ulkoasun osalta. saa olla punainen tai vaikka vanha seinäkello. ainoastaan itse piirretty ei kelpaa. hankin HETI sellaisen pienen digikellon jossa on automatiikka, eli digikello pysähtyy automaattisesti kun auto pysähtyy.
mitä tekee valvojat, hahahahahahahahahahahahahahahahhaahahah ja hah.
toivottavasti pitkäaikaistyöttömyys iskee ja salama iskee kostoksi kaikista kansalaisiin kohdistuneista synneistä ja pahoista laittomista teoista. hahahah
lukekaa:
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195005474435/artikkeli/pysakointikiekon kayttoon radikaali muutos vain itsekirjoitettu pahvilappu on kielletty.html
mitä tekee valvojat, hahahahahahahahahahahahahahahahhaahahah ja hah.
toivottavasti pitkäaikaistyöttömyys iskee ja salama iskee kostoksi kaikista kansalaisiin kohdistuneista synneistä ja pahoista laittomista teoista. hahahah
lukekaa:
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195005474435/artikkeli/pysakointikiekon kayttoon radikaali muutos vain itsekirjoitettu pahvilappu on kielletty.html
Vastaukset 10
Vanhimmat
upeeta, mahtavaa!!! vihdoinkin tuo pilkun viilaus ja väkisin keinolla millä hyvänsä sakotus ja laputus loppuu!
Pirkot kilometritehtaalle vaan tupruttelemaan!!!
Tuskinpa vanha seinäkello kuitenkaan kelpaa. Kysehän on edelleen pysäköintikiekosta. En suosittele kokeilemaan.
Eivätköhän meidän parkkipirkot jatka edelleen tehtävissä, joten pysäköintisääntöjä tulee noudattaa täsmällisesti, muuten paukahtaa rikesakko.
lue lakiuudistus. ainoastaan piirretty ei kelpaa. kaikki mallit, värit, elektroniset yms. mistä aika, joko pysähtymisen aika tai seuraava puolituntia ilmenee. jos kello näyttää milloin pysähdyit tulee pirkon itse huomioida puolituntiset ja kokonaisaika. se voi olla jo liian haastava tehtävä riihimäen älypirkoille. se vaati jo miettimistä.
toki sakkoja voi edelleen tulla koska unohdus on aika yleistä mutta euroopassa käytössä olevat digitaaliset kellot kelpaa ja hoitaa automaattisesti kiekon tehtävää joten ajan saatossa unohdukset voi unohtaa.
lainattua "Pysäköintikiekon ulkomuodon määritelmä väljenee 1.12.2015.
Liikenne- ja viestintäministeriön antamassa asetuksessa pysäköintikiekko määritellään laitteeksi, jolla ilmoitetaan pysäköinnin alkamisaika.
Uudessa asetuksessa ei aseteta tarkkoja vaatimuksia esimerkiksi kiekon koolle tai värille, vaan keskeistä on, että pysäköinnin alkamisaika on selvästi luettavissa. Sääntelyn keventämisellä edistetään hallituksen norminpurun kärkihanketta.
Pysäköintikiekko voi jatkossa olla paitsi perinteinen pysäköintikiekko myös esimerkiksi tekninen väline.
Kiellettyjä ovat paperiset tai pahviset laput, joihin pysäköinnin alkamisaika on piirretty tai kirjoitettu.
Pysäköintiajan alkaminen voidaan ilmoittaa myös sähköisesti etäluettavalla parkkikiekkopalvelulla tai -järjestelmällä.
Näiden käyttö edellyttää sitä, että kyseisen ilmoitustavan käyttökelpoisuus on vahvistettu kunnan alueella. Käyttömahdollisuudesta ilmoitetaan kunnan verkkosivuilla. Järjestelmä tai palvelu voi olla esimerkiksi matkapuhelinsovellus.
Tähän saakka pysäköinnin alkamisaika on merkitty seuraavaan tasa- tai puolituntiin riippuen siitä, kumpi ajankohta on lähempänä saapumisaikaa.
Uuden asetuksen mukaan alkamisajaksi voidaan merkitä myös täsmälleen se kellonaika, jona ajoneuvo pysäköidään. Riippumatta merkitsemistavasta, pysäköintiaika lasketaan kuitenkin alkavaksi seuraavasta puoli- tai tasatunnista kuten nykyisinkin.
Pysäköintikiekko on edelleen sijoitettava näkyvälle paikalle ajoneuvon tuulilasin sisäpuolelle niin, että pysäköinnin alkamisaika on ulkopuolelta selvästi luettavissa.
Tuntuu hölmöltä, että kuntakohtaisesti voitaisiin päättää, mitkä etäluettavat pysäköinnin ilmoitustavat kelpaavat kunnan alueella. Tästähän vasta soppa syntyy. Täytyykö, matkaillessa esim. kesäisin, selvittää kesälomakohteina olevien kuntien päätökset siitä, mitä ilmoitustapoja siellä on hyväksytty pysäköintiin. Mahdottomaksi menee.
En myöskään ymmärrä sitä, että paperille kirjoitettu saapumisaika ei kelpaa. Sehän on hyvin yksiselitteinen ja selkeä.
Kyllä tässä todellakin on kyseessä hallituksen normipurkutalkoitten briljantti esimerkki - koskahan tuotakin tekstiä joudutaan muuttamaan.
Kuka oikeasti kuvittelee tämän vähentävän pysäköintivirhemaksujen määrää. Aika vähän on virhemaksuja kirjattu vääränlaisesta kiekosta. Kuka on niin urpo että nostaa perintö seinäkellon kojelaudalle. Heko heko. Pirkoilta loppuu työt vasta kun ihmiset oppii pysäköimään oikein. Eli ei ihan äkkiä.
Seuraavaksi varoituskolmio saa olla minkä muotoinen, värinen ja kokoinen tahansa.
Maailman vaikein tehtävä on ollut hommatta parin €uron laillinen kiekko, ja sen takia nyt muutetaan lakia. Jos ei ole typerissä laeissa järkeä, niin ei ole kyllä järjettömissä lakimuutoksissakaan. Lakimuutos olisi pitänyt tehdä toiseen suuntaan, eli vain se perinteinen ja yleisin kiekko olisi ollut yksi ja ainoa hyväksytty malli.
nyt nämä älykkäät pirkot kirjoitti sakon INVAtaksille joka kuljetti liikuntarajoitteisen potilaan lääkärin vastaanotolle. Reilumeininki sano-
Pirkko on pirkko vaikka pirkalla paistais
Kyllä helvetin porteilla sormet osoittaa
sain sakon kun etupyörä viivan päällä.
viiva jää ██ renkaan keskelle, eli ei edes ylitä viivaa kokonaan, vaan oli tasan puolivälissä, onko oikein kysyn ma
Todennäköisesti teit pysäköintivirheen, jos sait sakot. Täytyy sanoa, että joissakin tapauksissa näyttää olevan tosi pikkumaista touhua. Pitänee tarkistaa Finlexistä, mitä siellä sanotaan asiasta.