Tietääkö kukaan tai onko kenelläkään käytössä F-Securea Windows-tabletissa 10,1". Käyttöjärjestelmä win 8.1 (ei siis RT). Elisalta ilmoitettiin, ettei tähän saa Elisan tietoturvaa (F-Secure), vain Android ja Applen laitteisiin saa, mitä tabletteihin tulee. F-securessa taas oltiin sitä mieltä, että jos on normaali 8.1 käyttis, niin virusturvan pitäisi toimia, siis erikseen ostettuna. Koneessa on McAfee, joka mene vanhaksi kuun lopussa, ja muutenkin sen maksaminen on ilman luottokorttia on hankalaa. F-Securella onnistuu normaali pankkisiirtomaksu. Entä ilmaisturvaohjelmat?
Tietoturva windows-tablettiin.
Markkuasko
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvä ettei saa sillä vain tyhmät maksaa näistä. Ilmaisilla pärjää jopa paremmin kuten Defenderillä joka on jopa valmiiksi asennettuna..
"Tietääkö kukaan tai onko kenelläkään käytössä F-Securea Windows-tabletissa 10,1". Käyttöjärjestelmä win 8.1 (ei siis RT). Elisalta ilmoitettiin, ettei tähän saa Elisan tietoturvaa (F-Secure)"
Onko sinulla siis Elisan kanssa nettisopimus, johon kuuluu virustorjunta? Jos tabletissa on oikea Win8.1, niin kyllä siinä järjen mukaan pitäisi toimia mikä tahansa Windows-koneelle tarkoitettu virustorjunta. Todennäköisti Elisan myyjällä ollut väärää tietoa.
Mutta voit kokeilla sitä ensin maksamatta: https://www.f-secure.com/fi_FI/web/home_fi/internet-security#trial
Jos toimii, niin sitten lisenssi todennäköisesti edullisimmin täältä: https://www.systemastore.fi/product_info.php?cPath=6_40&products_id=108863 ja kirjoittaa pahvilaatikossa olevan lisenssinumeron tuohon testiversioon, jolloin 30vrk rajoituksen pitäisi muuttuva 12kk kestoiseksi.
Mutta jos sinulla on Elisan kanssa sopimus johon kuuluu virustorjunta, niin sitten ei pidä erikseen maksaa mitään, vaan saat tuotekoodin Elisalta ja pitäisi toimia sillä.
Jos on useampi laite, niin tällainen edullisempi: http://www.anttila.com/shop/fi/netanttila/elektroniikka/ohjelmistot/f-secure-safe--1v-3-laitetta-attach-50536362--malli
Unohda murheesi! Microsoft on nyt ylivoimainen ja tutkitustikin paras alusta kaikelle, mitä netissäkin liikkuu. Turhaa höpötystä koko suojaukset ja varmennukset. Senku käytät.
Turhaa höpötystä on nämä maksulliset kustetusohjelmat..