Kissanpennulle kaveri

kissaemo123

Olen siis aatellut ottaa kissanpennulleni kaverin. Tämä kissa mikä minulla on jo on 4kk vanha poika. Kissa joka nyt sille kaveriksi tulisi on myöskin poika, ja vasta 12vko vanha. Kaikki on muuten ok mutta sitä tässä vähän stressaan että mitenkä tuo kissa joka minulla on jo suhtautuu tähän uuteen tulokkaaseen. Neuvoja kiitos, ja kiitos jo etukäteen mahdollisille vastaajille. :)

2

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arjaHfgh

      Molemmille kolleille olisi parasta jos ne olisivat molemmat leikattu ennen kuin uusi tulokas tulee asumaan luoksesi. Voidaan varmemmin välttyä liialliselta alistamiselta/reviirikamppailuilta ja merkkailulta. Vältyttäisiin ainakin osalta stressiltä. Et ilmeisestikkään osta kasvattajalta kun luovutusikä ei enää ole noin pieni, mutta myyjän kanssa voisi ehkä sopiakkin siitä että haet kissan myöhemmin ja maksat leikkauksen hinnan samalla hänelle kun menet hakemaan kissan sinun luoksesi.

      Sitten minulla ei olekkaan oikein muuta neuvoa kuin että tuot molempien kissojen eteen leluja ja tekstiilejä missä on toisen kissan hajuja ennen kuin alat tottumaan niitä kunnolla toisiinsa. Ja kädet kannattaa aina alussa pestä ennen kuin alat uutta kissaa lähestymään. Myös toinen hiekkalaatikko kannattaa hommata.

      Jos lähipiirissäsi on muita kissanomistajia niin voisit kokeilla mitä se tuumaisi siitä jos joku vieras kisu tulisi pienelle visiitille.

    • luulisinsujuvanok

      Kisut on niin nuoria,että tottuvat varmaan helposti toisiinsa.Alussa vahdi, ettei mene leikit liian rajuiksi, kun koko eroa niillä jo on jonkin verran.
      Kannattaa leikkauttaa ne mahdollisimman aikaisin, kysele eläinlääkäriltä sopivaa aikaa.Ettei tule merkkailuongelmaa, siitä on vaikea päästä eroon.
      Kolleista tulee hyvät kaverit kun kasvavat yhdessä, ja meno voi olla kovaa paikoitellen.Saavat kyllä aikaiseksi joskus jopa tuoho aja sotkua, mutta miten ihanaa onkaan seurailla niiden touhuja.
      Hiekkiksia voit laittaa pari, niin on valinnanvaraa.Luulen että kissat ovat onnellisempia kun niitä on kaksi, on ainakin leikkikaveri.Aikuinen kissa ei välttämättä halua reviirilleen toista kissaa, jos on yksin tottunut olemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      178
      8531
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      455
      7737
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3910
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      164
      3794
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      72
      2972
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1901
    Aihe