PELIMUSIIKKIA

Tapiola sinfonietta konsertoi YLE-areenalla Santtu-Matias Rouvalin johdolla "pelimusiikkia" joka ennakkoon on saanut varaamaan paikan kotikatsomossa. Mielenkiinnolla odotan kun hänet tunnen jo vuosikymmenen takaa monilahjakkaana virtuoosina kotikaupungissanikin useana kesänä vierailleena oopperoissakin.
http://areena.yle.fi/1-3134735
26153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat
  • Konsertti oli todella erinomainen, mihin Santtu-Matias vielä ennättääkään. Lyömäsoittimissakin jo mestari oli kun Työviksellä soitti kavereineenkin useissa konserteissa.

    Äänestä

  • ATSO ALMILA
    on tuttu musiinkinopettajana jopa lapsillenikin joskus jopa puikonheiluttajana. Monissa hänen johtamissaan konserteissa
    kuunteluoppilaana.
    Mitenkähän minun muistini lienee palanut pohjaan kuten joskus puurokattilani?
    http://yle.fi/vintti/yle.fi/muistipalaapohjaan/14almila.html

    Äänestä

Kuinka muuten tuo suomalainen musiikki peleissä pelaa?

Äänestä
  • Att ei taida tuntea ees ABBAa
    saati suomalaista Guardia Nuevaa, jolla Amerikan keikallakin satoja miljoonia kuulijoita konserttivierailullaan.

    Äänestä

  • Pelimusiikkia
    tässä avauksena on. Tuossa ruunemanni sanoo jumaloivansa Katri-Helenaa,
    jonka konsertteihin joka yhdessä Jari Sillanpään kanssa on lukuisia kertoja kutsuttu.
    Kutsujille olen toistuvasti kertonut etten suurin surmin halua tulla häiritsemään nautintoanne - pysyn mielelläni poissa.
    Rovaniemellä Jutajaisissa ystävättäreni kutsui kun liputkin ostanut - menin viereiseen tanssiravintolaan ja sinnetin kaikui Katri-Helenan ja tyttäriensä laulanta
    jopa Seitsemän kynttilän sillalle saakka.

    Äänestä


  • Pyydän anteeksi oli väärä osasto.


    Med vänlig hälsning.

    Äänestä


  • att2 kirjoitti:

    Pyydän anteeksi oli väärä osasto.


    Med vänlig hälsning.

    PETSAMO
    on Vilho Vartiaisen esittämänä tuossa juuri. Päivällä oli YLE-ohjelma, jossa tuli venäläisvaikutteet esiin vanhaan aikaan.
    //www.youtube.com/watch?v=tdHNslr3YEo

    Äänestä

  • att2 kirjoitti:

    Pyydän anteeksi oli väärä osasto.


    Med vänlig hälsning.

    Osastoilla iltaraportti,
    joskus yöhoitaja löytyi naapuriosastolta vetämässä hirasiä kun vieruskaveri kaipasi lääkettä ja lähdin etsimään...hmm

    Äänestä

  • Hyvästä hoidosta en voi kiittää kaikkia keskussairaalain ja terveyskeskusten hoitavaa henkilökuntaa joka tuli tuossa edelläkin jo kerrotuksi. Mitenkähän tuo SOTE mahtaa edistyä kun ihan pääministeri jouutuu selvittelemään jatkuvaa "vatulointia".

    Äänestä

Suomi on nolla maana maailmassa Venäjä on valloittanut Suomen ilman aseita.


Kansa on nolla ja luulee olevan jotain erikoista ex ilman velkaa--rikas-- siis erikoinen, kuinka voi olla näin?

Äänestä

Millaisesta musiikista palstan "pelimiehet" ovat jääneet koukkuun?

Äänestä
  • Kirjekyyhky kynsilakassa

    Äänestä

  • LOKKI
    on monien vihaama lintu, turkiswkäintarhaajien riesa.
    Minulle otsikon lintu tuli tutuksi aikoinaan Keurusselällä
    kun tansseissa oli laulusolistina persoonallisen äännnnnen omaava
    laulajatar, johon sain tutustua lähemmin Lapissa kesää viettäessäni.
    Arja Havakan lisäksi sain nauttia ensimmäisen tangokuninkaan
    Kauko Simosen esityksistä sotilassoittokunnan konserteissa
    kun hän lauloi mm. Lordin tuolloin juuri voittanneen Euroviisusävelmän.
    https://www.youtube.com/watch?v=r75-GXzKzAk

    Äänestä

  • ARKISTOSTA
    usein löytyy kun alan muistelemaan. Toki Kauko Simosen esityksiä olen videolle itsekin kuvannut ja tallentanut konsertteja, YLE
    on kattava tallennearkisto ja huomaan itse olleeni Olympiamatkaa tienaamassa kun Kauko näki päivänvalon Viljakkalassa, mahtoiko
    kukaan aprillata perhettä.
    Kauko kertoi kysyjille terassilla konsertissa kun olonevoksen päivät oli lähellä:
    - Me menemme kalaan...
    http://yle.fi/uutiset/tangokuningas_kauko_simonen_60_ei_unohdu/5336766

    Äänestä

Piilimies, laitapa nyt omat pelisi soimahan niin saa kansa sanua jos tykkää sun peliitoistasi.

Äänestä

AINOLASSA oli muotinäytös, josta artikkeli HS:kuukausiliitteessä.
Santtu-Matias oli sielläkin mukana mannekiinina..hmm
http://www.hs.fi/kuukausiliite/a1430278554276

Mihin vielä ennättääkään kun ikää vasta 30 v.

Äänestä

KATULYHDYT
Torkinmäen lavalla tuli esiin kun kaipasin katulyhtyjen tanssia.
Torkinmäki on lähellä, mutta oudolta vaikutti videossa musiikkikin-
Laitan nyt kuitenkin tähän pelimusiikiksi-
https://www.youtube.com/watch?v=ih1pDWgNBtQ

Äänestä

Linnan jatkoilla olisin kaivannut takavuosien Sami Pitkämön yhtyeen
tapaista orkesteria.

Äänestä

Pelifirma saneeraa ja potkii pois , miksi

Äänestä

Jasper osaa pelata ilman paakkosia

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mentori-x kirjoitti:

Tapiola sinfonietta konsertoi YLE-areenalla Santtu-Matias Rouvalin johdolla "pelimusiikkia" joka ennakkoon on saanut varaamaan paikan kotikatsomossa. Mielenkiinnolla odotan kun hänet tunnen jo vuosikymmenen takaa monilahjakkaana virtuoosina kotikaupungissanikin useana kesänä vierailleena oopperoissakin.
http://areena.yle.fi/1-3134735

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu