MS ja ruokavalio. Vinkkejä ja kokemuksia?

mäsä-martti

Hei!
Täällä avustaja kirjoittelee yhdessä ppms-potilaan kanssa :)
Googlailemalla ja keskusteluja lukemalla on herännyt sellainen ajatus, että ruokavaliolle olisi jotain tehtävä. Mistä sitä alotettaisiin (ruoka, juoma, lisäravinteet)? Vinkkejä kaipaillaan, kokemuksia ja mahdollisesti hyväksi havaittujen ravintoterapeuttien yhteystietojakin otettais ilolla vastaan.
Lähinnä nyt pitäis saada uskottavuutta avustajan höpinöille ja mäsä vakuuttuneeksi siitä, että ruokavaliolla on merkitystä. Valitettavasti mitään ohjausta ei ole lääkäreiden tms taholta saatu.Ja virallista ohjeistusta ei taida olla, lähinnä lautasmallin noudattamiseen kannustetaan.

Kiitos jo etukäteen kaikille, jotka viitsivät kokemuksistaan kirjotella :)

4

1801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkejä_

      Hei Martti ja avustaja!

      Sain RRMS-diagnoosin reilu pari vuotta sitten. Noin vuosi sitten aloitin terveellisemmän ruokavalion sekä säännöllisen liikunnan, ja arvioisin, että fatiikki on nykyään puolet lievempää kuin aiemmin.

      Päädyin nykyiseen ruokavaliooni tutkimustiedon, toisten ms-diagnosoitujen kokemusten ja oman maalaisjärjen perusteella. Syön pääaterioilla pääasiassa kalaa ja kasviksia, hyvänlaatuisia rasvoja (oliiviöljy, avokado, joskus voitakin), viljoja kohtuudella. Maitotuotteet minimiin. Sokeria koetan vähentää, mutta en ole pystynyt siitä luopumaan, koska tykkään suklaasta niin paljon...

      Maitoa käytän tosiaan lähinnä kahvin (1 kuppi aamulla) seassa. Todella monet MS-tautiin räätälöidyt erikoisruokavaliot kehottavat luopumaan maitotuotteista, koska maidon sokerit lisäävät kehon tulehdusreaktioita, mikä on pahaksi ms:n tyyppisille tulehduksellisille sairauksille. Hapanmaitotuotteet sisältävät vähemmän näitä sokereita.

      Tässä linkki ylen Akuutin sivulle, joka sisältää tietoa maidosta ja tulehdusreaktioista:

      http://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/11/19/maidon-terveysvaikutukset-suurennuslasin-alla

      Tässä on linkki sivulle "Anti-inflammatorinen eli tulehdusta vähentävä ruokavalio", jolta löytyy lisää tietoa aiheesta:

      http://www.pronutritionist.net/anti-inflammatorinen-eli-tulehdusta-vahentava-ruokavalio/

      Kaviksia ja marjoja ei voi koskaan syödä liikaa. Niissä olevat antioksidantit vähentävät tulehdusta. Koska en erityisemmin tykkää syödä salaatteja sellaisenaan, olen löytänyt suuren avun ns. vihersmoothieista, eli kasvis-marjapirtelöistä. Syön / juon sellaisen joka päivä. Laitan tehosekoittimeen yleensä 1/2 avokadoa, pätkän kurkkua, mustikoita, lehtikaalia tms. ja vettä. Vihersmoothie on helppo ja nopea tehdä ja hulauttaa alas päivittäin.

      Jotkut MS-diagnosoidut vannovat Terry Wahls -nimisen lääkärin kehittämän ruokavalion nimeen. Kannattaa googlata Terry Wahls diet tms. Itse olen ottanut siitä vinkkejä, mutta koska kyseinen ruokavalio ei hyväksy makeisia, en ole pystynyt sitä noudattamaan...

      Otan D-vitamiinia purkista päivittäin, varsinkin näin pimeänä vuodenaikana 50-100 mikrogrammaa. Lisäksi otan purkista monivitamiinin ja b-vitamiiniyhdistelmätabletin. Ihan varmuuden vuoksi.

      • mäsä-martti

        Kiitos vastauksestasi! Linkit pikaisesti jo lukastiin ja perehdytään niihin vielä paremmin.

        Meillä on vähän ongelmaa ruoan maistumisen kanssa ja tahtojen taistoa, että tulisi syötyä ja juotua riittävästi. Se on sentään selvää, ettei avustaja kiusallaan siitä ravinnosta paasaa ;)

        Onko muut saaneet ravinto-ohjausta jostakin, vai onko kaikki itseoppineita, omaa kroppaa kuuntelevia?


    • elintavatkuntoon

      Terveelliset ravitsemussuositukset yli 1-vuotiaalle ovat:

      Päivittäisestä energiasta lähes 40% pitäisi tulla hyvistä rasvoista. Aikuisen perusruokavaliossa tämä tarkoittaa lähes 100 grammaa rasvoja.

      Hyviä rasvoja ovat: villi kala, pähkinät, siemenet, manteli, avokado, kananmuna, kylmäpuristetut LUOMU kasviöljyt tummassa lasipullossa, koska ainoastaan kylmäpuristettu kookosöljy kestää valoa, mutta muut ei. Sekä eläinrasvat (luomu, niittyliha ja riista ovat parhaimpia). ÄLÄ SYÖ margariinia tai muitakaan prosessoituja kasviöljyjä (pullomargariini, kasvirasvakermat jne...).

      Proteiinia tulisi saada 1-2 grammaa per painokilo (normaali paino). 100 grammaa lihaa tai kalaa sisältää n. 20 grammaa proteiinia (riippuen lihan tai kalan rasvaprosentista), yksi kananmuna n. 7 grammaa ja 1dl maitoa, piimää, viiliä tai jogurttia 3 grammaa. Proteiinin liian vähäinen saanti johtaa vääjäämättä lihasmassan ja luuntiheyden menettämiseen sekä immuniteetin heikkenemiseen.

      Ja paljon kasviksia, hedelmiä, vihanneksia, juureksia, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja. Aikuisella vähintään 500 grammaa päivässä, mutta mieluummin 1000 grammaa.

      Ja juo ainoastaan vettä, ei maitoa, ei limsaa, ei sokerimehuja, ei kivennäisvesiä tai mitään muutakaan. Valio ei edes kerro, miten maito prosessoidaan. Moni pystyy käyttämään ulkomaisia maitotuotteita, mutta suomalaisia ei, joten suomessa maito pilataan joko prosessoinnilla tai lehmien rehu pilaa maidon. Suomessa maito on pelkkää maatalouspolitiikkaa, ei muuta.

      Vain alle 10 % suomalaisista syö suositusten määrän kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja päivässä. Osa ei lainkaan ja loput siltä väliltä.

      Syöthän D-vitamiinia?

      Iho muodostaa auringosta D-vitamiinia keskikesällä ja keskipäivällä, jopa 500µg puolessa tunnissa (elimistö hajottaa ylimäärän, joten liikaa sitä ei saa). Ruuasta D-vitamiinia saa muutaman mikrogramman päivässä, riippuen mitä syö.

      Suomessa alle 1-vuotias saa tippapullosta D-vitamiinia 10µg / vrk ja korvikkeesta (1dl korviketta sisältää 1,1 - 1,3µg D-vitamiinia) 10-20µg/vrk. Eli yhteensä alle 1-vuotias saa D-vitamiinia 20-30µg / vrk, riippuen paljonko korviketta menee. Ja tämä riittää alle 1-vuotiaalle.

      D-vitamiinin tarve kasvaa painon ja iän mukaan. EFSA:n turvallinen D-vitamiinin saanti päivässä on yli 1-vuotiaalle 50µg päivässä ja yli 10-vuotiaalle 100µg päivässä.

      Virallisia suosituksia korkeampia D-vitamiinitasoja puoltavia tutkimuksia tulee jatkuvasti, viikoittain. Suomessa ravitsemusneuvottelukunnan (VRN) matalat (10µg/päivä) D-vitamiinisuositukset näyttävät yhä fossiilisemmilta. Ne riittävät vastasyntyneelle sekä kissoille ja pienille koirille.

      Muista myös kalaöljy:

      Tutkimuksessa kalan pitkäketjuisten omega-3-rasvahappojen saanti lähes puolitti keskushermoston myeliinituhon riskin:

      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26362904

      mm. D-vitamiinin ja kalan Omega 3 rasvahappojen puute lisää riskiä saada MS-tauti.

      D-vitamiinia ja kalaöljyä tarvitsevat ihan kaikki lisäravinteena.

    • ennaltaehkäsy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe