis.


    • Anonyymi

      Joo- jos Rovaniemellä puukotetaan, onko Oulussa turvallista.
      Jos Kajaanissa puukotetaan, miten Kuhmossa voi elää?
      Jos Joensuussa puukotetaan, voiko Kuopiossa kävellä kadulla.

      Onpä pitkät puukonterät.

    • Anonyymi

      Ei todellakaan ole.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe